| Caius_Alex_2001 a întrebat:

Credeți că scopul scuză mijloacele?

Răspuns Câştigător
| unvecin a răspuns:

Cred că contează atât scopul cât și mijloacele. Nu cred că e o idee bună să faci un lucru bun, prin metode rele.

Vreau să spun că prefer o lume guvernată de legi valabile pentru toți decât o lume a haiducilor care fură de la bogați ca să dăruiască săracilor etc.

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Machiavelli nu a avut nicio problemă cu asta!

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru Caius_Alex_2001):

Dar trebuie să recunoşti şi talentele tipului. Nu degeaba a intrat în istorie

Răspuns utilizator avertizat
| LPCTSTR a răspuns:

Nu, dacă ai furat o mașină ca să îl/o omori pe nenea/tanti ăla/aia care pune întrebări idoate în mod repetat pe TPU, tot va trebui să despăgubești proprietarul mașinii.
Că ai furat bateria AA ceasului pentru a o transforma printr-o tehnologie sentientă în baterii AAA pentru telecomanda televizorului fiindcă imediat începe "Bravo, ai Stihl", atunci balanța se cam înclină.

| EcceHomo a răspuns (pentru LPCTSTR):

Se scrie "Stihl".big grin

| PainTech a răspuns:

Ma faci sa ma gandesc la Vlad Tepes :
In timpul domniei sale a distrus complet nedreptatea din tara. Cu ce mijloace? A torurat, a jupuit si tras in teapa toti talharii.

Acum, in 2018 este admirat pentru aceste lucruri. Mai nimeni nu se gandeste la cati oameni a omorat si cate familii a indurerat. Daca asta nu e dovada clara de "scopul scuza mijloacele", atunci nu stiu ce este.

| siriusblack98 a răspuns:

Nu intotdeauna.Depinde de situatie si metodele folosite.Bine,acum tine si de constiinta fiecaruia.Pentru ca unii nu prea au asa ceva.Un exemplu bun sunt co-nationalii nostri bruneti care fura, cersesc si dau in cap la lume pe strada, iar apoi se intorc in tara ca sa isi ridice palate din acei bani.Pentru ei scopul scuza mijloacele.Din punctul nostru de vedere este abject si imoral.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, normal, dar depinde in ce domenii te referi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O societate care ar avea la baza principiul asta nu ar putea funcționa.
Dar da, cred asta.

| HugeHulk a răspuns:

Da