Întrebare recomandată | TaviComplicat a întrebat:

Cine imi poate explica de ce in unele nopti cerul este luminos si portocaliu?

Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

happy
In unele nopti, de fapt si in unele zile, dar asta nu are importanta in chestiunea de fata... deci, in unele nopti, atmosfera este incarcata de vapori de apa, adica ceata, sau fum, sau o combinatie ceata+fum... care pluteste deasupra orasului. Seara, noaptea, luminile orasului (adica iluminatul public, reclamele luminoase, farurile masinilor etc) se reflecta in pelicula de ceata-fum-smog, care trimite inapoi o lumina difuza, usor portocalie, asa cum e in general orice lumina dintr-o sursa electrica.
Luminile orasului, trimise inapoi de cer happy

9 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Eu as putea, dar e mult de scris... poate maine happy

| demonangel37 a răspuns:

De obicei nu este potocaliu este mai rosu sau rosiatic si asta se datoreaza luminii luni deoarece norii sunt mai jos si luna este deasupra lor si uneori si ziua ai observat norii sunt gri sau au nuante iar seara noatea luna reflectandu-se nori apar diferite culori puppy dog eyes

| RAY a răspuns:

Asa ceva nu-i posibil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la lumina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda si dealurile mov, daca stii la ce marefer, tot cam asa apar.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Vin extraterestrii

| mihaelacm a răspuns:

Cum sa fie cerul noaptea cerul portocaliu? despre ce vorbesti

| Tynu2210 a răspuns:

Deoarece noi(oamenii) il poluam si fasciculele de lumina trec mai greu si mai colorate

| AlexBoss13 a răspuns:

De la Luna se reflecta cu soarele
Stiu ca e inposibil dar adevarat! Funda?