| Angeloxd a întrebat:

Credeți că universul este infinit sau atât de mare încât creierul uman nu poate percepe dimensiunea lui?

Răspuns Câştigător
| Meme10Memu a răspuns:

Universul este finit. In jurul universului material e universul spiritual adica locuinta lui Iehova Dumnezeu care a creat universul ( cerurile ) si pamantul. Universul spiritual sau imaterial este adimensional in sensul ca nu poate fi definit doar ca un spatiu.

Expansiunea universului material este o dovada ca universul material are un inceput si ca este finit.

Pentru mai multe informatii vizitati www.jw.org.

15 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

@TristanTzara

Interesant este ca poate sa fie finit, plat si cu forma de tor in acelasi timp.
Asta pentru ca "plat" nu se refera la forma, ci la geoemtria sa.
Geometria plana poate exista si pe suprafata unui tor.

| sierra1 a răspuns:

Cineva a mai avut un atac de filozofie p-aici:

https://www.tpu.ro/stiinta-si-filosofie/universul-e-finit-sau-infinit/

| sierra1 a răspuns:

Zice unu' isteț foc:

universul "este absolut finit!

așa, și unde ziceai că-i capătul lui?

| Frank51 a răspuns:

Nu trebuie să credem, avem toate dovezile necesare astfel încât să fim siguri că este absolut finit, și într-o continuă expansiune.

| Angeloxd explică (pentru Frank51):

Poate nu e într-o continuă expansiune ci se mărește universul observabil, lumina unor corpuri îndepărtate ajunge în sfârșit la noi.

| Frank51 a răspuns (pentru Angeloxd):

Înțeleg că vrei să faci conversație, dar nu așa funcționează asta. Universul se expansionează și noi am putut afla asta văzând că distanțele dintre galaxiile din sistemul nostru de referință se măresc. Nu înțeleg care e scopul acestor conversații, toate aceste informații sunt valabile pentru publicul larg.

Dacă vrei putem conversa despre vreme, ce am mai făcut azi, ce ne place să facem, dar despre știință nu ne putem da cu părerea.

| Zuzu1991 a răspuns:

