| Alphawolf a întrebat:

Credeti ca sinceritatea este o caracteristica necesara? Sunteti sinceri in toate raspunsurile voastre?

Răspuns Câştigător
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Da. Evit sa creez premise pentru nevoia de minciuna. Urasc sa ma complic inutil. In primul rand caut sa fiu sincer cu mine insumi. Uneori insa, pentru a nu rani sau crea o impresie proasta imi tin cinismul in frau si incerc o apropiere mai delicata.
De exemplu, daca ma intreaba cineva "iti par grasa?" nu o sa ii spun "pai daca vezi in oglinda, de ce continui sa inghiti ca o scroafa", ci incep sa dau doua trei sfaturi pe care le cred eu utile in nestiinta mea.
Daca stiu un secret care ar destrama o relatie imi vad de viata mea si pretind ca nu stiu nimic.
Daca as spune exact tot ce gandesc as fi exclus din societate sau poate chiar infirm, trebuie sa fie si un filtru, o mica cenzura - una e sa fii sincer, alta gura sparta sau sa aberezi necontrolat.

22 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Si te astepti la raspunsuri sincere chiar la intrebarea asta? Pai normal ca acum toti nu suntem cu musca pe caciula, suntem sinceri, nu mintim niciodata, si chiar, ce e aia minciuna?
Fii realist. Sinceritatea o observi singur, nu intreband. Si, greu sa gasesti oameni sinceri in ziua de azi, cand toti poarta masca pentru binele personal.

| Razvan a răspuns:

N-ai cum sa fi sincer mereuhappy
Incerc sa spun adevarul cat de des pot insa uneori ipocrizia altora ma impiedeca sa fac asta si imi aduce o stare de lehamite instantlaughing

mira
| mira a răspuns:

Sinceritatea este relativa si se muleaza pe situatie.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Caut intotdeauna sa inteleg intrebarea si sa raspund cu multa sinceritate pentru a fi de ajutor celui care asteapta un raspuns.

| adyth a răspuns:

Uneori esti nevoit sa minti ca sa protejezi anumite persoane. Suna ca din povesti, nu?
In functie de nevoie esti sau nu sincer. Totul depinde de scopul tau. daca e pozitiv sau negativ.

| LuS[z] a răspuns:

Da sunt sincera in raspunsuri pentru ca altfel nu mi se pare logic.De ce s adau un raspuns mincinos? Pur si simplu nu as avea motive

| Barajag a răspuns:

La toate intrebarile am raspuns sincerhappyNu stiu sa mintbig grin

| Sოﺁℓε a răspuns:

Da daca nu pot sa fiu sincera mai bine nu raspund happy

| CenturyChild a răspuns:

Era un proverb cred :,, daca toti oameni ar fi sinceri unu cu celalalt atunci in lume nu ar exista probabil nici macar 2 prieteni adevarati"

Sunt de acord cu sinceritatea dar nu cred ca un om a fost mereu sincer toata viata lui. Sunt unele lucruri mici neimportante despre care daca ne -am spune mereu parerea ne-am alege numai cu dusmani. Uneori sinceritatea poate fi brutala...
Cred insa ca sinceritatea este o caracteristica necesara in sensul ca nu poti sa iti minti prietenii, familia sau persoana iubita atunci inseamna ca te minti pe tine insuti.

| hax0r a răspuns:

Da. De fiecare Data.tot timpul. Fara exceptii.

| someone_8322 a răspuns:

Sinceritatea este necesara happy
Mereu am fost sincera in raspunsurile care le-am dat.

| OanaG a răspuns:

Aproape in orice sunt sincera happy

| Nita a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa fim sinceri in orice spunem, mai ales fata de persoana iubita.

| Lucifer a răspuns:

Vad aici numai oameni sinceri. De ce nu sunteti sinceri si recunoasteti ca toti mintim? Eu n-am doar raspunsuri sincere pentru ca nu toata lumea vrea sa auda adevarul. Eu mint de multe ori pentru ca o pers. sa nu`si faca griji, sa nu se impacienteze sau sa nu se supere. Faptele sunt mai presus de cuvinte iar daca mint, inseamna ca am un motiv pentru ca fara motiv nu minte nimeni.

| Lucifer a răspuns:

Intrebarea nu este pusa doar pentru raspunsurile date pe TPU, ci este o intrebare pentru raspunsuri in general.

| Giuly_3112 a răspuns:

Da dar eu nu prea respect lurul asta blushing si nu cred ca e bine =^_^="

| SweetPrinces a răspuns:

Da eu cred ca cel mai bine este sa fim sinceri, chiar daca uneori sinceritatea doare

| ionikutza a răspuns:

Da in raspunsurile mele si pe TPU si celor din familie, prieteni etc.am dat numai si numai raspunsuri sincere.Si sinceritatea este o caracteristica foarte valoroasa, cu aceasta castigi increderea unui om foarte usor si siplu. Sper ca ti-am fost de ajutor.Si sa iti mai spun ceva si celor care sunt asa acest site nu este pentru plictiseala ci pentru un ajutor acordat cuiva care nu stie ceva.

| bianka_8563 a răspuns:

Cea mai sincera sunt cu fostul prieten.Sincer nu stiu imi inspira multa incredere si ink il iubesc enorm.
Insa mai mint.Nimeni nu e perfect.Cu totii mintim in cazuri extreme chiar si mai putin de atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am considerat mereu ca a nu fi sincer inseamna a fi ipocrit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da sinceritatea e chiar o caracteristica necesara si folositoare daca esti sincer ii spui omului pe fata atunci toti te vor respecta si cinsti vor fi sinceri cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un om, in ziua de azi, are mai multe de pierdut daca este sincer abolut mereu, mai ales ca poate da in nesimtire. Te intreaba o prietena, ce parerea ai despre rochie, iar tu o vezi ca o balena in ea... ii zici?! Sau ai unele ezitari cand vine vorba sa contrazici o persoana demna de respcetul tau. Nimeni nu este sincer, deoarece acea sinceritate poate fi interpreta de altii ca nesimtire. Asta mergand pana la 0 cu sinceritatea, daca plecam de la cei care virtual isi creaza mii de vieti, pierzandu-se in,, detalii...