| Dorotheea21 a întrebat:

Credeti ca filosofia va disparea in viitorul indepartat si daca da, ce disciplina o va inlocui?
Cand eram mica asociam filosofia cu linistea, timpul nemasurat si gandurile lungi.
Acum lumea nu mai are la dispozitie niciunul dintre cele trei atribute iar modernismul si postmodernismul au devenit curente filosofice comune intregii lumi.
Ce urmeaza?

29 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Stim ca universul este finit deci cantitatea de informatie care incape in el este finita, implicit orice concept va fi in cele din urma clarificat...insa suntem departe de acest punct.

Eu personal nu cred ca filosofia o sa dispara cata vreme oamenii vor exista in aceiasi formula, din simplu motiv ca exista o cantitate deloc neglijabila de subiectivism in noi, subiectivism intim legat de natura umana. Acest subiectivism ne face imposibil de aliniat in cazul unor anumite domenii ale filosofiei cum ar fi etica sau estetica, deci aceste subiecte antice vor ramane fara o explicatia finala si comun agreata cat timp nu vom trece la o forma de existenta, fie ea cibernetica sau de alt fel (cine stie in cate mii de ani).

Acum, tu confunzi putin merele cu perele, modernismul si postmodernismul sunt miscari filosofice, cat timp ele exista, filosofia va exista o data cu ele.

Nu vad nici un motiv pentru a trece la altceva cat timp filosofia e inca de actualitate. E drept a ca piedut autoritatea in domeniul stiintelor, stiinte care s-au dezvoltat in corpuri de cunoastere de sine statatoare care nu mai au nevoie de filosofi avand practicanti dedicati domeniului, insa in cazul domeniilor mai abstracte ca nu pot fi filtrate prin metoda stiintifica filosofia este la fel de valabila acum ca in antichitate.

Oamenii nu au avut niciodata liniste si timp nemasurat, filosofii se vor descurca cu agitatia cotidiana si timpul limitat pentru a genera idei si intrebari relevante epocii in care vor trai.

| Dorotheea21 explică (pentru RoCkKiD):

Nu am confundat, am inghesuit caci voiam sa pun inca doua sau trei intrebari. laughing In urma cu ani, sute, mii, existau tot atatea curente si scoli filosofice. Am vrut sa intreb ce anume a facut sa dispara acele curente, inlocuite acum de M si Post M. happy
Ies un pic. happy

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ba da-l incolo, ce... deducere profunda.

Cum sa nu mai exista? Exista si a existat mereu in aceeasi masura, indiferent de timp.
Si acum ce intelege fiecare prin filosofie, unele persoane nu o vad ca pe o disciplina. Plus ca gasesti oricand vreun destept sa raspunda inteligent la o astfel de intrebare si se crede mare filosof (sau filosoafa).

Nu urmeaza nimic in acest domeniu, mereu va fi cineva care va descoperi ceva.

Eu tind sa cred ca mai sunt multe de facut.
In locul unde apare o floare, este imposibil sa nu mearga cineva sau ceva la ea si sa o miroase.

Si acum gluma raspunsului... nu pot sa gasesc nici una :/

| Dorotheea21 explică (pentru DoarBogdan):

Ai dat un raspuns foarte bun. De ce a fost nevoie sa fii ironic? Gandurile din intrebare le-am avut de la primele ore de filosofie, cand mai mult de jumatate de clasa casca.
Te rog sa nu imi mai raspunzi la intrebari.
Multumesc.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Dorotheea21):

Ce... dar nu am...
Oh, lumea se supara din ce in ce mai des sad

O sa iti respect decizia.
Multumesc si eu sad

| Dorotheea21 explică (pentru DoarBogdan):

Inainte sa iti scriu, am citit raspunsurile tale de pe toata pagina numarul 1, m.am gandit ca poate sunt prea obosita.
Gasesti o alta ironie in afara de https://www.tpu.ro/go-to-answer/17353222/ si "ce... deducere profunda"?
Nici eu!

| DoarBogdan a răspuns (pentru Dorotheea21):

Pai aia nu era irnoie.
"de ce uni vorbesc in numele tuuror crestinilor?" (si asa era scris gresit). Am raspuns ca sunt ignoranti. Cum altfel sa fie cineva daca vorbeste in numele mai multor oameni din moment ce exista mentalitati aproape infinite in lumea asta mare. Am raspuns foarte serios, indiferent cine era acolo.

