| Lizzu a întrebat:

Credeti ca astrologia(horoscopul) influenteaza oamenii?
Credeti ca oamenii se impart in categorii de zodii?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Cred mai degrabă în influența autosugestiei și în atenția selectivă după citirea zodiacului și, eventual, a horoscopului.

Iar influența astrelor, în caz de există una, oricât de mică, nu cred că va putea fi înțeleasă precis și pe deplin de mintea umană și, cu atât mai puțin, pentru crearea unor categorii fixe și rigide, 12-13 la număr...pentru miliarde de locuitori.

În opinia mea, zodia este doar o altă etichetă menită să ne limiteze şi să ne dezbine. Şi suntem influenţaţi nu atât de astre, cât de autosugestie şi atenţia selectivă.
Găsim ceea ce căutăm şi ne mulăm (involuntar) după caracteristicile zodiei respective, ne impunem (conștient sau nu) să fim într-un fel sau altul, făcând ceea ce se așteaptă de la noi. La fel îi mulăm și pe alții... după așteptările noastre, asociindu-i cu zodia pe care o știm a fi a lor, prejudecându-i astfel și subestimându-i, uitând că sunt unici și mult mai complecși decât scrie într-un articol din vreo revistă, superficial, comercial și plin de prejudecăți și generalizări stupide.

Zodiacul/horoscopul este ca un fel de virus ce a pus stăpânire pe societate, care se hrănește cu nesiguranțele și superstițiile nostre, cu dorințele de a afla mai multe despre noi și cei din jur, de a ști viitorul, de a fi cu un pas înainte, de a preveni sau repara, un virus care crează dependență și are puterea de a manipula în masă, păcălind cu ușurință, un virus care se joacă cu mințile noastre și ne face să scoatem banii din buzunar, dar pică testul, când vine vorba de credibilitate (cum se întâmplă și cu superstițiile religioase de altfel).

Cazul sextupleţilor din "Jon & Kate Plus 8", care au fost născuţi în aceeaşi zi şi crescuţi în acelaşi mediu, dar au personalităţi complet diferite, este cea mai bună demonstrație. I-am putea lejer potrivi zodiilor diferite, opuse ca şi caracteristici, temperamente...

Aşadar, sunt foarte sceptică în ceea ce priveşte zodiile şi horoscopul. După părerea mea, este doar o altă himeră şi o metodă de a separa oamenii în grupuri şi a le lipi etichete, privându-i astfel de individualitate şi libertate și profitând mai ales de cei creduli.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Excelent răspuns, nici că o putea spune cineva mai bine.

| Hombre a răspuns (pentru NOname):

Bun raspunsul, nici eu nu cred in zodii. Apropo ce zodie esti, vreau sa vad daca suntem compatibili? laughing

| NOname a răspuns (pentru Hombre):

Îți cauți o capră? : ))

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

happy

| Hombre a răspuns (pentru NOname):

Da, asa ca tine sau Liz29 dar sa nu aveti coarne. Liz29 ce zodie esti?winking

| Quasimodo a răspuns (pentru NOname):

Imi place raspunsul tau...
O zi fericita iti doresc!

| NOname a răspuns (pentru Quasimodo):

Mulțumesc. O zi frumoasă și ție. : )

| Quasimodo a răspuns (pentru NOname):

Multumesc! happy

| Lizzu explică (pentru NOname):

Noname,esti geniala happy

| Lizzu explică (pentru Hombre):

Berbec happy am coarne din plin tongue dar nu le folosesc prea des.
Ma incadrez?

| Lizzu explică (pentru Quasimodo):

Frumos si raspunsul tau si al lui Noname
Asa e happy

| NOname a răspuns (pentru Lizzu):

Nici pe departe. : )

| Lizzu explică (pentru NOname):

Cu asa capacitate de gandire, esti happy

| NOname a răspuns (pentru Lizzu):

Generozitatea ta e copleșitoare. Mă foarte supraestimezi. : )

| Quasimodo a răspuns (pentru Lizzu):

Multumesc! happy

| Hombre a răspuns (pentru Lizzu):

"Noname,esti geniala"
Nu o mai lauda ca-i creste coarne si nu-mi place. laughing

| NOname a răspuns (pentru Hombre):

Ce, crezi că nu aș fi o inoroagă simpatică?hee hee

| Quasimodo a răspuns (pentru NOname):

