| Theo94 a întrebat:

Comunismul este o etapa viitoare a socialismului, etapa finala? Am inteles ca inainte de 89' in Romania si in tarile de dupa cortina de fier era socialism care tindea spre comunism (etapa finala, sau doar viitoare).
Este adevarat?

8 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Oarecum, trebuie sa iti imaginezi Socialismul ca fiind teoria si Comunismul ca fiind Socialismul pus in practica. Atat noi cat si celelalte state din estul Europi a aplicat acest sistem politic desi au fost diferente la capitolul aplicare (gen sarbii au avut libertate mai mare de miscare). Regimul comunist de la noi a fost printre cele mai represive atat prin nivelul de control as populatiei prin intermediu securitatii cat si prin chestii gen experimentul Pitesti (e interesant de verificat). Sincer daca te gandesti la o etapa finala a comunismului ai varianta chineza (in care au imbratisat piata libera dar coninua partidul unic si supravegherea populatiei) sau varianta europeana de social-democratie apară noțiunile de egalitate și solidaritate și constituie un proiect atât economic, cât și social (egalitate in drepturi, egalitate de șanse) și politic (democrație).

sper ca are sens, spor!

| gabicoo a răspuns (pentru RoCkKiD):

Ai uitat de:
1- Comunismul nord coreean = juche. Comunism autarhic și autosuficient devenit comunism dinastic bazat pe spalarea creirelor si o represiune foarte dura.
2- Comunismul cubanez. Definit astfel de Fidel Castro = "socialism și joint venture". Bazat pe investitii straine in turism care aduc veniturile necesare mentinerii la putere a unei camarile formate din apropiatii familiei Castro, in timp ce 95% din populatie se confrunta cu o saracie lucie.

| RoCkKiD a răspuns (pentru gabicoo):

Era vorba de etapa finala si am incercat sa ma gandesc la alea care nu-s esuate ^^. Varianta chineza aduce totusi o oarecare bunastare cetatenilor.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Egoismul clasei politice este evident in toate societatile; restul este doar teorie si propaganda

| SG1995 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Socialismul nu egal cu comunismul.

| RoCkKiD a răspuns (pentru SG1995):

Care parte din postul meu te-a facut sa intelegi asta?

| SG1995 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Tu pari să confuzi cele două miscări bro.

| RoCkKiD a răspuns (pentru SG1995):

Bro, o sa incerc sa folosesc o figura de stil mai intuitiva. Imagineaza-ti Biblia ca fiind teoria si Ortodoxismul ca fiind practica. E Ortodixismul singurul mod in care poti practica ce scrie acolo? Evident ca nu ca mai avem 100 de variante la fel cum Comunismul nu e singurul curent de sub umbrela Socialista. Raspunsul meu a fost croit pe intrebarea pusa de utilizator si nu am pus nicaieri semnul egal intre ele (lucru care trebuia sa fie evident din faptul ca am aminti social-democratia).