| tonyc7 a întrebat:

Credeti ca exista egalitate deplina intre sexe in societate? Sau putem considera ca persoanele de sex feminin (fete/femei) sunt oarecum mai avantajate si mai favorizate in multe situatii?

7 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

O femeie poate seduce zece bărbați, pe când pe ea abia unul din zece reușește să o seducă. Deci...

| Holiday a răspuns (pentru sabin89):

"O femeie poate seduce zece bărbați..."

Aceeasi barbati pe care vor sa-i seduca alte 9 femei. Deci?!

| Holiday a răspuns:

In general femeile sunt in dezavantaj.

| Brizbriz a răspuns:

NOPE
dpdv al secz-ului, femeile sunt puternic avantajate
dpdv al job-ului, femeile sunt puternic dezavantajate, exista job-uri unde sunt numai femei dar e nebunie de nebunie (cum ar fi fabrica de textile, eu m-as urca pe pereti sa cos 3mii de nasturi pe zi, in fiecare zi) si job-uri de barbati (cate femei ai vazut sa dea la pila, sau in constructii, ca sa nu mai vorbim de armata, unde, daca sunt 10% femei, e mult)
de asemenea, cate femei stii tu in functii de conducere, ca sunt cateva nu contest, dar sunt muuuult mai putine decat barbati

si nici nu vreau sa incep cu islam-ul, unde femeile sunt pur si simplu SCLAVE

chiar sunt femei care urasc serios barbatii, si societatea actuala care e mult prea patriarhala decat ar trebui

| haileewatson a răspuns:

"Sau putem considera ca persoanele de sex feminin (fete/femei) sunt oarecum mai avantajate si mai favorizate in multe situatii" - barbatii sunt avantajati in muult mai multe situatii. Despre ei ce zici?

Sunt cateva aspecte din societate (mai ales cea vestica) unde exista egalitate intre sexe, dar ea nu exista in absolut orice sau in toata lumea. Sunt sute de tari, culturi, religii si societati diferite fata de cea in care traim noi, unde treaba sta altfel.

| Bazzed a răspuns (pentru haileewatson):

Depinde, femeile sunt mai avantajate având în vedere ca puteți divorța de soți din diverse motive și plecați cu banii, copiii și casa, sa nu mai zic ca dacă un bărbat va da o palma ala poate intra la închisoare și poți primi și ordin de restricție împotriva lui dar dacă voi dați o palma unui bărbat (sau chiar mai rău de atât) se va râde de el și posibil sa nici nu fie luat în serios. Aveți drept egal de vot cu bărbații, puteți avea aceleași joburi ca ei, deci, unde sunt bărbații mult mai avantajați?

| BabaOarba a răspuns:

Nu exista nicaieri egalitate perfecta intre sexe. In societatile avansate este o tendinta spre o astfel de egalitate, dar nicaieri nu s-a atins. In general pentru acelasi post si aceeasi munca depusa salariile barbatilor sunt mai mari decat celel ale femeilor. Pentru posturi de conducere sunt preferati barbatii, chiar daca in materie de experienta si performanta este egalitate. Statisticile s-au imbunatatit cu timpul insa arata ca nu s-a ajuns inca la egalitate.

De asemenea exista situatii in care si barbatii pot fi dezavantajati, de exemplu la custodia copiilor, care de obicei raman cu mama, daca nu este vreo situatie exceptionala la mijloc.

Banuiesc ca intrebarea se refera la societatea civilizata ce include Europa si America de Nord. Pentru ca pe celelalte continente (America de Sud, Africa, Asia - si in Asia ma refer si la tari civilizate precum Japonia) femeia are un statut de la inferior pana la subuman.