| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca fiecare om are o anumita energie, ce o poate transmite si la oamenii din jurul lui inconstient?

Poti fi constient de energia pe care o transmiti? Poti alege ce energie te poate afecta si ce energie nu?
Ce fel de energie aveti?

Si da, vorbesc in necunostinta de cauza, nu ma judecati.Stiti site-uri, carti bune unde as putea citi despre asa ceva?

12 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Confunzi definitia fizica a energiei cu cea din limbaj colocvial.

| sabin89 a răspuns:

De multe ori ne complicăm inutil. Despre energia pe care o avem nu este nevoie să citim pe site-uri sau prin cărți, să ne explice alții. Ea este ceva personal, despre care cel mai bine știm noi. Ea nu trebuie să fie un obiect de studiu. Este pur și simplu ceva natural, care rezultă din felul de personalitate pe care o avem. Degeaba vreau să am o energie pozitivă dacă eu sunt un om rău, ca să dau un exemplu. Iar personalitatea nu apare din senin, cum ai bate din palme. Este un proces de viață. Depinde de lucrurile cu care ne ocupăm, de ideile care ne animă. Mai depinde de educația pe care am primit-o, de cultura pe care ne-o facem. Și apoi, o personalitate (și o energie) are un om cinstit și alta are unul ipocrit.
Înțelege și tu ce vrei din cele ce am scris. happy

| T0T a răspuns:

Nu cred că un om te încarcă de fapt cu o energie ci îți transmite o stare, o idee, fie ea pozitivă, fie negativă. Starea noastră ține destul de mult de cei din jur, și au o influență asupra noastră, nu cred că chestia cu energia este reală, doar că unii țin să asocieze poate metaforic chestia cu energia în ceea ce privește influența, dar unii o iau ca atare și nu mai știu să deosebească cei doi termeni. A transmite o energie, vorbind la mod propriu și a influența cumva o persoană sunt lucruri diferite.

| sublime89 a răspuns:

Asta e cel putin SF. Poate in viitorul indepartat vom descoperi ca avem si asa ceva, dar deocamdata sansele sunt mici.

| KamaSutra a răspuns:

Mi se spune des ca ofer oamenilor o energie pozitiva din cauza faptului ca sunt foarte vesela si zambesc mult, dar nu poti transimte o energie, poate o stare o idee.
Eu zic ca starea unui om te poate afecta intr-o mare masura; adica daca el e suparat si indispus te poate supara si pe tine, daca il lasi sa faca asta, dar in acelasi il poti ace sa zambeasca printr-o vorba bunawinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

laughing de ce SF

am prieteni negativisti, care ma incarca cu energia lor negativa, de exemplu.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e SF, e idee fixa sau halucinatie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O, vai laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@inferno, probabil

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.
Dar nu energii, ci anumite idei.
Le transmiti foarte usor prin comportamentul non-verbal.
Spre exemplu prin imbracaminte,
* Si aici te poti orienta dupa eleve.*
mimica fetei si gesturi(degetele prin par, muscatul buzei etc).

| 1Mihai1 a răspuns:

Am eu o carte care cuprinde toate nedumeririle tale. Da-mi mesaj pe privat.

| crytical a răspuns:

Da.Da.Da.Nu, incearca google.