| anonim_4396 a întrebat:

Credeți în egalitate între sexe? Ca să vă împărtășesc felul în care înțeleg lucrurile, eu cred doar în completare între sexe.
Iar ceva legat oarecum de prima întrebare, ce părere aveți despre mișcarea feministă?

24 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cu mgtow nu se pune, avem controlul absolut. Pe aia neexperimentati ii calca pe cap dar noi ne descurcam si le dam tratament prin curea, e o expresie asa la misto legat de curea dar nu se coplica aia din mgtow sa planga dupa ele si sa astepte secole pana se tavalesc cu ele, se invata sa abordeze mai usor si sa le bage in pat fara mult efort ala e scopul vietii pentru cei inteligenti, restul sa se complice cu familia si riscurile care implica.

| RAY a răspuns:

Desigur ca trebuie sa existe egalitate intre sexe, feminismul a fost foarte bun doar ca uni il duc la extrem, ceea ce nu reprezinta feminismul cu adevarat

suntserios
| suntserios a răspuns:

Toti suntem oameni si suntem egali fie ca suntem albi, negri, femei, barbati. Fiecare ar trebui sa primeasca aceeasi sansa sa dovedească ca poate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Credeți în egalitate între sexe?
Nu.
Ca să vă împărtășesc felul în care înțeleg lucrurile, eu cred doar în completare între sexe.
Părerea mea este că fiecare sex este doar jumătate dintr-o ființă vie. Astfel, fiecare sex luat separat este lipsit de totalitatea vieții. Iar despre LBTGQ ca să completez părerea mea, sunt în primul rând lipsiți de viața completă, totală din punctul meu de vedere. Așa că degeaba ies pe stradă cu cucurbeul demonstrând.
- Și noi!
La care întreb.
- Și voi ce?
- Și noi suntem vii.
- Serios? Cum de nu mi-am dat seama până acum! Ei, dacă-i așa, demonstrați, nu vă lăsați!
Iar ceva legat oarecum de prima întrebare, ce părere aveți despre mișcarea feministă?
Am o părere masculinistă.

| Drimmero a răspuns:

Exista deja egalitate in drepturi, mi se pare ceva normal intr-o societate civilizata.

Alta egalitate nu exista intre femei si barbati, cat despre feministe e alta mancare de peste,, feminazi alea sunt penibile si au ajuns misto-ul lumii, exact tiparul femeii care moare inconjurata de pisici

| Freya1 a răspuns:

Sustin egalitatea in drepturi pentru ca e clar ca nu se poate sa fie egalitate in totalitate, de exemplu in forta fizica.Dar in drepturi consider ca nu trebuie sa fie nici unul mai presus ca altul.
Probabil ca daca nu erau foarte multe femei discriminate etc nu se ajungea la o miscare feminista.Cred ca feministele au aparut o data cu abuzurile, discriminarile ...pentru ca daca esti constant intr-o situatie de genul incepi sa dezvolti frustrari, complexe, ura de multe ori cand nu este cazul din cauza "traumelor".

| Celcestietot a răspuns:

Din anumite puncte de vedere, da, in rest, nu. Femeia are calitatile sale unice superioare barbatului si invers, important este ca sexele sa coopereze fara sa se gandeasca la cine este mai superior.

Răspuns utilizator avertizat
| SilentRain a răspuns:

Da,deși fetele si băieți sunt diferiți, cred în egaliate în drepturi
Feministele la fel ca și misoginii sunt persoane care merg in extrema, eu nu consider asta o mentalitatea echilibrata deci nu sunt pro '

| Sofer a răspuns:

Eu nu prea vad a fi egalitate între sexe.

| Goete a răspuns:

Eu personal - deci din punctul meu de vedere - niciodata nu mi-am pus problema ca nu am fi egali in drepturi.
Miscarea feminista in Spania a reusit atatea drepturi pentru femei, ca nu mai este egalitate si ar fi nevoie de o miscare masculina laughing

| anonim_4396 explică (pentru Goete):

Bună asta cu mișcarea masculină... laughing

| RoCkKiD a răspuns:

Depinde ce egalitate?
Nu cred ca putem fi egali din toate puctele de vedere pentru ca exista limitari biologice insa cred ca ar trebui ca ambele sexe sa aiba aceleasi oportunitati si nu ar trebui restrictionata evolutia intr-un domeniu, indiferent de sex, decat de abilitati.