Si legat de raspunsuri... nu trebuie sa le citest. Nu este ceea ce pare. Totul are un... oarecare motiv.

Dar oricum, nu vreau sa imi iau apararea. Imi cer scuze daca te-am suparat cumva si imi asum raspunderea. happy

| johnnny123 a răspuns:

Și lumea lui Kant era mult diferită de lumea lui Platon. Între ei au trecut mai bine de 2000 de ani, și filosofia a continuat să existe bine-merci. De ce ar dispărea acum?

| Dorotheea21 explică (pentru johnnny123):

Nu stiu, am intrebat. Poate sa nu dispara, sa se transforme in altceva, asa cum astrologia antica a devenit astronomie sau alchimia, chimie.
Am vrut parerile vostre.

| CostinAlamariu a răspuns:

Filozofia niciodata nu va disparea fiindca filozofia sta la baza tuturor stiintelor. Cine considera ca filozofia e degeaba e prostul prostiilor si face umbra pamantului degeaba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu sau fără filosofie: Mâine astăzi va fi ieri.

| Dorotheea21 explică (pentru anonim_4396):

Nu ma asteptam la asta, dar foarte filosofic oricum. laughing
Poate ca si gandurile scurte vor da nastere unui nou curent.

| Alexandrionelu a răspuns:

Eu cred ca filozofia nu poate exista în lipsa libertății de exprimare, de aceea acum trece printr-o perioada de declin accentuat. Sper din tot sufletul ca ambele sa isi revină în decursul anilor pe care ii mai avem de trăit.

| doctorandus a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Nu ai libertate de exprimare? De ce? Traiesti in Coreea de Nord?

| Alexandrionelu a răspuns (pentru doctorandus):

Nu, nu va mai amăgiți singuri cu falsa libertate de exprimare de astăzi, din România și din lume în general. Ești liber sa spui orice, atât timp cât nu atingi anumite subiecte, iar dacă le-ai atins este 100 % obligatoriu să ai o părere "corecta politic" Și ma refer aici la subiecte ca : feminismul, homosexualitatea, rasismul, xenofobia, nazismul și mai nou ecologia.
Astea și multe alte restrictii fac filozofia mult mai anevoioasa. În vremurile bune ale filozofiei nu existau aceste bariere sociale printre care trebuie sa faci jaloane, dacă nu vrei ca societatea sa te condamne. Bineînțeles ei ii vor explica că cenzura lor este benefică și ca numai asa vom ajunge la o societate fără prejudecăți, adică perfecta din viziunea lor. Mulți chiar ii cred, la fel cum părinții și bunicii lor au crezut că ei construiesc o societate minunată în comunism.
Cenzura asta apare peste tot, dacă ești atent : TV, YouTube, Facebook, chiar și pe TPU.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru doctorandus):

Da, cam așa. Și dacă cenzura se aplica atât de eficient la nivel de comment-uri, îți dai seama cât de greu este sa tipărești o carte în care sa filozofezi în deplin acord cu tot ceea ce este "politycaly correct".

| doctorandus a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Lulu.com: dai banu' și-ți publică orice carte (cu condiția să nu fie ilegală).

| Alexandrionelu a răspuns (pentru doctorandus):

Da, editurile mici publica aproape orice, dar apoi o vei dărui prietenilor pentru ca nici o librărie sau biblioteca nu ți-o va primi.

| doctorandus a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Nu zau? Ia cerceteaza cum s-a vandut Mein Kampf in Romania dupa 1990.