Subscriu parerii Lizei si spun: "NOname, esti geniala!"
Iar daca deja doua sau mai multe persoane sustin asta, cred ca o fi ceva adevar in spusele lor!
PS: Nu lua in seama parerile carcotasilor! Ii roade invidia...

| NOname a răspuns (pentru Quasimodo):

Dar ne cârcotim cu drag și oricum Hombre are dreptate. Cărei inoroage i-ar sta bine cu rogul pe sus?hee hee

Mulțumesc, Quasimodo, ești și tu mult prea generos. : )

| Quasimodo a răspuns (pentru NOname):

big grin

55 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Un documentar în temă...despre tot felul de superstiții.
- http://youtu.be/0CyMglakWoo
- http://youtu.be/tCJoOJlP8PI

| Lizzu explică (pentru NOname):

Da,mersi happy l-am vazut mai devreme la intrebarea lui ErrorFound.
Interesant.

| thealchemist a răspuns:

Da.

| Dreamer a răspuns:

Nu, oamenii nu se impart DOAR in zodii, se mai impart si in statut social, rasa, culoare, credinta etc

| Lizzu explică (pentru Dreamer):

Ideea perfecta ar fi sa nu se mai imparta in nici una dintre ele happy

| Dreamer a răspuns (pentru Lizzu):

Da mai...dar perfect nu inseamna neaparat si bine. Tu spui sa fim toti egali dar lumea nu poate functiona asa pentru ca nu pot eu sa fiu egalul unui om precum Stephen Hawking sau Barack Obama.

Lumea este precum un ceas mecanic cu rotite de diferite dimensiuni ce se sincronizeaza perfect. Daca rotile ar avea aceleasi dimensiuni ceasul nu ar functiona.

PS: Daca toti am fi piloti de curse....atunci cine mai face masinile?

| Lizzu explică (pentru Dreamer):

happy Da, stiu... poate lumea are functionarea ei "speciala", dar cateodata e prea speciala si misterioasa, de neinteles si nedrept pentru unii oameni.

Sa ne privim de sus unii pe altii in functie de venit, de treapta sociala, de "pedigree", de statut etc etc.

PS: Daca toti am fi piloti de curse, atunci tot toti am face si masinile.

| Dreamer a răspuns (pentru Lizzu):

Si unde crezi ca incape atata informatie in mintea umana?! Fiecare om are in genetic talent sau pregatire pentru o anumita munca. Nu putem sa le facem toti pe toate.

PS: Tu ai putea sa fi avocat, sa fi medic, sa canti la chitara si sa fi si inginer aerospatial in acelasi timp? Bineinteles ca primeaza oamenii care fac lucrurile importante, este normal sa fie asa.

| Lizzu explică (pentru Dreamer):

Dar cei din antichitate care erau si filozofi, astronomi, matematicieni, istoric, etc etc in acelasi timp?

| RAY a răspuns:

Da cred ca zodia mea ma influenteaza cand sunt beat dar cum nu ma imbat niciodata nu sunt influentat niciodata, daca as iubi si eu o zodie feminina poate mar influenta economic, sa fim seriosi viitorul nu exista, noi cream viitorul, nu cred ca hidrogenul ne influenteaza intr-un fel http://www.youtube.com/watch?v=pKU0yCYvGxA

| Wøodenpints a răspuns:

Trebuie să fii de-a dreptul idiot să crezi asta.

| Exilee a răspuns:

"Credeti ca astrologia(horoscopul) influenteaza oamenii?" Nu cunosc perspectivele fiecaruia. POate unii sustin ca asa este, altii sustin contrariul, insa nimeni nu poate stii daca intr-adevar este adevarata.
Un raspuns ar fi autosugestia, dar si aici am cateva dubii. Prefer sa raman la faptul ca astrologia nu este decat explicatia rezultatului unor actiuni stocastice ale Universului.
"Credeti ca oamenii se impart in categorii de zodii?" NUU ( pentru ca de-ar fi fost asa, mi-as fi gasit nevasta)

| Lizzu explică (pentru Exilee):

laughing pai zodia ta iti prezice casatorie?hee hee

| Danzell a răspuns:

Faptul ca unele chestii din zodii se nimeresc sa fie pe bune e la mica nimereala.

| Lizzu explică (pentru Danzell):

Da,mica nimereala. Dar cum de se face ca in unele perioade coincidentele sunt cam mari?

