| nicucostea855 a întrebat:

Credeti ca acest coronavirus exista si inainte de Wuhan, doar ca cu niste mutatii care nu-l facea periculos si infectios pentru om?

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Covidul exista mult inainte de wuhan doar ca nu era covid19 era alt virus corona-unele dintre tulpinele acestuia dadeau "banala" gripa sezoniere.

| SG1995 a răspuns:

Coronavirusulurile există de mult în contact cu omul. Gripa comună spre exemplu e dată tot de un Coronavirus, diferența între SARS - Cov2 și resturile coronavirusurilor este faptul că are o mutație care îl face să se transmită mult mai facil într-o perioadă mai scurtă de timp, asta e ceea ce îl face mai periculos. Asta și faptul că organismul uman nu e adaptat la el.

| nicucostea855 explică (pentru SG1995):

Aici am vrut sa ajung. Nu exista evolutie. Sunt doar variatii sau mutatii ale unui coronavirus preexistent.
Dumnezeu a creat virusii si orice organism cu capacitatea de a se modifca insa ramanand in aceeasi grupa de organism adica desi exista variatii si mutatii virusii raman virusi, bacteriile raman bacterii, oamenii raman oameni.

De ce sars-cov-2 nu a aparut mai inainte? Pentru ca inca nu ajunsese la aceasta variatie sau la aceasta varietate. Lui Dumnezeu ii place varietatea. Asa cum exista o varietate de stele, tot asa exista o varietate de organisme sau forme de viata.

Dinozaurii erau variante de reptile.

| Zuzu1991 a răspuns:

Wuhan?!?
https://m.youtube.com/watch?v=zCOx-hewCcc
pana la videoclipul asta nu imi bateam capul cu "teoria" conspiratiei, insa asta e foarte EVIDENT ca nu e nici o teorie, ci PE BUNE!

| nicucostea855 explică (pentru Zuzu1991):

E un virus preexistent care a fost trecut prin mai multe organisme. Astfel virusul a suferit diferite mutatii pana ce varianta cu mutatia periculoasa a aparut. Nu e vorba de evolutie conform teoriei evolutiei.