| BîlcStefan a întrebat:

Ce parere aveti despre Friedrich Nietzsche acest filozof german,ateu, chiar daca a avut parte de educatie religioasa in familie el a ales ateismul si a creat o intreaga filosofie pe baza lui.

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Ha, ha, ha, ai cam tras chiulul la istoria filosofiei.

33 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Ai dreptate FN a ales ateismul. Suntem liberi sa alegem. Poti sa alegi sa iti dai cu ciocanul peste degete, insa nu o vei face. Cu spiritualitatea insa, e mai greu.

| Elvina a răspuns:

Un om genial.

| danay72 a răspuns:

E dreptul lui la opinie.Dar asa Isaac Newton credea in Biblie.

| Kaℓi a răspuns:

A avut o viata atat de grea si de trista si fost atat de depresiv incat a negat si a respins totul. Bineinteles ca si divinitatea!
Si unii spun ca era si putin schizofrenic, dar astea sunt desigur doar rautati, in dorinta de a-l dezavua. Schizofrenia e greu de diagnosticat si la un personaj viu si prezent, asa ca la unul dus demult, sunt doar speculatii...

| BîlcStefan explică (pentru Kaℓi):

Multumesc pentru parerea ta sincera, in sfarsit cineva care isi da cu parerea asa cum trebuie.

| RAY a răspuns:

Un geniu in Germania ca eminescu in Romania, ambii nu credeau in zeii

Eu nu cred nici în Iehova, Nici în Buddha-Sakya-Muni, Nici în viaţă, nici în moarte, Nici în stingere ca unii. Visuri sunt şi unul şi-altul, Şi totuna mi-este mie De-oi trăi în veci pe lume, De-oi muri în vecinicie. Toate aceste taine sfinte -Pentru om frânturi de limbă – În zadar gândeşti căci gândul, Zău, nimic în lume schimbă. Şi fiindcă în nimica Eu nu cred – o, daţi-mi pace! Fac astfel cum mie-mi pare Şi făceţi precum vă place. Nu mă încântaţi nici cu clasici, Nici cu stil curat şi antic – Toate-mi sunt de o potrivă, Eu rămân ce-am fost: romantic.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Emanuel1x45):

Eu de unde sa stiu? tocmai i spueam lui darkmagic ca nu sunt dumnezeu il poti intreba pe el., el stie totul.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Religia - o frază de dânşii inventată Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug, Căci de-ar lipsi din inimi speranţa de răsplată, După ce-amar muncirăţi mizeri viaţa toată, Aţi mai purta osânda ca vita de la plug? Cu umbre, care nu sunt, v-a-ntunecat vederea Şi v-a făcut să credeţi că veţi fi răsplătiţi... Nu! moartea cu viaţa a stins toată plăcerea - Cel ce în astă lume a dus numai durerea Nimic n-are dincolo, căci morţi sunt cei muriţi.

| BîlcStefan explică (pentru RAY):

Daca nu iti deranjez geniul poetic, pot auzi parerea ta.Nu a unui moldovean, romantic.

| sublime89 a răspuns:

Un adevarat filozof nu poate fi decat ateu, sau cel putin agnostic.

| BîlcStefan explică (pentru sublime89):

Atunci,Albert Einstein, Sir Francis Bacon, Mircea Eliade....si multi alti, ce au fost.

| BîlcStefan explică (pentru doctorandus):

Si inca rau de tot, parca numai atei ar fi intelectuali, Albert Einstein cel care a si scris o teza in facultate despre Dumnezeu vs stiinta.

| sublime89 a răspuns (pentru BîlcStefan):

Daca tu ai iluzia ca Albert Einstein a crezut in zeul tau, te inseli amarnic. Dar la ce sa ma astept de la cineva care il admira pe Petre Tutea, marele filozof fascist.

| BîlcStefan explică (pentru sublime89):

Eu nu o sa ma cert cu un ateu pentru ca eu cand discut cu un ateu e ca si cum as discuta cu usa. Intre un credincios si un necredincios, nu exista nici o legatura, ala e mort, sufleteste mort, iar celalalt e viu si intre un viu si un mort nu exista nici o legatura. Credinciosul crestin e viu. Si Alebert erau un evreu cunvins pe el il interesa cel mai mult ce gandea Dumnezeu restul pentru el erau detalii.

| sublime89 a răspuns (pentru doctorandus):

