| modestul a întrebat:

Citat din Biblie:A zis cel nebun in inima sa:Nu este Dumnezeu.
De aici realizam ca oamenii tulburati, atei, oamenii de stiinta, savantii, majoritatea spun in inima lor ca nu exista Dumnezeu. Ce parere aveti? Ce parere aveti de faptul ca Mantuitorul Iisus Hristos a spus dinainte ca multi oameni nu Il vor crede, ca multi oameni vor incerca sa-L conteste dar ca nu vor reusi nimic. Uite ca totul s-a adeverit si in 2010 sunt miliarde de credinciosi. Ce parere aveti?

18 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Oamenilor le place utopiile.

HepHap
| HepHap a răspuns:

Ateii sunt "oameni tulburati"? Mama ce papara o sa-ti iei...

| AvalohAlyn a răspuns:

Modestul, ei spera ca crestinismul va disparea dar nu va disparea niciodata, ne-a zis chiar Hristos, multe din ce a zis Hristos s-au adeverit.Deci ateii pot sa se gandeasca deja la altceva.Eu cred despre acei oameni care si-au schimbat conceptia de gandire si au devenit crestini ca au castigat TOTUL putand asa usor sa piarda TOTUL.

| Alphawolf a răspuns:

Pai cum sa nu se adevereasca daca Biblia este plina de amenintari si de promisiuni iar lumea este plina de oameni slabi si naivi. Glumesti sau nu vrei sa gandesti? Cel putin jumatate din credinciosi cred in divinitate de frica si se amagesc ca este mai intelept sa crezi ca nu ai nimic de pierdut, iar daca nu crezi pierzi totul, dar nu realizeaza ca nu sunt sinceri cu propria persoana si nici cum ii afecteaza indoctrinarea religioasa.
Ar trebui psihiatric analizati atat ateii cat si crestinii sa vezi atunci care din cele doua parti sunt mai tulburati!

| Alphawolf a răspuns:

Mai adaug manipularea in masa, interesele, propaganda. Incearca sa gandesti si nu te bucura ca nu bati campi, ca este foarte posibil sa fii prostit si sa nu vezi adevarul. Nu te amagi degeaba ca se numeste naivitate.

| laura64 a răspuns:

Draga Modestule, nu amesteca adevaratii oameni de stiinta cu cei produsi pe banda rulanta de regimul comunist.
Adevaratii oameni de stiinta vad lucrarea lui Dumnezeu in orice lucru micro sau macro. Nu-ti trebuie multa scoala ci doar un pic de bun simt pentru ati da seama de adevarul Biblic.

| LuS[z] a răspuns:

Cred in Dumnezeu in Iisus Hristos in Fecioara Maria si in Sfinti si sunt de parere ca chiar daca din pacate multi incep sa devina ateii, Binele va invinge si poate ca in final isi vor da seama ca ceea ce vor ei sa sustina si in ceea ce cred nu este corect deloc

| Ea12345 a răspuns:

Fiecare cu credinta lui, cu alegerile lui.winking

| Lilik a răspuns:

Miliarde de credinciosi? care ce fac? Se proclama credinciosi doar cu numele, cu vorba? si daca stai sa le vezi faptele ce ai sa vezi? fariseism sau nu? cand esti credincios, crestin, nu stai sa te lauzi pe la toate portile cu asta. asta e intre tine si dumnezeu. atat. Credinciosi care merg des la biserica, se inchina cand trec pe langa o biserica, tin post numai cu stomacul si care imediat cum ies de la slujba se urca in masina si ii taie vreunul calea isi baga si-si drege? la ce credinciosi te referi tu? aa.la miliarde? aham. am inteles.

| unikat a răspuns:

