| CastraveţiMuraţi a întrebat:

Cine suntem noi și care este rostul nostru pe Pământ?

15 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Cine suntem noi - Pai eu sunt Sabin, altul e Ion samd. Care e rostul? Nu prea e. Ai putea sa iti pui mai inai niste intrebari paralele: Care e rostul unei picaturi de apa dintr-un ocean? sau: care e rostul unei ramurele in marele codru al naturii? Raspunzand la astea, poti intui si raspunsul la intrebarea din text. Acum, intrand mai in profunzime si incercand sa filosofam putin, am spune ca noi suntem cea mai evoluata specie de pe Pamant (sau poate din univers, mai stii?). Sigur, de asta se leaga intrebarea urmatoare: de unde venim (sau cum am aparut)? Pentru asta ar trebui deschis un topic separat, pentru ca raspunsul e controversat; cred ca stii asta. Si numai dupa ce avem un raspuns la aceasta ultima intrebare putem discuta si de rostul nostru. Pana atunci, viata trebuie sa mearga inainte, fie ca vrem, fie ca nu vrem.

| T0T a răspuns:

Rostul ți-l găsești singură altfel nu ai niciunul sau nu îl cunoști.

| Clorox a răspuns:

Te adaptezi sau pierzi, alegi sa fii cinstit sa ai o familie sa continui traditia de om ''normal'' sau alcool, droguri, iarba si chestii de genul si intr-un final mori de la o supradoza!
We're Millennials, roll with it!

| GoldenZenith a răspuns:

Suntem castraveti murati, cautam saramura perfecta, un borcan perfect si confortabil, unde sa incapem noi si castraveciorii nostri murati, si la un moment dat incetam sa mai existam pentru ca o forta mai mare ca noi ne mananca.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Varful lantului trofic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noi sunt (Humans) tradus in romana (Oameni)
Si rostul nostru pe Pământ este sa-l distrugem pentru resurse si sa ne batem intre noi (pe teren, bani, sex etc) in loc sa evoluam mai repede ca o specie.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suntem oameni si nu cred ca viata are un rost, dar asta e si frumusetea ei. Putem sa ii dam noi un rost.

| Stell99 a răspuns:

In teorie suntem un experiment al unor hiper-civilizatii.
Un experiment esuat.

| Seven07 a răspuns:

Microbi, asta suntem noi, rolul nostru e sa distrugem, natura, viata, alti microbe la fel ca noi, terra e o planeta extraordinara, pacat ca e locuita.

| ionutborcea a răspuns:

Noi sunteam oameni cu un scop in viata sa iti faci o famile sa ai o slujba banii si casa si sanatate e cea mai importanta si sa mai treci pe la biserica e foarte imortant sa fii credintios.

| ĂlaRău a răspuns:

Suntem oricine alegem sa fim si rostul nostru e exact acela pe care il vrem pentru noi.

Nimic mai simplu.

| Arii2 a răspuns:

Rostul nostru este sa ne aflam rostul pe care nu il vom afla niciodata.Vom muri, vom uita, poate ne vom mai intoarce in lumea asta de nebuni, plina de minciuni, de influienta SI MANIPULARE in masa Primul FIIND INTERNETUL. Eu zic sa iti faci tu unul. Nu stiu o cariera ( avocat, cantareata, doctor vezi tu in ce domeniu iti place sa lucri) o familie, copii pe care sa ii cresti la randul tau cum sti tu. ce pregatire le dai pentru viitor si sa fii fericita alaturi de persoanele pozitive care te inconjoara. Nu iti mai bate capul cu aceasta intrebare, viata e scurta timpul e limitat, raspunsurile imposibile pentru mine nu valoareaza nimic. Ritm!

| Cristina47hdg a răspuns:

Nu exista un scop. Poate doar cel de a trai. Noi oamenii complicam prea mult totul. Ar trebui sa privim lumea cu o simplitate aparte, pe care nimeni nu o are, pentru a avea raspunsul la anumite intrebari. Nu noi am complicat adapostul la arhitectura, mancarea la diferite delicatese, panzele cu care ne acopeream la moda, sentimentele in arta? Si totusi nu exista niciun scop. Noi doar am complicat totul incercand sa gasim unul...

| cosssmyn a răspuns (pentru Cristina47hdg):

Exact! Scopul de fapt e mantuirea si Credinta in Dumnezeu!