Cu ce nu-s de acord e fortarea egalitatii prin legislatie.

Miscarea feminista are o problema la capitolul reprezentanti, de la a milita pentru drepturile femeilor la a ura barbatii e cale lunga, si multe din reprezentantele lor mai vocale ajung sa isi alunge o buna parte din potentialele sustinatoare.

| StrongHeart a răspuns:

Cred in egalitate de oportunitate intre sexe,nu si egalitate de rezultat,adica sa iti dau un exemplu,cred ca o femeie trebuie sa aiba aceleasi sanse la un job bun ca un barbat,insa realistic vorbind sunt meserii care nu sunt potrivite unei femei(ex:muncitor pe santier,mecanic auto sau alte meserii care necesita un nivel ridicat de efort).
Barbatii au in general o perspectiva mai riguroasa asupra vietii,vor sa stie cum sa ajunga din punctul A in bunctul A,fara a ocoli,femeile sunt mai creative,emotionale si mai atente la detalii,deci automat exista si meserii mai potrivite pentru ele decat pentru un barbat.
Este aiurea sa pui o femeie sa care saci grei cu ciment,cum este aiurea sa pui un barbat sa ii faca manichiura sau pedichiura unei femei(desi stiu ca voi asta visati).
Exista destule exceptii de la regula,dar in general barbatii au partea stanga a creierului dominanta care organizeaza activitati intr-un mod logic,matematic in timp ce femeile au partea dreapta a creierului mai activa ce denota creativitate,intuitie,imaginatie, emotie.
Exista un echilibru in natura, fiecare parte(masculina sau feminina)are un rol specific.
Cat despre miscarea feminista am o parere extrem de proasta, la fel cum am despre barbatii care isi bat femeia, nu trebuie sa lovesti o femeie nici cu o floare si nici sa insinuezi asa ceva.
In general imi plac oamenii echilibrati, dincolo de diferentele care exista si sa spui ca diferentele alea nu exista inseamna sa fii ignorant in legatura cu modul in care functioneaza lumea.

| StrongHeart a răspuns (pentru StrongHeart):

Din punctul A in punctul B *

| Dalmore a răspuns:

Egalitate de șanse.

| Endoryus a răspuns:

Egalitate nu exista, femeile si barbatii nu sunt egali. La drepturi da, la orice altceva nu. Cred mai mult in completare. Fiecare isi face partea, cum e vorba aia, 2 jumatati fac un intreg.

| RKBlue a răspuns:

Da, normal ca cred in egalitatea intre sexe. Femeile si barbatii sunt egali.
Multi nu inteleg ca faminismul nu este rau. Feministstele nu au facut nimic rau.
Poti avea ceva cu feministele daca esti misoginist sau prost(nici una din variante nu e scuzabila)
Feministele sunt femeile care lupta pentru drepturile femeilor. Ganditi-va ca daca nu erau feministele, femeile nu ar fi avut drept de vot, drept de proprietate, divort si chiar autonomie asupra corpurilor lor...
Am fi ramas foarte inapoiati in privinta egalitatii.(nici un barbat nu ar fi avut de gand sa schimbe ceva ce era in favoarea lor)
Primul val de feministe a fost cel mai important.Ele au luptat pentru drepturile de baza care i se cuvin oricarei persoane.
Noi suntem practic la al treilea val de feministe.
Unele feministe duc lucrurile la extrem(in Romania )
Dar intrbarea e:
De ce ai avea treaba cu feministele?(in general vorbesc, nu de cineva anume)
Tratezi femeile cu superioritate si ti-e frica ca daca se schimba ceva nu o vei mai putea face sau ca vor exista consecinte? Atunci esti doar o alta bucatica din plaga acestei tari.

P.s. De ce in Occident si alte tari femeilor nu le e frica sa denunte un abuz?(exista si exceptii, e adevarat, dar rare). Pentru ca, spre deosebire de Romania, acolo chiar au facut ceva.

| TheGentleman a răspuns:

Este utopie. Oamenii nu sunt egali, nicăieri în natură nu există egalitate.