Pe Alex Mihai Stoenescu, care e un antisemit notoriu, nu l-a cenzurat nimeni.

De altfel, discutam pe un server german (Hetzner Online GmbH), pe care antisemitismul este ilegal. Daca TPU ar da frau liber antisemitilor, la un moment dat le-ar confisca potera serverul.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru doctorandus):

In 1990 era altceva, mai găsești tu acum Mein Kampf in librarii?
Iar legat de serverul TPU din Germania, ți-am răspuns deja la cealaltă întrebare, nu mai copiez răspunsul și aici.

| Dragosdoar a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Feminismul sI homosexualitatea nu sunt cenzurate pe Youtube si google, sunt multi care le condamna prin intermediul lor

| Dorotheea21 explică (pentru Dragosdoar):

Ce bine ca s'a ajuns la sex si sexualitate! laughing
Nu stiam cum sa mai intreb. blushing

| Dragosdoar a răspuns (pentru Dorotheea21):

Data viitoare pune o nota de genu in intrebarea ta
''Va rog nu deviati de la subiect''ca dupa cum vezi asta e tendinta pe TPU; din su*la o dam in prefectura

| Dorotheea21 explică (pentru Dragosdoar):

Mai este un loc pe forum, unde cele mai slabe minti si'au facut un topic de filosofie. Acolo ne spun ce placeri trebuie sa avem noi cu barbatii, cum trebuie sa ii alegem, cat de atractivi trebuie sa fie acestia, smd. rolling on the floor
Am citit ieri mai mult de douazeci de intrebari, si am raspuns la una singura. Astazi, mai raspund la una. Revin imediat dupa ce pun fusta in cap unor filosofi care nu folosesc in vocabularul lor de seductie cuvantul; Inteligenta.hee hee

| Dragosdoar a răspuns (pentru Dorotheea21):

Lol,ce categorie?

| Dorotheea21 explică (pentru Dragosdoar):

Vezi tu.
O prietena le-a gasit personajelor masculine care cred ca stiu ce ne trebuie noua un cuvant care ii caracterizeaza. 'Flacai'. laughing
Am devenit critica dupa ca ti.am citit raspunsul. happy

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Dragosdoar):

Nu sunt cenzurate atât timp cât ești de acord cu ele. Dacă ai ceva împotriva lor, ești automat cenzurat/ demonetizat sau șters...

| Dragosdoar a răspuns:

Referitor la ce ai zis tu
In liceu pana sa dau bacu vorbeam cu profa de filozofie ca daca ar fi ok sa dau examenul la a treia proba scrisa la materia asta si mai departe sa ma inscriu la facultatea de filozofie Raspunsul bine inteles a fost cat se poate de negativ si nu numai din partea ei, si din partea altor profesori
Exista un mare stereotip ca cine e astazi filozof e smintit la creieri si nu ai ce sa discuti cu el ceva practic
Filozofia e tot timpul contradictiorie si se imparte in zeci de curente, adesea se considera o bataie de cap. Asta mi se spunea in clasa a 12a din diferite parti si cam asa e.
Numai stam sa rupem firu in patru. Aia e,mergem cu ce stim mai departe si ne bucuram de viata>deviza vietii din zilele noastre
Mai se face bani cu filozofia astazi? Imi spunea o profa de romana ca un coleg filozof se ducea cu bicla la servici sa nu ia transportu ca nu are bani.
Filozofia e adesea legata de niste de niste regimuri politice nasoalre; vezi comunsimul si mai nou nazismul lui Nietsche
Deci,bile negre cate vrei,baga mate si info ca,cu aia se traieste bine> ne spun baietii
Cu toate astea,inca mi se pare foarte interesanta, plictisitoare asa cum e pentru zilele noastre, e ca sahul. Te face mai critic si mai iti stimuleaza logica, mai ales dc stai praf cu matematica.
Tu esti speranta ei, nu o lasa sa moara