| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca ar fi posibila o reunire bisericilor catolica si ortodoxa? de ce da? Sau de ce nu? Repet, ca si la intrebarea precedenta, fara certuri inutile, fara discutii searbede intre eventualele tabere. Doar raspunsuri la obiect. Cine vrea conflicte le poate avea in alta parte, nu la intrebarile mele. Multumesc.

Răspuns Câştigător
Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Imposibila. Au incercat de atatea ori. Nici una dintre ele nu doreste sa ajunga la un compromis pentru ca isi pierd din statut, din influenta, din putere. Cum sa mai respecti o Instututie care vorbeste de Absolut cand o vezi ca face o fuziune in stil comercial?

16 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Nu cred. difera prea mult doctrina iar catolicii sunt cu mult mai civilizati.si MAI ALES clerul ortodox nu ar vrea asta ca sa nu isi piearda pozitiile privilegiate si bogatiile acumulate in timp.

| danut a răspuns:

Biserca Ortodoxa este reunita cu Biserica Catolica in proportie de 99%. Se asteapta o ocazie favorabila pentru "iesirea in public". Vizita Papei in Romania a finalizat "intocmirea actelor". O rasfoire a presei in ultimi 18 ani poate lamuri pe orcine doreste sa adanceasca aceasta problema.

cami
| cami a răspuns:

Au fost, odata mai demult...In 1054 a avut loc "Marea schisma"..despartirea lor.

lolita
| lolita a răspuns:

A bisericilor nu cred dar apopilop da, anul asta de paste la biserica ortodoxa au tinut slujba preotul catolic cu cel ortodox,. ciudat nu?

| fabiola a răspuns:

Sunt interese si orgolii.Ma gandesc sa minimalizez intrebarea ta si m-as intreba daca 2tineri de credinte diferite,, ortodoxul trece la catolicism sau invers?

mariana
| mariana a răspuns:

De la marea schisma din 1054, periodic s-a pus aceasta problema a unei posibile uniri intre cele doua culte, insa rezultatul pana in prezent a fost nul.
Papa Ioan Paul al II-lea, a avut in intentia sa apropierea celor doua biserici si a facut in acest sens mai multi pasi, insa in prezent noul papa are un alt concept despre aceasta problema. El nu vede o posibila unire si chiar este impotriva ei.
Din pacate catolicii si ortodocsii sunt organizati pe deosebiri si nu pe punctele comune care ne unesc si atunci aceste deosebiri devin mult mai mari decat sunt in realitate. Sigur este un unic Dumnezeu si in aceste conditii de ce este necesara mentinerea unei stari de tensiune intre cele doua biserici? Cum este posibil ca Iisus Hristos sa se nasca o data, iar de inviat sa invie in doua dati diferite, daca ne referim la sarbatoarea Sf.Pasti.
Cand a aparut cultul greco-catolic, denumit si Biserica unita cu Roma, s-a considerat ca exista o cale de a se face unirea cu biserica catolica, intr-o perioada urmatoare. Acest lucru nu s-a mai intamplat pentru ca au intervenit unele evenimente la nivel mondial care au scos acest proiect de la ordinea de zi.
Mie mi se pare ca, ar fi necesara o unire a celor doua biserici pentru ca, atunci si credinciosii ar putea fi mai uniti intre ei.
Deosebirile nu sunt asa de flagarnte si insurmontabile, si cu intelegere s-ar putea ajunge la masa unor tratative, insa nu se doreste acest lucru, pentru ca fiecare are si interese materiale, langa cele religioase si atunci se aplica principiul "divide et impera".
Tema este foarte vasta si nu poate fi atinsa in totalitate, dar cred ca este de mare interes si clerul din ambele biserici ar trebui sa reflecteze la aceasta posibilitate de reunire a celor 2 culte intr-o singura biserica. Cine stie ce va aduce viitorul? Noi trebuie doar sa speram ca Bunul Dumnezeu ii va "lumina" pe cei pusi sa conduca cele doua culte.

| jedi_7867 a răspuns:

Krisnamurti spunea: "Life is what? One, global unity movement."
Atat timp cat cele doua biserici se vor concentra pe dogme si pe interpretari ce le despart, nu va fi nici o reunire.
Oamenii nu au fost niciodata despartiti, prieteni au fost indiferent de cult, s-au ajutat intotdeauna unii pe altii. Iubim la fel, avem aceleasi provocari, aceleasi ispite, aceiasi demoni de infrant. Nu ortodocsi s-au despartit de catolici ci preotii ortodocsi de preotii catolici (sau invers).
Daca de maine s-ar declara o anulare a dogmelor ce ne despart, crestinii de rand ar fi fericiti. Doar ce-i ce se aventureaza in supozitii fara fond si bigotii care ii asculta s-ar oftica.

| zorialbi a răspuns:

O unire este posibila doar in cazul in care catolicii se intorc la dreapta credinta, care este ortodoxia. Pentru ca ei sunt cei care s-au indepartat de la dreapta credinta si au cazut in erezie.

| alexxx_3182 a răspuns:

Teorietic e posibil...nu cred ca ar avea interes liderii celor doua biserici...si in fond nu stiu la ce ar folosi... oriqm au pierdut pozitzia de conducatori ai omenirii...credintza nu mai reprezinta un factor modelator pentru societate...acum tolerantza e la mare pret...si stii ca lucrurile realizabile care prin natura lor sunt inutile...nu se vor realiza niciodata...winking

| dulshe a răspuns:

Eu cred ca ar fi posibil, sunt foarte asemanatoare, un 80% au aceeasi obiceiuri ca si noi, adica despre viata lui iisus stiu aceeasi lucru ca si noi. Acuma asta e parerea mea, posibil nu stiu daca e, dar dupa mine sunt prea identice, si chiar nu inteleg de ce nu sunt unite. Inainte aveam amandoua un 90% de obiceiuri la fel, numai ca catolicii cum sunt mai comozi au renuntat la multe lucruri din religie, din comoditate, cum ar fi: noi de paste inconjuram biserica de 3 ori, catolicii faceau si ei asta inainte dar din comoditate au renuntat la acest obicei.

| flori_8244 a răspuns:

Catolicii vor sa domine. Nu cu mult timp in urma, actualul Papa a spus foarte clar ca el considera ca biserica catolica este singura biserica a lui Hristos.Sunt foarte multi preoti catolici fara functii inalte care au har, toleranta, dragoste si ii ajuta cu inima deschisa pe credinciosii de alta religie.Parerea mea despre Vatican nu este la fel de buna.Nu au respect fata de biserica ortodoxa romana(doar cea rusa e luata in seama), sprijina iredentismul maghiar din Transivania.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca se va intampla fiindca BOR mentioneaza ca desi par a fi foarte apropiati in credinta au diverse lucruri si desebiri care ii despart fara drept de apel.Acele deosebiri sunt mentionate in linkul de mai jos:

http://www.crestinortodox.ro/carte-872-80001-ortodocsi-si-catolici-7

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Bro, ce sa iti zic eu tie? cred ca o alinata intre ortodoxi si catolici, ar putea exista.motivul:Crestinismul.Dar,sa nu uitam ca crestini sunt si protestantii.Stii cum suntem noi terestrii? suntem niste "oi", care se iau dupa "berbec". Niciodata nu am gandit cu mintea noastra, ci numai dupa cei care ne conduc, si vor cate o bucata de putere.De asta si atat de multe religii.Pana la urma este doar un singur D-zeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hai sa-ti spun o intamplare pe care eu mi-o explic si stiintific. m-am rugat Intr-o seara la culcare, sa ma lumineze si pe mine Domnul care e biserica adevarata? ortodoxa? sau catolica? bro sa stii ca nu vorbesc prostii ca nu cunosc decat o persoana pe acest sitesi numi asum nici o responsabilitate daca induc pe cineva in ratacire, si nici nu vreau sa conving pe nimeni de nimic.am visat biserica din satul meu despartita pe la mijloc de un sunt adanc, negru si urat dar partile erau apropiate, deci santul era de 50 -60 cm. dupa aia am auzit dupa un timp de cele doua biserici surori, de marea schisma si m-am mai documentat In privinta asta.sunt convins ca se vor uni, si nu numai. daca se adevereste apocalipsa probabel se vor uni toate religiile In una singura asa cum este scris.parerea mea este ca situatia politica internationala si situatia economica, si pasii timizi deocamdata ai religiilor toate converg spre globalizare si spre aceasta unire sub o singura autoritate.sa speram ca va fi cea buna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sub nici o forma.de la marea schisma din anul 1054, nu s-a reusit o reunire, chiar daca s-a mai incercat acest lucru.insa eu le-as desfiinta pe amandoua.

| dddd a răspuns:

Conflicte sunt intre cele doua biserici care nu se vor uni ci se vor dizolva.cum poate papa sa spuna ca e biserica lui Cristos si apoi sa-i binecuvanteze pe soldati ca se omoara intre ei? religia adevarata trebuie sa respecte anumite reguli:membrii ei sa aiba iubire intre ei, sa nu se amestece in politica si in razboaie, sa recunoasca jertfa de rascumparare a lui Isus si sa aiba credinta in ea, sa-l iubeasca pe Dumnezeu mai presus de orice si sa sfinteasca numele lui(obligatoriu sa-i cunoasca numele)sa predice vestea buna pina la marginile pamantului. Daca una din aceste reguli nu sunt indeplinite nu poate sa spuna ca e religia adevarata. E ca o bancnota care are mai multe elemente de siguranta si daca-i lipseste doar un singur element mai e ea valabila? sau e falsa?