Adu-ți aminte cuvintele lui Scar: „Life's not fair. Is it, my little friend? While some are born to feast, others spend their lives in the dark... begging for scraps."

În fața acestei realități poți avea două atitudini: fie te amăgești, devenind frustrat și ideolog (socialist, feminist, ecologist etc.)

Sau rămâi realist, accepți realitatea așa cum este ea, studiezi și muncești pentru a deveni mai bun, apreciat de cei din jur.

În fond, nu înțeleg de ce vor femeile să fie copii masculine. Femeile sunt sursa vieții. fără ele nu ar exista nici viață, nici bărbați, nici femei, nici plante și nici animale. Femeia este singura ființă capabilă să dea viață, să genereze viață. Ce poate fi mau fantastic decât asta?!

Că femeile adesea o duc nasol, este, într-o oarecare măsură, vina lor, deoarece nu își aleg partenerii după niște criterii bine stabilite. Si sunt atâtea modele de femei remarcabile, care au izbândit în societăți „inegale".

Cleopatra a Egiptului. Credeți că a fost un lider politic sau un strateg militar genial? Nu neapărat. Dar și-a folosit calitățile feminine și s-a înconjurat de bărbați influenți precum Caesar, a atras alianțe puternice și a clădit un imperiu respectabil. Când cariera politică a lui Caesar a intrat în declin, ea s-a reorientat și a pus ochii pe Marc Antoniu.

Esthera, femeia evreică care a devenit soția regelui pers, îmbunătățind viața evreilor astfel în timpul dominației persane.

Regina Elisabeta și Regina Victoria a Marii Britanii, care au făcut din Anglia o superputere a Europei din toate punctele de vedere (cultural, militar, economic etc)

Marie Curie, Rwgina Maria și lista poate continua.

Dar depinde de ambiția fiecăreia și a fiecăruia în parte. Trebuie să transformi plânsul de milă și victimizarea în scop. Dar pentru asta îți trebuie un plan bine pus la punct.

Că în afară de a călători, a fi independentă și a se distra nu am prea auzit de ambiții concrete.

Sigur, datoria bărbatului/ masculului este de a impresiona, de a-i demonstra că el este cel mai bun, cel potrivit. Dar femeia are ultimul cuvânt. De aici pleacă totul. Si una este să ai un partener care trăiește de la o lună la alta, și cu totul altceva când partenerul este educat, ambițios, competent și trăiește de la un an la altul. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Suntem inegali din nastere. Unul mai bogat si altul mai sarac, altul cu ceva talente si altul fara vreo urma de ceva special in el. Unii se nasca in familii disfunctionale si altii in familii extrem de unite. Altii sunt orfani si abandonati prin vreo scara de bloc. Femeile si barbatii se completeaza DACA vor asta. Depinde in ce tip de societate ai crescut, daca este patriarhala ca la noi barbatul va avea mereu cele mai importante roluri. Cred ca femeia ar trebui sa ramana femeie si barbatul sa ramana barbat. Nu trebuie sa amestecam rolurile prin acceptarea feminismului. Femeia ar trebui sa aiba locuri de munca mai finute, nu sa o vezi cladind ziduri sau la coasa. Femeia ar trebui respectata si nu fortata sa faca munca fizica de barbat, sa o trimiti in padure sa taie lemne si sa care ca un hamal. Mereu barbatul a mers in padure dupa cele necesare si femeia vedea de casa. Femeia era protejata de barbat. Acum in prezent este foarte bine ca femeia sa lucreze si nu sa stea doar acasa si sa fumeze ca turcii in timp ce barbatul isi rupe genunchii prin santiere. O munca de birou, ceva in vanzari, o afacere proprie care nu implica multa munca fizica. Vad multe cazuri de femeie cu copii care NU FAC NIMIC. Nu le este mila de copiii lor? Nu ai bani da nici nu faci nimic in a cauta ceva de lucru. Lasa ca aduce prostul bani acasa. Stai in casa si fumezi/bei cafea. Aia nu e o regina si o coroana a barbatului cum ar trebui sa fie femeia. Aia e o lipitoare ordinara. O piatra de moara de gatul barbatului. Doar il trage in jos.
Daca tot faci o familie pai puneti amandoi mana si faceti ceva bani. Copiii se cresc cu mancare si nu cu povesti.
Drepturi egale pai si indatoriri egale. Eu lucrez ca barbat dar si tu ca femeie nu freci menta dand milioane pe tigari si stand la TV.
Sexele sunt egale in masura in care ambele trag la aceeasi caruta. Sa mearga familia bine si nu doar unul sa vina la 10 seara acasa de la lucru. Au trecut vremurile in care femeia statea acasa cu copiii. Sa aiba si ea un ban al ei, nu are si ea o ambitie acolo sa faca ceva cu viata ei?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Egalitate in drepturi, da.Egalitate propriu-zisa, nu.

