| AFRAIDs a întrebat:

Credeti ca exista prostie absoluta? Adica sa fii prost in orice situatie? Chiar mereu? Eu sincer, nu cred. Oricine e bun la ceva si mai putin bun(prost) la altceva.pareri.funda

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Normal ca nu exista prostie absoluta, asa cum nu exista nici inteligenta absoluta. Asemenea generalizari sunt intotdeauna false.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nici eu nu cred, intr-un studiu sau luat copii care aveau probleme cu capacitatea intelectuala si s-a dovedit ca au invatat ca si copii normali ba mai mult uni care au tot felul de boli si prin ambtite,vointa le plac ceea ce fac dovedesc ca se poate, totul sta in a face ce isi place, daca isi place it va vi o placere sa lucrezi si sa inveti cat mai multe, daca nu isi place e mai greu dar in timp te obisnuiesti, ca sunt persoane mai prostute fiecare e unicat si trebuie acceptat nu judecat, criticat si prostia are sensul ei fara ea multe nu s-ar fi descoperit

| Darkmagic a răspuns:

Exista, si medicina a dat un nume acestei stari, prostii absoluti (fara voia lor) sunt oligofrenii.
Termenul stiam ca vine din greaca si inseamna chiar "fara minte" sau ceva de genul acesta.
Prostia absoluta exista, inteligenta absoluta, nu.
Ca la orice masuratoare scalara, "in jos" exista o valoare absoluta sub care nu se mai coboara, iar "in sus" este nemarginirea, o analogie potrivita ar fi temperatura, cu o limita negativa, fara limite insa, pe +. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un nebun arunca o piatra in balta, si zece cu minti nu o pot scoate.

| unprietenaproape a răspuns:

Cam ce anume stie sa faca un analfabet in afara de munca fizica. sau ei sunt exclusi

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru unprietenaproape):

Ce treaba are munca fizica cu prostia sau inteligenta sau cu intrebarea in sine? Eu stiu ca de regula munca fizica fac cei mai putin dotati la mansarda dar asta nu inseamna ca toti sunt niste imbecili.
Sa nu mai vorbim ca exista si munca fizica de raspundere mare.
P.S: In lumea asta exista sute de analfabeti milionari in euro.

| unprietenaproape a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Nimeni nu crede in,, prostie absoluta, cand spun analfabeti ma refer la cei care supravietuiesc devenind slugile altora. dar chiar si ei nu sunt complet idioti, reusesc sa gandeasca macar pentru ei.
Milionarii in euro sunt mai destepti decat cei cu diplome. nu au nevoie de ele ca sa faca bani. sunt analfabeti doar fiindca nu au carte dar ii conduc pe cei cu muulta carte

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru unprietenaproape):

Pai in cazul asta te contrazici in declaratii, citez :
''Cam ce anume stie sa faca un analfabet in afara de munca fizica''

Raspuns :unii din ei, milioane de euro.

| unprietenaproape a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Daca ar stii sa faca bani nu ar muncii pentru altii. nu oricine are capacitatea asta

| Swan39 a răspuns:

Eu nu cred asta. Cam la orice persoană poţi găsi măcar o anumită caracteristică pozitivă/favorabilă.