| Tron a întrebat:

Cine a inventat religia si pentru ce? Lasandu-L la o parte pe Dumnezeu (asta daca puteti), cine e cel ce s-a gandit sa inventeze religia? Stiu ca poate nu stiti, nici eu nu stiu, insa vreau sa aud cat mai multe pareri.Sa fie religia o metoda de a ne tine pe toti la un loc? Un sistem bine pus la punct care sa aduca pacea? O metoda de a nu ne lasa sa gandim si dincolo de "nori", caci altfel am fi catalogati drept nebuni...(cei ce nu cred in Dumnezeu).

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

As putea sa-l las la o parte pe Dumnezeu, dar nu vreau. Tot ce e mai bun in viata mea, vine dela El.

19 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Nu stiu daca ar fi relevant sa-l ginim pe ala care a inventat religia. Relevant ar fi sa aflam cati crestini si-au citit biblia. Si mai mult de atat, cati au inteles-o. Religia a aparut cu un singur scop, si anume, interesul material. Vezi si tu, ca fara bani, nu te boteaza, cununa, inmormanteaza nimeni. Cum nu ar fi ajuns, se cer bani si pentru constructia de biserici, pe cand exista puhoaie de oameni care traiesc in locuinte mizere. Un lucru e cert, suntem o tara in care predomina crestinismul si nu solidaritatea, cum ar fi normal. Cred ca asta observa cu totii, numai crestinii nu observa, sau nu vor sa observe. Ii inteleg, trebuie sa pastreze mitul in siguranta, sa-l sacralizeze, ca nu poti darama in cateva clipe ceea ce persista din vremuri primitive. O intrebare, asa scurta? De ce nu au iesit fetele bisericesti la protest, in fata guvernului cum au facut-o multi altii? Simplu, nici eu nu as iesi daca mi-ar veni leafa din toate partile (am specificat mai sus evenimentele din care provin lovelele.)
ania-Nu am nimic cu tine sau cu orientarea ta, judec omul dupa ceea ce este, dar vreau sa te intreb ceva. Ai afirmat ca: "As putea sa-l las la o parte pe Dumnezeu, dar nu vreau. Tot ce e mai bun in viata mea, vine dela El." Nu-l lasi deoparte doar pentru ca tot ce-i bun in viata ta vine de la el. Ok, nu ti se pare ca esti o profitoare si oleaca egoista? Cum poti profita de pe creatorul tau? Musti mana care te-a creat? Mda, tipic omeneste. Unde-i crestinul din tine la faza asta? Daca ai doar dogme in creieras si nu le transformi in fapte, degeaba te declari crestin, ca nu esti. Aaaa, era sa omit. Daca lucrurile bune din viata ta vin de la dzeu, lucrurile rele trebuie sa vina de la satana, nu? Daca vezi ca o perioada iti merge rau si dupa bine, inseamna ca asta depinde numai de tine, nu? Asa e, hai sa-l lasam pe dzeu, ca nu are legatura. Esti exact ceea ce vrei sa fii, atat!
wales -"Religia este o inventie umana, pentru a ocoli invatatura Lui Dumnezeu, evanghelia." Evanghelia nu face parte din religie? De unde am auzit de ea, nu din biblie? Sigur ca da! De ce impratim acum taberele? E lipsit de logica ceea ce ai zis tu. Atat religia, cat si evanghelia, sunt inventii ale oamenilor, pentru ca fac parte din aceeasi carte, biblia, care reflecta credinta.
alexandru9-Un sistem facut sa ne tina uniti? Eu nu cred ca te poate uni o carte, eu cred ca te poate uni o educatie temeinica din care izvorasc valorile morale. Deci sistemul n-a fost facut sa ne uneasca, a fost facut pentru a ne face sa contribum material in numele domnului, pe cand, crestinii, ar trebui sa aiba legaturi spirituale cu domnul, nu materiale. Pana si premisa de la care se pleaca este eronata, daramite concluziile precedente ei.
JUSTERINIandBROOKS-Religia este impusa de societate? Daca eu iti impun sa te arunci in gol de la 10m, o faci? Nu cred. Asa si cu religia, este libera alegere, alegi ce doresti si raspunzi in functie de ce ai ales. Iti asumi rapunderea!
SilviaBlur-Daca n-ai valori morale, nu ti-e frica nici de dzo si implicit pedeapsa arderii vesnice in focurile iadului. Problemele-s de fond, nu de forma. Omul incepe sa se bazeze prea mult pe divinitate si nu incearca sa tinda spre perfectiune (fara s-o atinga vreodata) prin fortele proprii. E mai usor sa lasi orice eventiment nefavorabil pe seama lui dzo, in loc sa cauti solutii, sa vezi unde s-a gresit de s-a ajuns la gustarea deziluziei esecului.