Ma tem ca n-ai inteles ce am spus. Pentru mine un filozof adevarat nu poate crede in zei pentru care nu exista nicio farama de dovada. Daca pentru tine poate, treaba ta.

| sublime89 a răspuns (pentru BîlcStefan):

Tu nu te certi cu atei pentru ca nu ai argumente in fata lor. Dar e de inteles. E greu cand ai o lipsa cronica de dovezi.

| doctorandus a răspuns (pentru sublime89):

Uiti ca dovezile unui filosof nu sunt musai dovezi experimentale ci pot fi si demonstratii filosofice.

| BîlcStefan explică (pentru doctorandus):

Degeaba ii explici unui ateu, singurul lucru care ii diferenteaza pe atei de animele este faptul ca nu au coada in rest sunt la fel.Ateul este un om incapatinat si tare in gura

| doctorandus a răspuns (pentru BîlcStefan):

Einstein nu credea in Dumnezeul iudeo-crestin, ci in Dumnezeul lui Spinoza (cu totul alta mancare de peste).

„Cred în acel Dumnezeu al lui Spinoza, care se manifestă prin armonia legilor universului, nu într-unul care se ocupă cu destinele și faptele omenirii." Brian, Dennis (1996), Einstein: A Life, New York: John Wiley & Sons, p. 127, ISBN 0-471-11459-6.

„Cuvântul « Dumnezeu » nu este nimic altceva pentru mine decât expresia și produsul slăbiciunii umane, Biblia este o colecție de legende onorabile, dar primitive, care sunt, în orice caz, destul de copilărești. Niciun fel de interpretare, indiferent cât de subtilă, nu-mi poate schimba opinia." http://www.relativitybook.com/resources/Einstein_religion.html

| Alphawolf a răspuns (pentru doctorandus):

"Uiti ca dovezile unui filosof nu sunt musai dovezi experimentale ci pot fi si demonstratii filosofice."

Doar ca ar trebui sa fie o diferenta dintre filozofia care abereaza si cea constructiva, care evidentiaza un adevar. Nu toti sunt filozofi, chiar daca ei asa au fost numiti de unii.

| doctorandus a răspuns (pentru Alphawolf):

Sofism: niciun scotian adevarat.

| Alphawolf a răspuns (pentru doctorandus):

Inseamna ca nu faci diferenta dintre valori. Ce rost mai are adevarul, cand aberatia si fantezia ocupa acelasi loc?

"Intre un credincios si un necredincios, nu exista nici o legatura, ala e mort, sufleteste mort, iar celalalt e viu si intre un viu si un mort nu exista nici o legatura. Credinciosul crestin e viu." - Sa inteleg ca asta e filozofie?

| doctorandus a răspuns (pentru Alphawolf):

N-ai inventat dumneata filosofia, ci unii care credeau in zei.

| Alphawolf a răspuns (pentru doctorandus):

Adevarat, dar pentru ce mai cautam adevarul? Realitatea este singura sursa de inspiratie.

| doctorandus a răspuns (pentru Alphawolf):

Daca ai fi citit un pic de filosofie ai fi constatat ca nu e asa de clar ce e aia realitate si daca putem avea acces la ea.

| Alphawolf a răspuns (pentru doctorandus):

Dupa opiniile unora? Intr-o lume religioasa nu ma mira nimic. Toti isi dau cu parerea pe langa realitate, influentati de indoctrinare, de slabiciunile lor, de incertitudine, dar foarte putini inteleg realitatea. De ce nu ar fi filozof ce-l care inventeaza o poveste fantastica(ex. un film)?

| sublime89 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu uit, doar ca eu nu ma pot increde in demonstratii filozofice.

| sublime89 a răspuns (pentru BîlcStefan):

Crezi ca tu nu ai coada? http://en.wikipedia.org/wiki/Coccyx

| doctorandus a răspuns (pentru sublime89):

Ha, ha, ha, ai cam tras chiulul la istoria filosofiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma petre tutea? vreti sa va dati pe gheata? pe derdelus care vrea sa zica? vas ca a-ti inceput da nu sa aude nimic. unde e viata, tipetele.zapada,cateii pe langa copii? cazaturile? ciudati mai santeti.zau asa.

| Jackul336 a răspuns:

Ce parere am despre filosoful german? un ateu cu un IQ de 190;
ce parere am despre astia : credinciosi cu un IQ de 90;

http://www.youtube.com/watch?v=E1NYtZbuspo

| cipri1999 a răspuns:

Din cate stiu el este unu dintre creatorii illuminati happy