| MortemAeternum a întrebat:

Ce parere aveti despre urmatorul citat:

Bărbatul să se teamă de femeia care urăşte: fiindcă bărbatul în adâncul său e doar răutăcios, femeia însă e rea.

Friedrich Nietzsche

16 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nimic mai adevărat.
Mostră din lumea contemporană: http://vilo13.blogspot.com/2011/12/frauda-paternitatii.html#

| shadovv a răspuns:

Are si Nietzsche dreptatea lui.

| Shammal a răspuns:

Eu stiu ca femeia si barbatul se iubesc, rautatea din citat apare din neintelegerea aspectului feminin & masculin si alte chesti

| Musique a răspuns:

Sunt mii si mii de citate.Dar stii ce? Sunt doar citate.
Fiecare isi decide destinul (pentru ca tu singur ti-l scrii)/viata /bunatatea/ rautatea/s.a. Nu poat denumi 3 cuninte o femeie, si alte 4 un barbat, sau nu de fiecare data, ori pe fiecare om.

*ma indoiesc c-o sa se inteleaga*

evenso
| evenso a răspuns:

De ce nu ma mir ca asta doar un barbat putea sa scrie?

| deceeu a răspuns:

Eu cred ca era beat, Nitzieche asta, cand a zis asa ceva!

| eliaclodia a răspuns:

Nu stiam ca Nietzsche a afirmat asa ceva. E adevarat ca femeia e rea, asta nu duce neaparat la ura. Daca duce la ura tocmai sa nu se teama pentru ca e nevoie de minciuna si e mai greu. In schimb cand iubeste si devine rea, e o forta. O forta careia trebuie sa-i faci fata doar prin ceea ce esti, asemenea unei nave pe un ocean emancipat.

Răspuns utilizator avertizat
| didina6850 a răspuns:

Zic ca ii bine stiut ca Nietzsche nu le considera chiar in regula pe femei. le considera inferioare.

| MortemAeternum explică (pentru didina6850):

Pai daca asta a dedus omul cu femeile din acea perioada poti sa spui tu ca nu este asa?
"Femeia încă nu-i capabilă de prietenie. Pisici, iată ce sunt pururea femeile, pisici şi păsări. Sau, în cel mai bun caz, vaci."

| FataCuChitaraMunților a răspuns (pentru MortemAeternum):

Nimic nu poate fi mai rău pe lumea asta decât răzbunarea unei femei.Nu există comparaţia. Ştii fraza ce spune că " Femeia te ridică, femeia te coboară? " O femeie te poate face cel mai fericit bărbat din lume, dar îţi poate tăia întreg Universul dacă pleci de lângă ea.Bineînţeles,mai există şi cazuri fericite în care femeile cu un nivel de cultură ridicat ştiu că răzbunarea este arma prostului şi trebuie să-ţi faci singură dreptate,ci să-l laşi pe el să se afunde singur în suferinţă şi singurătate, pânăn când va realiza că viaţa lui fără tine este lipsită de sens şi importanţă. Depinde de norocul pe care îl ai, dacă soarta îţi surâde.Ce trebuie tu să ştii este că fiecare lucru deţine o valoare aparte.Trebuie să ştii cum să-ţi găseşti femeia ideală, potrivită sufletului tău, asemeni unei picături de apă în deşert.Totul vine şi pleacă din adâncul sufletului tău.Tu eşti singurul ce poate să-ntoarcă lucrurile în favoarea ta.Viaţa este frumoasă, dacă ştii cum să-i redai conturul ce-l trudeşte.

| didina6850 a răspuns (pentru MortemAeternum):

In acea perioada cel mai probabil era asa.

| Shammal a răspuns (pentru FataCuChitaraMunților):

Nu femeia sau barbatul te face fericit(a) nu functioneaza asa, tu te faci fericit(a), ce-am spus eu ai spus si tu aici, propozitia asta anuleaza intr-un sens aproape tot ce ai scris deasupra ei big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea lui, dar nu si a mea. Asa-i trebuie, daca si-a facut de lucru cu dracu' stiind ca este slab de inger laughing

| callie2 a răspuns:

Absolut

| IGM a răspuns:

Tare.