| anonim_4396 a întrebat:

Cel mai interesant raspuns primeste FUNDA!

De curand am auzit o chestie care m-a pus pe ganduri. Ceva de genul : Caracterul nostru este doar felul cum ne vedem noi si ceea ce credem ca suntem.Este o reflexie a lucrurilor prin care am trecut si a persoanelor care ne-au influentat.
Daca asta este adevarat atunci noi ne putem schimba doar prin felul in care ne vedem, adica suntem mult mai maleabili decat credem?
Oare ne putem schimba radical doar gandind asta? Oare caracterul adica calitatile si defectele pe care le avem sunt doar o imagine pe care ne-am creat-o despre noi din ceea ce am auzit de la ceilalti despre persoana noastra?
Vreau sa ma schimb complet si ma gandesc sa folosesc metoda asta ciudata, stiu suna nebunesc laughing voi ce credeti : Cum credeti ca s-a conturat caracterul pe care il aveti in prezent si ce v-a schimbat in timp? Daca ati putea sa va schimbati radical, ati face-o? Si cum?
Multumesc daca raspundeti si sper ca v-am pus un pic pe ganduri cu prostiile mele laughing O zi buna!

Răspuns Câştigător
| Ema97 a răspuns:

Interesante afirmatii, intr-adevar! laughing Vreau sa spun ca prima parte este adevarata, adica modul in care te percepi tu ca persoana defineste caracterul tau pentru ca uitandu-te la tine si zicandu-ti : sunt amuzant/a, inalt/a, interesant/a si destept/desteapta, lucruri bazate pe vorbe pe care le-ai auzit de la altii despre tine inseamna ca asta esti tu cu adevarat. Si a doua parte este oarecum adevarata insa nu in totalitate pentru ca daca tu iti doresti sa fii mai increzator/oare in tine (de exemplu) si iti zici: Astazi am incredere in mine! se va observa incetul cu incetul o schimbare in caracterul tau pe crae o vor percepe mai tarziu si cei din jurul tau. Asa ca da, intr-un mod ciudat iti poti schimba caracterul doar cu puterea mintii!
Sper ca ai inteles ceva din opinia mea! happy

9 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Omul este o fiinta sociala si sensibila ...caracterul oricarei persoane fie ca ne place sau nu este influentat in mod direct de relatia omului cu persoanele din jurul ei!
. Daca un om are un caracter mai acid,atunci putem presupune ca acel om a avut anumite conflicte cu cei din jurul la un anumit moment din viata sa... fapt ce l-a impins sa aiba un caracter mai morocanos, mai distant, mai neincrezator.etc
In schimb. oamenii cu un caracter mereu vesel, au avut de obicei o viata buna, intelegandu-se mereu bine cu cei din jurul lor... fapt care a dus si la un caracter mai pozitiv!
Mai pe scurt ...toate actiunile noastre sunt influentabile! DA,oamenii sunt fiinte maleabile,fiindca asa am supravietuit. asta ne e instictul, asa zisul spirit de turma!
Incercam mereu sa fim pe placul celor din jur, si cand cineva ne critica constant ...chiar daca nu accepti, te afecteaza intr-o masura mai mica sau mai mare!

| anonim_4396 explică (pentru Apache):

Eu am avut o viata oribila, am fost mereu inconjurat de oameni rai, fitosi, egoisti, am niste probleme mari care persista si in prezent, am multi dusmani, recunosc ca ani trecuti am fost mai retras dar asta deoarece parinti au vrut sa nu imi fac orice fel de prieteni, oricum eu te contrazic total eu am inca un caracter pozitiv chiar si dupa atatea zeci de experiente neplacute, dar sunt totusi fericit ca am avut atatea probleme deoarece daca aveam o viata perfecta poate acum nu mai eram asa cu picioarele pe pamant, dar singurul lucru care ma face sa nu am caracterul negativ e pentru ca stiu ca in interiorul lor toti prieteni si dusmani mei au ascuns un caracter pozitiv.

| harciog a răspuns:

