| AlexAL275 a întrebat:

Bună TPU! Sunt curios de ceva : Cum adică timpul este relativ?

Răspuns Câştigător
| Apokales a răspuns:

Această sintagmă este a lui Albert Einstein.
Einstein definea că timpul este relativ, timpul are bucle, timpul trece diferit în funcţie de locul unde ne aflăm. În teoria relativităţii, Einstein face unele afirmaţii uimitoare: spaţiul şi timpul sunt strâns legate, de fapt ele sunt unite; gravitaţia care l-a intrigat atât de mult pe Newton nu mai este privită ca o simplă forţă, ci acum ea înseamnă curbura spaţiului şi a timpului!
impul şi spaţiul sunt, de asemenea, relative; o masă de materie poate deforma continuum-ul spaţiu-timp, cel care cauzează gravitatea. Timpul este relativ faţă de viteză; el încetineşte într-o rachetă care se apropie de viteza luminii.

https://www.tpu.ro/......e-relativ/

Funda? :))

| sabin89 a răspuns (pentru Apokales):

"încetineşte într-o rachetă care se apropie de viteza luminii." Deci dacă racheta ar merge cu o viteză apropiată de viteza luminii, omul din rachetă ar trăi milioane de ani?

| Apokales a răspuns (pentru sabin89):

Nu chiar. Si tu stii raspunsul.

16 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Timpul este scurt trece repede, timpul ca ore zile saptamînă an, sau timpul ca viață. Viața omului este foarte scurtă, putini oameni trăiesc azi 100 de ani.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Te referi la Einstein?

O sa incerc sa dau un exemplu simplu, fara definitii.

Cuvantul "relativ" inseamna ca tine de ceva anume, se leaga de ceva, depinde de anumite conditii. Asta inseamna ca timpul depinde de ceva.

Sa luam exemplu gravitatia, relativitatea generala face referire la faptul ca timpul depinde de gravitatie. Tu traiesti acum acest timp, observat de tine, dar pe o alta planeta foarte indepartata, in functie de o anumita gravitatie (plus alte calcule) observi tot la fel timpul, insa trece diferit in raport cu altele. O ora acolo poate sa insemne cativa ani in alta parte big grin

Uita-te la Interstellar(2014), este cel mai bun exemplu care imi vine in minte acum.

| gabicoo a răspuns:

Înseamnă ca după 4 ani de guvernare PNL - USR - UDMR vom trăi relativ bine, țara va fi traversată de o rețea relativă de autostrăzi, iar în Românica vor reveni numeroși stranieri pentru că se va crea un număr relativ de locuri noi de muncă create de un număr relativ de investiții srăine!
Relativ!
winking

| sabin89 a răspuns (pentru gabicoo):

Ai dat un răspuns relativ bun.

| Zuzu1991 a răspuns:

Sunt mai multe interpretari la idee asta, de la chestii sociale de gen "viata e scurta" pana la ideea PUR fizica, ca traim intr-o "supa" numita cuantum spatiu-timp care se poate indoi, cand esti prea aproape de un obiect prea greu, adica teoria relativitatii extinse, a fost "teorie" numai vreo 7 ani pana a fost dovedita negru pe alb in timpul unei eclipse totale de soare, cand a putut fi observata o stea care trebuia sa fie in spatele soareului, deci spatiu este indoit in jurul soarelui... asta e spatiu, tipul e dovedit de... satelitii GPS, care au niste ceasuri pe care timpul e masurat mai incet, pentru ca daca ar fi masurat normal, ar produce o eroare GPS care s-ar mari cu 10 metrii pe zi

| mastadont a răspuns:

Timpul e relativ. Adică dacă ești cu o gagică și i-o tragi toată noaptea timpul trece foarte repede. Dar dacă ești la ora de mate, și ai 10 exerciții de rezolvat pe care habar n-ai cum să le începi, timpul trece mult mai încet.

| NotNamed a răspuns:

Timpul constituie mai cu seamă emergența cursivă a transferului neîncetat de energie termică, factorul care animă dinamica universală oferind o fluiditate aparent neperturbată în schimbarea unor pasaje incerte. Comprehesiv, doar o unidimensiune interconectată cu un cadru spațial 3D - într-un model relativist dar total abstract(posibil cuantificat/granular la o scară destul de mică). Relativ, incert și elegant, neavând o revărsare uniformă ci doar un spectru direct de consecințe izbitoare, timpul etalează măsura evoluției diversității prin declanșarea spontaneității cauzale. Măsura duratei relevă deci un agent,, entropic". Timpul ar putea la fel de bine să nu existe și rolul său ar trebui înlocuit cu un rezultat al zbuciumului supei cuantice! Trecutul, prezentul și viitorul dețin o unică parte comună în schemă; fiind doar o inventie de a noastră pentrj a clasifica cronologic cursul evenimentelor. Raportat la scara universala timpul nici nu exista. El a fost creat o data cu Big Bang-ul iar acesta este diferita in diferite zone ale universului. De ex: luând ca punct de referință pământul, cand vom lua un ceas in vidul cosmic si vom sta doar 12h in vid raportandu.ne la ceas, când ne vom intoarce pe planeta nicidecum nu au trecut 12h, ci mult mai mult. Asta pentru ca gravitatia joaca un rol important in cursul evenimentelor. Cu cat mai tare acceleram cu atât timpul va trece mai greu iar astfel mergand cu viteza luminii timpul va sta in loc. Nu știu daca intelegi bine ce înseamnă asta insa tot ce se deplasează cu viteza luminii va ramane intanct, in aceeasi stare fata de momentul in care a atins viteza luminii. Chiar si gândurile stau in loc. Nu este necesar sa acceleram pentru ca timpul sa treaca din ce in ce mai greu. Cum am spus si mai sus, cu cat gravitatia este mai mare cu atât timpul trece mai greu, deci in jurul unei gauri negre timpul va trece extrem extrem de greu cu cat ne apropiem mai mult, asta pana intram in orizontul evenimentelor unde forta gravitațională este infinita iar timpul va sta in loc. Multi au impresia greșită ca daca timpul datorita gravitației trece cat mai greu, noi ne vom misca cat mai greu insa mintea va observa asta si ne va fi greu sa ne controlam. Lucrul asta este absolut gresit. Deoarece timpul se aplică tuturor fortelor din univers, pentru noi totul va parea normal ca pe pamant, ne vom misca total normal si vom gandi la fel de rapid insa in jurul nostru timpul accelerează. De exemplu: stand in nava noastra care merge cu viteza luminii, ne ducem sa mancam. Ne uitam cat este ceasul cand ne apucam. Este ora 12:00. Dupa ce terminăm de mancat este ora 12:30. Totul s-a petrecut perfect, ne-am miscat normal si ne.am gandit la fel de rapid ca pe pământ. Cand ne vom oprii brusc, vom observa ca n.au trecut nicidecum 30 de minute. Ci sute de mii sau milioane de ani in jurul nostru. Si de.asta timpul este relativ. Il citez pe batranulintelep77, relativ vine de la relație. Adică în relație cu ceva. Numim pe cineva înalt doar în relație cu cineva scund. Iar timpul este relativ pentru ca îl definim in relatie cu ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Relativ" inseamna "destul de".
realtiv scurt = destul de scurt
realtiv lung = destul de lung

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e sensul din popor... nu asta înseamnă.

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam aia inseamna in capul nostru, le dau dreptate laughing. Mai era si acel experiment cu un ceas atomic bagat intr-un tren de mare viteza, acesta a ramas in urma cu ceva timp dupa o calatorie. Deci la viteze mari timpul curge altfel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru cineva care se bucură, timpul trece repede.
Pentru cineva care suferă, durează parcă o eternitate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și tu în care varianta te regăsești?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica nu toti vedem timpul la fel pentru ca depinde fizic dupa anumite proprietati. Gen daca te misti cu o viteza mare adica daca este mai multa energie, sau masa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multe lucruri sunt relative. Relativ vine de la relație. Adică în relație cu ceva. Numim pe cineva înalt doar în relație cu cineva scund. Ideea de înalt există doar pentru că există și oameni scunzi. Frumusețea e relativă, e în relație cu standardul pe care îl ai tu pentru frumusețe și cu standardul pentru urâțenie. Dacă nimeni nu ar fi urât, nimeni nu ar fi frumos. Așa e și cu timpul. 2 minute e mult când e vorba de a nu respira, dar puțin când e vorba de o conversație telefonică. O oră e mult când e vorba de alergat, dar puțin pentru învățat la un examen. O lună e puțin pentru a învăța o limbă nouă, dar mult pentru a monta un televizor. Cât de lungă sau scurtă e o durată de timp depinde de ce vrei să faci cu acel timp.