| Securitate85 a întrebat:

Credeti ca era mai bine pe vremea lui Tovarasu Nicolae Ceauseacu...

20 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Îmi imaginez că era mai bine, dacă până şi conducătorul era tovarăş cu toţi oamenii, şi cu ăia de rând. Miniştrii şi toţi erau tovarăşi; tovarăşu ministru, tovarăşu securist... Îţi dai seama ce frumos trebuie să fi fost să trăieşti într-o astfel de atmosferă de tovărăşie, ca-ntro familie. Şi conducătorul zice că era cel mai iubit dintre toţi fiii neamului. Când îl întâlneau oamenii pe stradă, îl îmbraţişau, îl sărutau, că îl iubeau grozav. Măi, măi..aia da viaţă!

| RAY a răspuns:

Nu era, dar tara asta are nevoie de un om serios cu creier, in ultimi 30 de ani numa clovni hoti au fost la putere

| Holiday a răspuns:

Pe toti cei care cred ca era mai bine ii incurajez calduros sa emigreze in Coreea de Nord, Cuba sau orice alta tara care pastreaza traditia.

| Superior a răspuns:

Aveam anumite beneficii pe acea vreme, insa si mari dezavantaje. Daca am putea adauga in ecuatie doar lucrurile bune ce se desfasureau acum 40 de ani Romania ar fi o putere economica de invidiat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e vorba ca era sau nu mai bine, e vorba unde ne indreptam ca tara. Pentru unii era mai bine, pentru unii era mai rau. Erau parti bune si parti rele. Dar... nu totul ar fi tinut la infinit. In ziua de azi Romania ar fi fost poate mult inaintea tarilor straine. Am fi fost in relatii bune cu China, am fi avut productie interna si locuri de munca, o mentalitate mai sanatoasa si am fi fost putere geopolitica si nucleara in lume. Da, a fost o perioada grea, o perioada de sacrificiu pana in '89 dar ne-am innecat ca tiganu' la mal, ca nea "mai draga" a avut grija sa faciliteze vinderea tarii. Nea Ceasca ne scosese din datorii cu schemele lui neintelese de multa lume si avea de gand sa deschida in Romania o Banca Mondiala. Eram pe drumul cel bun, atat ca influentele si frica din afara ne-au dat la cap inainte sa tragem roadele. Acum suntem o tara de bisnita si servicii, o tara vanduta si inchiriata, traim cu frica si in saracie si suntem mai divizati ca niciodata, cu o mentalitate indusa de c@c@t. Am plecat din tara acum vreo 10 luni si vad care este diferenta intre un popor constient, normal, ne indoctrinat si ne manipulat de 20 de ani. A trebuit sa vad ca sa imi confirm ceea ce stiam deja. Oricum, pentru mine personal, ca si copil, pana in '89 a fost ok. Nu am simtit ca nu aveam destula paine sau mai stiu eu ce lipsuri. Si de cand sunt aici unde sunt, paine se mananca undeva la 2 felii la masa, practic mai putin si decat pe vremea lu Ceasca. Totul ar fi fost spre bine dupa parerea mea. Mult mai bine. Acum stam scalvi, negri pe plantatie in tara noastra...

| Securitate85 explică (pentru anonim_4396):

Concluzia este ca era mai bine

| anonim_4396 a răspuns (pentru Securitate85):

Pentru mine personal, da a fost mai bine. Dar mult mai bine am fi ajuns acum, în ziua de azi.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

"Am fost Director la o mare întreprindere socialistă. Cafeaua de dimineaţă era pregătită de o secretară sexy, mergeam la serviciu cu Dacia neagră. Odată am fost întrebat dacă fabrica nu contribuie cu 10 mii de lei pentru înmormântarea unui tovarăş din Comitetul Central. Am spus, că, cu atâţia bani aş înmormânta întregul Comitet.
Din acest moment am devenit director la o întreprindere mai mică. Cafeaua zilnică era pregătită de o secretară mai în vârstă, la serviciu mergeam cu furgoneta fabricii. Odată am fost apostrofat că nu am fost la ultima şedinţă de partid. Am răspuns ca dacă ştiam că e ultima m-aş fi dus sigur.
Din acest moment am lucrat ca maistru. La serviciu mergeam cu maşina proprie și eu făceam cafeaua de dimineaţă. În atelier aveam pe perete poza lui Ceauşescu şi a Ginei Lolobrigida. Odată mi-au spus că de ce nu dau jos poza curvei de pe perete? Am luat poza lui Ceauşescu.
Din acest moment am lucrat zilier la săpat şanţuri. Mergeam la lucru cu bicicleta și duceam cafeaua de acasă în termos. Odată în timp ce săpam șanțul au venit şi mi-au spus să-mi ascund bicicleta deoarece va trece pe acolo o delegaţie de partid de la Bucureşti. Am răspuns să nu-şi facă probleme deoarece bicicleta este închisă cu un lacăt
Din acest moment am rămas fără lucru.
O vreme am fost şomer până la schimbarea orânduirii. M-am reabilitat, am intrat în partid, am intrat în politică. Cafeaua îmi este servită de o secretară sexy, la serviciu merg cu un Audi A6 cu şofer personal. În rest îmi ţin gura şi din când în când ridic mâna să votez."

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Măcar era țara noastră...

| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Normal ca nu. Acum avem libertate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VALCUANDREI1994):

Ai iluzia de libertate. Plus că ești liber să mori de foame și să "votezi". Știi tu, dacă votul populației ar fi avut vreo putere, ni s-ar fi interzis dreptul la vot. Dar din moment ce "votul" e egal cu zero, lasă să voteze și morții... laughing Și ei au libertatea asta. Pai de ce nu?

| VALCUANDREI1994 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti vine sa crezi sau nu eu nu votez pentru ca inca mai am creier. Nu am de ce sa votez. Ii las pe prosti sa faca asta.

| Securitate85 explică (pentru VALCUANDREI1994):

Ar fi bine daca poporul nu ar iesi la vot dar din pacate 10 leí si o sapca se cumpara un vot

| VALCUANDREI1994 a răspuns (pentru Securitate85):

E treaba oamenilor care voteaza. Nu am de gand sa schimb mentalitati.

| Steregoi a răspuns (pentru CiupercuțulCrăcănat):

Profetul fals anglo-american a dus de nas si duce in continuare lumea si nu doar teritoriul pe care pasim.

| Logann a răspuns:

Da, adica uita-te la datoria de la FEMEI pe care a plait-o pe toata si tata nu se plange. Deci e ok mane.

| ZmeuNinja1980 a răspuns:

Avantaje si dezavantaje

| Karol1877 a răspuns:

Poti sa sintetizezi singur concluzia. Ia 2 premise, una a comunismului romanesc si una a democratiei romanesti.
Compara nivelul de trai, economia, cultura, somajul, locurile de munca, dreptul la opinie, televiziunea, cenzura, sarbatorile, SCOALA, caracterul oamenilor; doar sa ai surse clare, neinfluentate de una din cele doua perioade, fiind unul neutru.
Fii inteligent si obiectiv!