| bebetho a întrebat:

Consideraţi faptul că viaţa nu are un sens comun(ceva care ar trebui să îndeplinim toţi pământenii) un avantaj sau un dezavantaj?
Eu cred că un scop comun ar lipsi viaţa de mister.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un sens comun trebuie neaparat sa aiba viata sociala in anumite comunitati.Un sens comun de respectarea unor norme morale sau igienice fara de care viata in comunitati va fi imposibila sau posibila sub regimul terorii.Un avantaj atita timp cit convietuim in comunitate in schimb trairile fiecaruia difera de la individ la individ si asta face viata interesanta in totalitatea ei.

9 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Scopul fiecarui om pe acest pamant este sa faca parte din familia lui Dumnezeu.El ne-a creat dupa chipul si asemanarea Lui, si doreste ca fiecare sa Il recunoastem ca Tata.El ne-a pregatit un loc, ca acolo unde este El, sa fim si noi.

| MeScorpion a răspuns:

Scopul tau ca individ este sa-i dai un sens vietii tale daca nu are pana acum.

| ania a răspuns:

Sa descoprim destinul unic si inimitabil pentru care am fost creati.

| bamse a răspuns:

Oamenii au 2 lucruri in comun: Toti vor sa fie fericiti si toti mor.

Deci cum in privinta mortii nu ai ce sa faci, singurul lucru care ramane comun de facut este sa cauti fericirea. Insa asta, fiecare o face in modul sau unic.

Din punct de vedere social, ti-a raspuns 'harciog'.

Consider ca atata timp cat exista bine si rau in lume, este imposibil ca toti oamenii sa aiba acelasi scop. Ar fi ceva perfect, iar omul este imperfect, el doar tinde la perfectiune.

| noktambul a răspuns:

Bebetho, ai consumat ceva?

| Kazimir a răspuns:

Viata e pentru fiecare diferita deci in niciun caz nu are ceva comun. exista oameni inteligenti si semidocti care fiecare are perceptiile proprii.
"Eu cred că un scop comun ar lipsi viaţa de mister"
daca viata ar avea un scop comun noi cum naibi am mai experimenta? si cu tot cu scopul acesta comun viata tot un mister va ramane caci niciunu nu stie intr-adevar ce inseamna ea si cum sa o traiasca. iti scriu asta sub influenta bauturilor alcoolice... ma rog...

| Sky_6013 a răspuns:

Cred ca este un avantaj. Daca toti am stii ce va urma avand toti un scop comun unde ar fi viata? Fiecare face ce vrea cu ea, dar exista si niste norme oarcem de decenta.V
Viata cum ai zis si tu chiar nu are un sens comun.Fie care rvea sa faca altceva cu ea. Cred ca e un lucru bun. Sper ca te-am ajutatwinking

| cıσccσʟαтα a răspuns:

Scopul vietii este sa ajungi la mantuire. viata este drumul catre Imparatia lui Dumnezeu. Daca vrei sa iti zic mai multe. da`mi un mesaj. funda?

| PrsRaluca a răspuns:

"Scopul vietii este moartea."(Sigmund Freud)