Chiar asa sa nimereasca cineva acul in carul cu fan?

| Danzell a răspuns (pentru Lizzu):

Dap. suntem 19 mil de romani in tara asta. si 12 zodii. Proportia este mult prea mare ca sa poti sa spui ca nu e sansa sa iti nimereasca. sunt teoretic in jur de 1, 6 mil de romani /zodie.
Daca mama Omida(nu stiu am zis la nimereala un nume) scrie un horoscop la Berbec ca maine O sa iei bani si o sa intalnesti cu iubirea vietii exista o sansa destul de mare ca din 1, 6 milioane de berbeci sa se intample asta.

am mai avut o discutie tot pe TPU cu un alt user, care spunea ca a "prezis"(chiar asa a pus... in ghilimele) ca o sa treaca un copil pe strada in timp ce mergea cu masina. surprinzator s-a intamplat asta. E pur si simplu sansa. pe o durata a drumului de 6 ore e imposibil sa nu treci printr-un sat si sa nu vezi un copil care se joaca in drum. cu cat te apropii de destinatie sansele sa se intample asta cresc.

pe acelasi principiu functioneaza si jocurile de noroc tip ruleta. Presupunem ca pariezi pe culoarea rosie. ai 1 din 2 sanse sa iti cada culoarea. cu cat pariezi pe aceeasi culoare cu atat ai sansele mai mari in timp sa iti pice aceeasi culoare.

Toate astea au un element comun. principiile probabilitatii.(ai facut cu siguranta asta la scoala)

| Lizzu explică (pentru Danzell):

Asa este, ai mare dreptate.
Si da, imi amintesc de discutia aceea cu copilul. Am citit-o si eu la timpul acela.
Coincidentele sunt la tot pasul.
Si da, din atatia oameni per zodie e mai mult decat posibil sa se intample...

Mersi pentru explicatia completa happy

| fuzzer a răspuns:

Nu. Nu cred in soarta, destin, sau alte zodii, ce presupun ca-ti influenteaza viata. Oamenii ce au inventat aceste chestii au facut-o doar pentru a-si promova propriile valori si principii.

| LordBolton a răspuns:

Nu!

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Efectul placebo...
Sa zicem ca tu esti nascut pe 1 ianuarie. Daca vin eu si iti spun ca cei nascuti pe 1 ianuarie vor fi un pericol pentru lume, nu ma vei crede. Dar daca ulterior citesti ca Hitler s-a nascut si el pe 1 ianuarie nu incepi sa iti pui niste intrebari?
E doar un exemplu.

| NOname a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

"Efectul placebo...
Sa zicem ca tu esti nascut pe 1 ianuarie. Daca vin eu si iti spun ca cei nascuti pe 1 ianuarie vor fi un pericol pentru lume, nu ma vei crede. Dar daca ulterior citesti ca Hitler s-a nascut si el pe 1 ianuarie nu incepi sa iti pui niste intrebari?"

Mi-ai amintit de experimentele Janei Elliott. :))
http://youtu.be/VeK759FF84s

Copiii, fiind mai creduli și vulnerabili de felul lor, mai ales în fața autorităților, pot fi ușor convinși că inteligența (sau orice altă calitate) este determinată de culoarea ochilor...sau a pielii, mai ales dacă li se prezintă niște exemple (sofisme, desigur) aparent convingătoare.

Dar psihologia funcționează cam la fel și în cazul adulților, într-o măsură mai mare sau mai mică.

| Lizzu explică (pentru ViseleSmulgGratii):

Da, e intr-un fel influenta.
Acum depinde de fiecare individ in parte.

| kteichd a răspuns:

De acord cu Noname

| pastru009 a răspuns:

Buna.Tu faci o greseala.Astrologia este o ramura a stiintei ce se ocupa cu studierea corpurilor ceresti din jurul Terrei sau din Univers.
Tu ai incurcat astrologia cu horoscopul.Astrologii cred in prezicerea viitorului, trecutului sau a anumitor evenimente in stele(din greacă: "astron"=stea) sau alte corpuri ceresti.Comunitatiile stiintifice considera astrologia ca fiind pseudostiinta(=stiinta falsa).
Horoscopul este o ideologie falsa si pentru a pacali oamenii.De exemplu, la Neata cu Razvan Si Dani, voua vi se intampla sa patiti in acea zi, o zi oarecare, exact acel lucru pe care vi-l zice angajata aia de doi bani ce citeste de pe un prompter horoscopul?!
Cat despre zodii...acestea nu caracterizeaza mai pe nimeni.Sunt doar niste vorbe goale si sunt inventate doar pentru a pune etichete pe oameni si de a-i pune in grupuri diferite.
Funda?

| NOname a răspuns (pentru pastru009):

pastru009: "Tu faci o greseala.Astrologia este o ramura a stiintei ce se ocupa cu studierea corpurilor ceresti din jurul Terrei sau din Univers.
Tu ai incurcat astrologia cu horoscopul."