Sunt tot felul de oameni, Dumnezeu ne-a creat si ne-a dat ceva de nepretuit:cuvantul! Ne-a inzestrat cu ceva ce numai noi putem avea:puterea de a gandi, de a face diferenta dintre bine si rau.Acum fiecare om are dreptul sa se dedice credintei ce il reprezinta, puterea de a crede in Dumnezeu o au toate genurile de credinte, fie ca esti crestin si crezi in Dumnezeu, fie ca esti musulman si crezi in Allah, ori indian si crezi in Budha, toti credem in puterea superioara din aceasta lume, in afara de atei, ca ei nu cred in nimic:sincer eu unul nu shu la ce sa gandesc ei :probabil unul la mana : ca orice ar face au mintea impacata ca nu ii vede nimeni ceea ce fac si nu ii va judeca nimeni in viata de dupa...am vazut ca de ex lilik a spus ca credinciosi nu-s chiar asa de credinciosi cum vor sa para, ii dau dreptate intr-un fel, dar de asta suntem oameni si Dumnezeu este deasupra noastra ca sa ne vegheze la bine si la rau, dar faptul ca nu ai uitat de biserica ca nu ai uitat de ceea ce trebuie sa faci ca credincios este totusi o dovada ca esti credincios.Nimeni nu poate baga mana in fok si sa spuna eu sunt fara de pacat ca altfel nu te-ai mai duce sa te spovedesty, nu ai mai avea nevoie. Ce credeti ca si in vremurile trecute nu existau aceleasi lucruri, asa e lumea de se stie, nimeni nu e perfect...asta e parerea mea big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt de parere ca Dumnezeu exista si este atotputernic si vede necredinta oamenilor. Si el vine in curand si va rapi Biserica Sa, si toti cei care il contesta si nu traiesc o viata cu Dumnezeu raman pe pamant in Necazul cel Mare. Apocalipsa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Modestul / vad ca te manica piele si continui sa inciti. Daca moderatorii suporta asta si vor sa se faca partasi la o fapta penala, ca asta este ce faci tu, iti promit eu, si este a doua oara, ca o rezolvam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Modestule, tocmai fiindca stiam dinainte de aparitia lor nu ar trebui sa le dam atata atentie. Dumnezeu cu mila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iisus Hristos a spus ca ce e de la lume, trece si ce e de la Dumnezeu va ramane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@mg- dar esti zero in ceea ce priveste "disciplina"; cum poti spune ca este "penal", cand omul a postat o intrebare, nu iti convine o ignori, dar nu ii dai tu in cap cu aberatiile tale; pana la urma omul a postat si nu a dat in cap nimanui, faci lege la tine acasa!(vai, de disciplina ce le-o aplici, de e sa o iau dupa cele spuse de tine), dar nu pe un site, unde cu totii avewm liberul arbitru, sau tu spui ca la un scandal, te bagi ca sa iti ei pumni? stai linistit, ca nu e chiar asa...deci,asa si cu intrebarea, nu iti place, faci "pas" tataie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@anonimule- sunt de acord in prima fraza, dar in a doua ai clacat! Abia, suntem spre evolutia organismului, pentru a evolua tehnologia, chiar daca neuronul iti va muri.Trezirea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Afrodita / In primul rind ai un ton nesimtit dar asta este, educatia iti lipseste, in al doilea rind la asta ma refeream : http://www.TPU.ro/......teilor-ce/
Probabil ca tu esti invatata cu educatia facuta acasa " in pumni " de te gindesti la asta, eu nu si dupa cum vezi, nu despre bataie era vorba.
Cit despre faptul ca poti scrie ce vrei, te inseli, poti scrie ce este legal si ce-ti permite politica site-ului. De facut ce vrei tu, faci acasa la tine.
Pina una alta conform egalitatii de drepturi in exprimare, nu-mi ramine decit sa-ti spun, esti o gaozara fara minte!

| bybycwtsa a răspuns:

Eu sunt de parere ca Dumnezeu exista si multi oameni spun in sinea lor ca nu exista din cauza acelui instinct omenesc care te face sa nu crezi pana nu vezi. Desi exista multe dovezi de existenta a Lui Dumnezeu cum ar fi lumina care se aprinde la Ierusalim in timpul slujbei de inviere DOAR LA CRESTINII ORTODOXI. Multi oameni spun ca nu cred in Dumnezeu dar...in nestiinta s-au facut o cruce si au spus"Doamne fereste" vazand pe cineva in necaz. Deci in fiecare om exista credintawinking