| NYØ2002 a răspuns:

Pai normal ca e egalitate!
De exemplu barbatii sunt buni la niste chestii pe care femeia nu le poate face si invers, amandoi sunt incompleti unul fara celalalt!

| lorix a răspuns:

Nu.

| Drkurt01 a răspuns:

Femeile si barbatii nu sunt egali, oricat de mult ar vrea cineva sa creada asta. Nu sunt egali biologic si nici psihologic.
Miscarea feminista a avut sens candva, cand a aparut. Au fost perioade in istorie cand n-au avut absolut niciun fel de drepturi femeile - treceau de sub protectia tatalui sub protectia sotului. Daca erau pacalite si lasate gravide erau nevoite sa se prostitueze prin secolul XIX, de exemplu. Nu au avut drept la vot pana tarziu in secolul XX.
Sa vrei egalitate intre sexe acum e imposibil. Poate prin modificare genetica.
Da, sunt lucruri gresite care se intampla. Femeia poate ramane gravida si trebuie sa ramana acasa cu copilul in timp ce e platita - nu intelegi un angajator care e sceptic in privinta asta? El pierde. Femeia nu e fizic la fel de puternica ca un barbat. Exista multe locuri de munca in care muncesc doar barbati sau in care muncesc doar femei, inca. Dar asa e corect, pentru ca e mai eficient asa (asistenta sau bona vs constructor sau pompier).
Apoi sa nu uitam ca si barbatul e inferior femeii in multe privinte.
Feministii de acum nu vor egalitate, s-a trecut de asta. Feministii vor ca femeia sa fie ridicata-n slavi, dar nu sunt realisti. Societatea are nevoie la fel de mult de femeie cat si de barbat. Nu mi se pare mai denigrant sa lucrezi ca bona decat sa lucrezi
in orice alta meserie facuta pentru barbati. Chiar si casnica are locul ei in societate.
Degeaba ne ascundem dupa deget. O femeie e biologic mai evoluata pentru a avea grija de un copil, din punct de vedere emotional vorbesc. Femeile sunt mai empatice de exemplu.
In preistorie normal ca barbatul trebuia sa se duca la vanat si femeia trebuia sa aiba grija de copii si sa muceasca pielea si asa mai departe. Trebuiau sa moara de foame si sa aiba toti grija de copii pentru egalitate sau sa se duca toti la vanatoare si sa le fie mancati copiii pentru egalitate? Egalitatea e un lucru abstract.
Nu e ok ca femeia sa fie comandata de barbat ca in anumite societati, dar acum femeia e libera, poate sa nu mai depinda de nimeni. Doar biologic e diferita de barbat in momentul de fata daca ma intrebi pe mine.
Femeile au impresia ca e mai denigrant sa ai grija de un copil decat sa te duci sa mori pentru tara sau sa munceasti pe camp ca barbatul. De ce? Ce sens are? Mie mi se pare la fel de important. Feministii se abereaza acum.
Cu votul e amuzant. Au vrut drept la vot dar aleg tot barbati care sa conduca tara. Imi spuneti de ce? Un barbat nu o sa poata niciodata sa reprezinte nevoile femeilor cum poate o femeie si totusi se complac.
Feminismul este un ideal, dar nu detine valori reale, care sa functioneze.