| wales a răspuns:

Religia este o inventie umana, pentru a ocoli invatatura Lui Dumnezeu, evanghelia.
Religiile se impart in doua categorii:
1. Teiste=cuvantul grecesc '' theos '', care inseamna credinta in Dumnezeu.
2.Ateiste=cuvantul grecesc '' atheos '',care inseamna fara Dumnezeu,
Exemple de religii teiste: Politeismul,Monoteismul,Panteismul etc.
Exemple de religii ateiste:Budismul,Darvinismul,Marxismul etc.
Termenul cuvantului religie,are mai multe radacini,ex, in latina '' religio ''folosit de romani si explicat de Cicero ca fiind respectul atent fata de ceva important, cum ar fi orice filozofie legata de viata.In greaca '' eusebeia, teama de Dumnezeu '', a jucat un rol similar.Cuvantul arab '' neporesan ''subliniaza aspectul juritic, lege.Cuvantul indian '' dharma-sascrita '' sau '' dhamma-pali '',care inseamna,ceea ce trebuie sa implinesti,referitor la lege,iar in conceptia chinezului Chiao,japonezului Kyo si coreanului Hak se refera la doctrina.
Mare atentie, comunistii au imbratisat foarte bine religiile ateiste, mai ales cele cu doctrina Marxist-Darviniste.

| wales a răspuns:

Draga Vizitiul,

Nu cred ca are rost de polemica pe acest subiect,cel putin nu aici pe TPU,si nici nu doresc sa-ti schimb barerea, un om nu poate schimba parerea altui om, doar Dumnezeu poate schiba pareri si vieti. Daca vrei sa afli ceva informeaza-te si descopera ce trebuie.
Ca nu ai gasit tu inca definitia exacta a cuvantului '' religie '' si cum s-a nascut religia...asta nu inseamna ca altii nu stiu, si o studiaza de sute de ani.
De ce evanghelia nu este religie? incerc sa-ti explic mai pe inteles:
Biblia afirma "Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire,'' 2 Timotei 3:16.
Deci,scriitorii au fost oamenii, iar autorul Dumnezeu.
Mai departe biblia spune:
'' La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu.''(Ioan.1:1).
Prima data cuvantul Lui Dumnezeu era pur,curat,nu exista alta invatatura pe marginea lui,prin definitie religia nu este parte din biblie asa cum afirmi tu:
'' Evanghelia nu face parte din religie? De unde am auzit de ea, nu din biblie? '''.
Arata-mi te rog textul biblic cu pricina,despe religie auzit/scris in biblie? religia s-a nascut prin comparatie fata de cuvantul Lui Dumnezeu,pe scurt,omul sa scape de acest sentiment de vinovatie a pacatului care-l descoperea cuvantul Lui Dumnezeu,a inceput sa inventeze fel si fel de practici pagane,in paralel cu biblia pentru a gasi o portita de scapare.
Daca vrei sa manipulezi pe cineva, amesteca minciuna cu adevarul, spune 99% adevar si 1% minciuna,vei constata ca foarte greu se va dovedi minciuna,iar naivii nu o vor descoperii niciodata.
Apostolul Pavel il invata pe Timotei, ce are de facut cu privire la alte invataturi ne biblice, adica religie:
'' Dupa cum te-am rugat, la plecarea mea in Macedonia, sa ramai in Efes, ca sa poruncesti unora sa nu invete pe altii alta invatatura'' (1Tim.1:3).
1.Religia teista= cuvantul Lui Dumnezeu trunchiat sau adaugit cu plusuri sau minusuri ce nu se regasesc pe paginile bibliei.
2.Religia ateista=divinitatea este eliminata de tot.
Ambele osciland in jurul evangheliei,cu teorii si filozofii despre existenta omului.
Evanghelia ramane in afara religiei,ea fiind cuvantul Lui Dumnezeu si vestea buna,iar cuvantul Lui Dumnezeu este pur, adevarat care nu tine de nici o religie, religiile osciland de fapt in jurul lui.