Caracterul si personalitatea, doua interfete pentru ceilanti.Doua fete la fel de false amindoua in fata sinelui.Doi pereti falsi intru moralitate.Doua ape statatoare sortite sa ajunga urit mirositoare.Nu sint amindoua "calitatile"decit constructia celor din jur asupra noastra.In rarele momente de singuratate ele dispar cu totul.Ce dulce e senzatia atunci cind vom ramine singuri,numai noi in fata noastra, pentru ca vom fi noi insine, niciodata "datori"decit sa traim sincer.

| NoChanceForUs a răspuns:

Mă plictisește din ceee în ceee mai tare categoria asta.Voi oameni buni ar trebui să faceți sex și s-o lăsați mai moale cu orele online.

| harciog a răspuns (pentru NoChanceForUs):

Mai om bun, noi facem sex zilnic dar cu sotia oricit ne-am chinui nu merge decit o singura data pe zi.

| darnme a răspuns (pentru NoChanceForUs):

rolling on the floor Nu inteleg care e problema ta? Intru si eu odata la o mie de ani sa pun o intrebare pe TPU si imi spui sa o las mai moale cu orele online laughing. Poate ai gresit persoana si ar trebui sa te uiti in oglinda la tine. Daca nu iti place aceasta categorie nu o mai citi ca sa nu fii nevoit sa-ti pierzi timpul scriind comentarii de genu.
Culmea am pus o intrebare destul de interesanta comparand cu chestiile pe care le gasesti de obicei pe acest site, gen: "va rooog ajutati-ma cu un referat!","oare daca fac sex oral raman insarcinata?" daa nasti copii pe gura sau "mi s-a blocat butonul de tras apa de la WC ce sa fac? ma omoara mama daca vede crying(" si multe, multe altele.
Daca nu esti in stare sa raspunzi la intrebare nu iti pierde timpul degeaba raspunzand la misto sincer.fa ceva mai productivwinking

| Paulla a răspuns:

Caracterul poate fi schimbat uşor, pentru că e doar o mască pe care o purtăm de ochii lumii. E amuzant cum unii se amăgesc singuri şi dintr-o dată se văd persoane 'bune' respectiv 'rele'. Când realizezi că cineva poartă măşti(şi toţi o facem într-un număr mai mic sau mai mare), realizezi că oamenii nu se pot schimba, ci doar preface.

| Shammal a răspuns:

Suntem mult mult mult mai maleabili si putem sa ne schimbam radical gandind, imaginand; totul incepe in imaginatie, ceva ca sa-l vezi, sa-l manifesti initial e nevoie sa ti-l imaginezi altfel nu l-ai putea vedea, manifesta;
caracterul - o parte din mostenirea genetica (parinti), din modul in care am fost crescut de parinti, din interactiunea oamenii din jurul meu (prieteni) - in timp eu m-am schimbat pe mine prin informatiile pe care le-am descoperit + interactiunea cu tot ce e in jurul meu (oameni, animale, natura, soare, stele, luna,...);
as face-o! cum? in primul rand cum ziceam mai sus imaginand apoi apare partea manifestarii unde intervin prejudecatile (convingerile) si fricile care se interpun, dupa ce le intelegi si depasesti schimbarea petrece

| Mihai13 a răspuns:

Oamenii se nasc egali si se bucura de aceasta egalitate a sansei de a-si atinge scopul de regula, propria conservare.Totusi pentru a-si atinge acest scop ei cauta sa-i distruga si sa ii supuna pe ceilalti intr-un mod sau altul.Problema ar consta in faptul ca noi suntem fiine dominate de pasiune, ne lasam prada concurentei si dorintei de glorie.De aceea cred ca,caracterul uman tinde spre violenta, egoism, invidie si nu are nici o legatura cu reflexia lucrurilor prin care am trecut si a persoanelor care ne-au influentat si mai degraba ne este influentat caracterul de sistemul politic si de societate in sine.Neincrederea pentru a avea castig de cauza, statutul social si siguranta personala acestia sunt adevarati factori din pmdv care definesc caracterul omului din zilele de astazi.Dar sa nu uitam ca exista si ratiunea! O seara placuta