| AvalohAlyn a întrebat:

De ce nu se găsește elixirul nemuririi? Pare amuzant dar vorbesc serios,nu avem nevoie de moarte și până la urmă de ce sa murim și de ce sa nu trăim veșnic așa cum și-ar dori fiecare om?
Credeți că se va găsi elixir pentru nemurire?
Eu sper că știința,într-o bună zi,macar de stat sa fie și ea buna,sa descopere ceva care sa ne facă să trăim veșnic, etern.
Fiindcă moartea e îngrozitoare și e o nedreptate, o tragedie și ceva trist și în plus de asta sunt o grămadă de lucruri de făcut in această viața că nu ne prea ajunge suficient.Si când mă gândesc că eu pot să mor oricând subit in somn. Vreau că moartea sa fie învinsă pentru totdeauna! Există vreo șansă în viitor?

Răspuns Câştigător
| BlackPixel a răspuns:

Salut!
Sigur ca se va gasi o metoda de a evita moartea.
Nu toata lumea isi doreste nemurirea.
Murim pentru ca acesta este singurul mod in care planeta aceasta inca mai exista. Imagineaza-ti: daca oamenii nu ar muri, atunci s-ar inmulti la nesfarsit si nu ar mai avea loc pe planeta. Moartea nu e o nedreptate.
Cercetatorii spun ca daca un om ar trai in vid fara sa aiba nevoie de mancare, bautura, sa nu-si faca nevoile, etc. (daca ar fi omul si atat), atunci n-ar fi niciun factor de radiatie si nu ar muri. De fapt din acest motiv ne degradam: radiatii oricat de mici date de tot felul de obiecte. Orice si oricine radiaza.

3 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Orice lucru are un început și un sfârșit, chiar și planeta noastră va muri și va dispărea într-o bună zi. Se vor crea în viitor metode de a evita moartea, poate chiar și un elixir care să te țină în viață pentru eternitate însă de moarte tot nu vei scăpa. Chiar dacă ai avea viață eternă tot s-ar întâmpla, la un momentdat, un accident, te prăbușești cu avionul, îți cade ceva în cap și tot mori.
Când spui că toți și-ar dori să trăiască veșnic te referi de fapt la tine, pentru că nu toți își doresc acest lucru. Eu m-aș plictisi la un momentdat și aș decide să mor doar să văd ce e dincolo.
Moartea este un fenomen natural la fel ca nașterea, toți suntem datori cu o moarte. Poți să iei elixiruri, să te rogi zeilor, pentru a evita moartea, poate o eviți o mie, un milion de ani, însă la un momentdat tot vei muri, la fel ca orice lucru care există. Moartea nu e ceva rău, e doar o transformare a materiei. Nimic nu este de fapt distrus ci doar își schimbă forma.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru mastadont):

Omul nu este numai materie.

| mastadont a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Și sufletul ce crezi că este? Nu tot un fel necunoscut încă de materie, sau poate de energie?