Cred că faci o oarecare confuzie între astrologie și astronomie.
- http://dexonline.ro/definitie/astrologie
- http://dexonline.ro/definitie/astronomie

| pastru009 a răspuns (pentru NOname):

Am gresit ca am spus univers, m-am grait.Se ocupa cu stelele si constelatiile.

| Lizzu explică (pentru pastru009):

Aceea e astronomie

| Danzell a răspuns (pentru NOname):

Corect. si uite asa aflam cine a luat sau nu bacul pe bune laughing
a dracu limba romana.

| Dumniezău a răspuns:

Mie mi se pare o prostie chestia cu horoscopul.Presupun ca nu-ti influenteaza viata cu nimic, deoarece zodiile sunt inventate de oameni schizofrenici.

| Lizzu explică (pentru Dumniezău):

Nu,nici eu nu cred ca influenteaza viata omului niste planete si traiectoria lor.

| Quasimodo a răspuns:

Nu cred ca pozitia unor corpuri ceresti la un moment dat poate influenta destinul unui om. Suntem aproape 7 miliarde pe Terra, asta fara a tine cont de cei care au trait pana acum. Cum am putea crede ca viata fiecaruia a fost influentata de pozitia unor planete?! Eu unul nu pot sa cred asa ceva! Urmaresc de multa vreme horoscopul, prezentat in diverse mijloace mass-media, din curiozitatea de a vedea daca si in ce procentaj se potriveste. In 99 % din cazuri nu au avut nici o legatura cu ceea ce mi s-a intamplat in ziua sau perioada respectiva.
Consider ca e vorba de autosugestie. Cei care cred cu tarie in horoscop ajung sa li se intample ceea ce li se spune acolo. E vorba probabil de energiile-gand pozitive sau negative pe care le atragem. De ce oare in majoritatea cazurilor horoscopul "ne zice" numai de bine, ne prezinta lucruri pozitive, optimiste?! Din pacate exista persoane care au ajuns in situatii ce tin deja de patologic, care devenind obsedati de predictiile astrologice ajung sa-si piarda liberul arbitru si sa "traiasca" in functie de ceea ce le spune horoscopul. In aceasta situatie se poate afirma ca horoscopul influenteaza oamenii, modul de a gandi si actiona.
Referitor la a doua intrebare... Avand in vedere ca oamenii pot fi impartiti in categorii in functie de multe lucruri, de ce nu ar putea fi categorisiti si dupa zodii? Eu sunt Gemeni, iepure de lemn, smochin, trandafir...depinde de tipul de zodiac. Dar pot sa spun ca sub 30 % din ce se spune acolo, mi se potriveste. A, vor zice unii ca depinde si de ascendent! Pai eu cred ca s-a inventat faza cu ascendentul tocmai pentru a scuza o eventuala (foarte probabila) nepotrivire.
Mda, cam asta e parerea mea despre astrologie(horoscop). Va doresc o zi minunata! happy

| lifeonlyforlove a răspuns:

6 miliarde de oameni nu pot sa se categorizeze in 12 categorii.dar unele caracteristici coencid la fiecare zodie. spreexemplu balantele sunt toate indecise, scorpionii sunt sexy, etc dar deja cum sa cuceresti pe cineva in functie de zodie, cum sunt in pat, cine sunt predispusi sa insele.....foaie verde...happy

| readdevil a răspuns:

Lucrurile astea sunt spuse in general. E ac inselatoria cu cititul in palma: Ii spui victimei ca are calitati potential necunoscut iar acea persoana o sa se vada pe sine in descriere cand de fapt se pot aplica la toata lumea. Horoscopul e la fel. Nu?

| blacktulip16 a răspuns:

Nu cred asta. desi fiecare crede in ce vrea.
eu una cred in horoscop uneori big grin
de obicei cand anunta lucruri pozitive big grin

| SoulFreeze1 a răspuns:

NU,eu am crezut mult timp in chestii din astea si acumulta ceva informatii, dar sunt doar niste paganisme. Daca esti crestin, te rog, nu te lua dupa zodiac! Domnul uraste pe cei ce se inchin zodiilor si asculta de ele!