| Niciunnumedeutilizator a întrebat:

Ce părere aveți despre Thomas Carlyle?

3 răspunsuri:
| IonelaIasmina a răspuns:

Dacă te referi la el, ca și om, eu am părerea împărțită. Adică... părere bună pe partea cu faptul că a fost un autor renumit, să zic așa. Iar opera lui fiind foarte apreciată. Dar...am și o părere proastă din cauza faptului că și-a pierdut credința creștină. Așa îmi aduc eu aminte de acum câțiva ani de când am citit informații despre el, sper să nu mă înșel în cunoștințe. happy

| Niciunnumedeutilizator explică (pentru IonelaIasmina):

Carlyle chiar și-a pierdut credința, într-adevăr, după ce a citit "The Decline and Fall of the Roman Empire" de Edward Gibon. Gibon a lansat teza (demontată mai târziu de alți istorici) că trecerea la creștinism a lui Constantin cel Mare ar fi accelerat distrugerea Imperiului Roman, pentru că împărații ar fi fost, chipurile, prea ocupați cu religia ca să se mai ocupe și de administrație și de bătălii. Țin minte că am citit un articol acum vreo doi ani (nu-mi mai amintesc nici autorul, nici revista), dar care argumenta, în spiritul lui Gibon, că ultimii împărați bizantini ar fi fost prea ocupați să dezbată dacă îngerii au sau nu sex ca să se apere de otomani, ceea ce e pur și simplu fals.
Carlyle a trecut înapoi la creștinism câțiva ani mai târziu, dar nu a adoptat vreo ramură în particular.

| IonelaIasmina a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Aaa, e bine dacă a trecut din nou la creștinism. Ți-am zis, probabil acum câțiva ani am citit despre el toate informațiile, dar le-am uitat.
Sper că a fost de ajutor și părerea mea!?