| danut a răspuns:

Vad o imbulzeala in a raspunde ce crede fiecare despre ce, cum si cine a "creiat" religia, DAR, ce intelegi TU prin religie ca sa-ti putem raspunde cum trebuie?

| MeScorpion a răspuns:

Eu apreciez ce a zis justeriniandBROOKS

| ania a răspuns:

@vizitiu
Ai dreptate, daca am doar dogme in creier si nu le transform in fapte bune, nu sunt crestina deloc( asa zice si in Biblie -credinta fara fapte este moarta). Recunosc ca in special in relatie cu El sunt de multe ori profitoare si oleaca mai mult egoista.Sunt mai putin decat as vrea sa fiu, cand vreau sa fac binele, raul parca e lipit de mine.Raul nu vine doar de la satana ci e de multe ori consecinta alegerlor mele proaste de care nu e nimeni altcineva resposabil.Tocmai asta e si uimrea mea, ca pentru o fiinta pacaoasa si egoista cum sunt eu creatorul meu s-a sacirficat si mi-a daruit nemeritat credinta, iertare si fericire.

| Kosuchin a răspuns:

Pai...nu cred ca religia in starea actuala este aceeasi cu cea de acum nspe mii de ani; probabil an de an, s-a schimbat, sau a "evoluat" de la o stare primitiva, la ceva mai modern laughing
PS:nu e comic? "evoluat" si "religie" in acelasi context x3.

| Andrei7520152 a răspuns:

Umm...scz dar nimeni n-a inventat religia. Nu e inventia unui singur om sau al unui grup select de manipulatori. tu vrei sa intrebi cine a institutionalizat religia sau care au fost primele forme ale religiei? Dupa felul in care a'i intrebat tu, e ca si cum a'i intreba cine a inventat razboiul...dar ok revenind.

Pentru a'ti raspunde la intrebare: primele forme ale divinatiei pot fi gasite in pesteri stravechi, in forma unor picturi rupestre datand pana la 20.000-30.000 i.hr. Din pacate, artistii primitivi nu obisnueau sa-si semneze lucrarile, deci nu stim exact cand au fost facute. E posibil ca practica religioasa sa fi avut loc cu mult timp inaintea acestor picturi, caci au fost gasite si morminte mai vechi care ar sugera ritualuri. Ideea e ca religia e o chestie culturala care nu'si are o origine fixa in istorie. Religia sub forma unor institutii au aparut mult mai tarziu, cu primele imperii orientale

| GyeBaek a răspuns:

Dar un lucru vreau sa zic(ce voi zice acum doar la crestinism nu-i valabil)relegia a aparut cand primul smecher a descoperitprimu fraier sia sia impus proprile idei.P.Sasta e valabil pentru o orice relegie infara de crestinism.

| NoKidding a răspuns:

Pentru ce s-a inventat religia? Cel mai simplu mod de manipulare in masa. Cel mai simplu mod de a face populatia sa nu de-a in cap la altu sau sa nu fure, ma-ntelegi. Pentru asta e religia, sa nu fie haos in lume. Dar in unele cazuri a cam exagerat. De exemplu azi...adica aseara, o femeie era gravida la spital, si a trebuit sa vina sotul ei de acasa sa o ajute sa nasca, pentru ca singurul doctor care se afla cu ea, nu a vrut sa o ajute pentru ca ii interzicea RELIGIA, era musulman. Cum se poate una ca asta fratilor, sa o lasi pe femeie sa nasca singura pentru ca iti interzice tie religia. E prea de tot...

| JUSTERINIandBROOKS a răspuns:

Religia este o doctrina impusa de societate.Ca sa aiba ce face babele duminica dimineata,sa mearga la slujba,sa socializeze cu alte babe la fel de pacatoase ca ele care-si varsa naduful sub patrafirul popei, bineinteles, nu pe gratis.

| Lluvia a răspuns:

Fiecare religie are un intemeietor.
De exemplu religia budista il are pe Budha.
Cea musulmana pe Mohamed.
Cea crestina pe Iisus.
sper ca am inteles bine intrebarea.

| Serecut_Cristi_1992 a răspuns (pentru Lluvia):

Doar Isus a murit pentru pacatele noastre, El ne-a ridicat pacatele. Nu Mohamed sau Budha sau alt om pacatos!

| Schmuky a răspuns:

Stiu ca o sa par aiurit, dar eu de exemplu nu cred in D-zeu... mult, mult mai plauzibila evolutia din maimute... Religia a fost inventata de niste oameni care doreau control absolut, fara ca cei ce ii urmeaza sa fie constienti ca sunt controlati. Luati ca exemple asa : oricine avea semn de mama, era judecat si omorat pentru ca "lucra" cu diavolul. Oricine avea vreo boala mai ciudata( nu mai stiu cum se numeste, dar datorita ei, ai pielea alba, nu te simti bine in lumina soarelui etc.) era numit vampir si decapitat. Si lista continua, la infinit.

| fuckThisLife a răspuns:

Este un sistem facut sa ne tina uniti.pe de alta parte nu cred ca cel care a inventat-o a avut atata logica incat sa puna totul la punct cum e acum.din cate imi amintesc religia a luat mai multe forme de=a lungul timpului.la inceput au fost zeii si chipurile cioplite...adica oamenii credeau in asa zisele,,fenomene paranormale", cu timpul a aparut acest dumnezeu iar inchiarea si sacrificiile catre aceste,, fenomene"au inceput sa dispara.probabil ca religia a aparut pur si simplu, fara ca omenirea sa-si dea seamabig grin

| SilviaBlur a răspuns:

Religia, pe langa cea mai eficienta modalitate de a controla/stapani masele, a fost expresia populara a jurdicului, a justului. As explica mai mult, dar sunt multe aspecte la care pot face referire: istorie, spatiu, context, morala, nivelul de dezvoltare a statului, institutiilor statului etc. Dar strict ce imi vine in minte, este lista de cele 10 porunci. Care este secretul unei bune legi a statului? Intinderea sa! Cate ar fi de stabilit(ahahaa), dar cele mai importante probleme sunt reglementate de Constitutie, pe care o poti pune in buzunar (gandeste-te daca ar avea 500 de pagini, nu ar mai fi accesibila oricui, in orice moment). Asa ma gandesc si la cele 10 porunci, ca un fundament al religiei. Niste norme religioase, si morale, as mai adauga eu. Oamenilor, daca nu le este frica de puterea sanctionatorie a legilor statului, le e frica de acel Dumnezeu, care ii va pedepsi aruncandu-i in focurile iadului daca fura, fumeaza, omoara etc. Peace!

| SilviaBlur a răspuns:

@ Vizitiul : Am precizat ca sunt multe lucruri de spus, dar ca ma refer strict la mase. Adica la prostime, pe romaneste. Careia da, ii este frica de acel Dumnezeu, si frica aceasta ii retine din a face fapte ce contravin celor 10 porunci [legatura este evidenta, furtul, omorul, sunt infractiuni, sanctionate penal si putem continua asa mult si bine, dar am vrut sa punctez la ce m-am referit].

| MaTrIx8378 a răspuns:

Ania apreciez ce'ai zis:*

| Alissya_4251 a răspuns:

Religia exprima increderea omului in realitati absolute. Aceasta da sens vietii noaste.
De`a lungul timpului oamenii au inceput sa`si puna intrebari despre existenta lor sau despre menirea lor. In momentul in care stiinata nu a putut sa dea raspuns acestor intrebari a aparut religia. A fost folosita ca modalitate de cunoastere, de explicare sau de abordare a lumii. Omul a avut nevoie intotdeauna de a crede in ceva! De multe ori incercam sa ne rezolvam problemele folosindu`ne de religie. Credinta ca o forta supranaturala va interveni si ne va ajuta...ne face de multe ori sa fim optimisti. Religia poate fi inteleasa si ca un raspuns la tragediile vietii; omul nu detine control deplin asupra actiunilor sale.
Pana la urma cred ca pentru fiecare religia are un inteles. Indiferent la ce ne inchnam(Zei, Dumnezeu) simbolul este acelasi (forta supranaturala de care orice om are nevoie), doar ca unii il percep intr-un fel altii intr`altulwinking
Moralitatea este in stransa legatura cu religia. Daca dispare religia, piere si o mare parte din moralitate. De aici iau nastere crize si de aceea oamenii mai devreme sau mai tarziu se intorc la religie.De asemenea intr-o societate legea nu se poate aplica in mod perfect, absolut. Aici intervine religia. Ea este folosita ca mod de control al maselor.
Pana la urma omul nu are libertate deplina: acolo unde legea ii permite, ii interzice religia, iar unde legea ii permite, religia nu!