Da!
iar cei care vor sa faca lucruri din astea pe intelesul oricui, vin cu metafore de gen:
sunt mai multe galaxy in univers decat fire de nisip pe toate plajele de pe pamant, luate impreuna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.
Nu.l putem vedea sau masura si este unul dintre cele mai misterioase lucruri din apatiu. Inainte de a virbii despre infinitate sau nu, hai sa vorbim despre universul observabil.
Ei bine este zona ce poate fi masurata de noi, zona dinafara aceatuia nu poate fi masurata pentru ca lumina nu a avut destul timp sa ajunga la planeta noastra iar asta nu ar trebui sa fie confundata cu ideea ca nu suntem destul de avansati pentru a vedea dincolo de acest punct. Din momentul in care unuversul a fost cumva creat, acesta a fost masurat la 13, 7 miliarde de ani distanta. Prin urmare, acesta este motivul pentru care oamenii teoretizeaza ca universul a fost creat cu atat de mult timp in urma iar lumina pe care o putem masura care a ajuns la pamant a calatorit 13, 7 miliarde de ani. Multi cred ca exista lumina in afara univerului observabil dar pur si simplu nu a avut destul timp sa calatoreasca catre planeta noastra. Dar din moment ce este doar o speculatie iar astronomii nu au detectat niciun fel de margine si limita, ceea ce se intampla la marginea universului sau cat de mare poate fi este un mister.
Acum iti voi vorbi despre 5 teorii si predictii despre ce se afla dincolo de universul observabil.
1. Acelasi lucru
Deci, din moment ce astronomii nu au detectat nimic care sa sugereze ca universul observabil are un punct de sfarsit, acest lucru duce la altceva. Asta inseamna ca ce se afla in afara universului observabil este acelasi lucru cu ce exista si inauntru, stele, galaxii, tot ce contine spatiul dar este inca confuz, acelasi lucru mereu fara niciun sfarsit. Cu toate ca acest gand suna plictisitor, astronomii spun ca aceasta teorie deschide posibilitatea existentei planetelor si stelelelor similare cu cele ale planetei noastre doar ca inca nu le putem vedea momentan. Daca universul este o expansiune infinita a aceluiasi lucru atunci este in intregime plauzibil ca acolo exista si alta planete asemanatoare pamantului care cel mai probabil poate sustine viata. Cosmologii au facut un pas in fata spunand ca ar putea exista toate scenariile posibile din moment ce nu exista niciun mod in care ar putea avea loc daca universul nu are un sfarsit. Practic particiulele pot fi puse impreuna in mai multe moduri pana ar incepe sa se repete deoarece univerul ar putea fi infinit. Acest lucru este greu de vizualizat, dar practic imagineaza.ti fiecare scenariu posibil pe Pamant ce are loc de miliarde si miliarde de ori. Este intr.un fel similar cu teoriea universurilor paralele despre care voi vorbi putin mai tarziu. Practic, acest lucru inseamna ca in loc de straturi sau sectiuni ale univerului exista unul care nu se termina niciodata si contine o cantitate infinita de sisteme solare. Este o teorie ce atenueaza acest lucru desi unii cred ca universul nu se extinde in nimic. Aceasta bulca uriasa creste pur si simplu in dimensiune precum un balon, dar pana acum astronomii au crezut ca universul observabil este plat, dar mai exista exceptia in care este atat de mare incat nici nu putem detecta curbarea. Daca acest spatiu din afara universului observabil este doar o expansiune a ceea ce vedem deja, atunci poate acolo se afla viata extraterestra si sunt mult mai avansati decat noi iar ei pot calatorii inainte si inapoi intre liniile observabile. Unii spun ca aceasta ar putea fi o posibilitate cu toate ca este greu de crezut. Dar faptul ca universul se extinde in ceva ce nu vrem, face ca orice teorie oricat de prostesc ar suna sa fie posibila in intregime.
2. O gaura neagra gigantica
Exista universul nostru in interiorul unei gaurii negre? Astronomii spun ca acest lucru este posibil dar o teorie despre originea universului spune ca a inceput cu 14 miliarde de ani in urma cand intregul cosmos se afla intr-o bula incredibil de mica si densa care a explodat brusc imprastiind atomi peste tot. Aceste particule au crescut si au format universul pe care il vedem astazi si nu exista inainte de acest eveniment, dar desigur este o explicatie foarte simpla a unei teorii despre cum s-a format universul, o teorie numita Big-Bang care are inca o multime de intrebari neexplicate. Totusi, o teorie relativ noua a aparut, ce este sustinuta de catre un fizician din Polonia votat de Forbes ca fiind unul din potentialii oameni de stiinta ce ar putea deveni urmatorul Einstein. El sugereaza ca probabil a existat ceva inainte de Big-Bang si acel lucru are o sectiune al altui univers ce fizicienii il pot descrie ca si "samanta". Aceasta samanta a fost trasa intr-o gaura neagra, a fost comprimata intr-o stare inimaginabila si nu a mai putut fi strivita mai mult de atat. Aceasta combinatie cu presupusa rotatie in interiorul gaurii negre a provocat ca samanta sa explodeze si sa formeze universul nostru. Pe scurt, aceasta teorie sugereaza ca universul nostru se afla intr-o gaura neagra si este produsul unui univers mult mai mare dar pe langa al nostru a creat mai multe universuri similare. Ce.ar putea insemna acest lucru daca este adevarat? Desi este o teorie interesanta nu exista nicio dovada care sa o sustina, fiecare gaura neagra din universul nostru ar putea contine alte universuri.
3. Nimic, pur si simplu nimic
Simplu spus, nu vom avea niciodata tehnolofia de a vedea dincolo de universul observabil, cu exceptia cazului in care varsta universului este incorecta, care s.ar putea sa fie, nu va exista niciun mod de a vedea in afara universului observabil sau sa ne dam seama ce zona se extinde si in ce. Dar daca nu ar exista nimic dincolo de ce putem vedea si universul se extinde intr.un spatiu gol de nimic? Un alt mod de a privii acest lucru este ca tot ceea ce vedem este tot ceea ce poate fi vazut, insemnand ca oamenii de stiinta studiaza si speculeaza despre ceva ce s.ar putea sa nu existe. Universul este universul. Nu are margini, nu are sfarsit si nici infinitate. Este doar ceea ce se vede. Momentan, fara dovezi ale altor teorii aceasta este de fapt singura explocatie mai logica. Acum, intorcandu.ne la universul nostru unde nu exista un sfarsit si unde ne aflam intr-o bucla imensa tot ce poti face este sa te intrebi "ce se afla in afara acestei bucle?". Si din moment ce nu exista lucrul de genul "nimic" atunci ce este acel nimic ce ne inconjoara? Stephan Hawkings a spus ca nu exista un raspuns la aceste intrebari, depaseste pur si simplu intelegerea umana.
4. Fluxul intunecat
Descoperirea relativ recenta al unui feniment numit "flix intunecat" a pus oamenii de stiinta pe ganduri intrebandu.se daca o forta este responsabila de acest flux dincolo de universul observabil. Inainte de aceasta descoperire, astronomii au crezut ca spatiul se extinde intr.un mod uniform, dar cu descoperirea fluxului intunecat aceasta teorie a fost pusa la indoiala. Fluxul intunecat, este miscarea grupurilor de galaxii ce calatoresc la o viteza la milioane de km pe ora in timp ce sunt atrase catre aceeasi bucata de cer intr-o maniera uniforma. Zona in care sunt atrase aceste grupuri nu pare sa se lege de orice din interioarul universului observabil insemnand ca fluxul intunecat este cauzat de o structura imensa dincolo de universul observabil ce exercita o atractie gravitationala care le atrage mai aproape. Alexander Kashlinsky, un cosmolog de la NASA a spus: "structura responsabila de aceasta miscare a fost impinsa atat de mult de inflatie incat poate fi vorba de sute de miliarde de ani lumina departare. Nu putem vedea nici cu cele mai puternice telescoape deoarece lumina emisa de acolo nu a ajuns inca la noi." Cel mai probabil pentru a creea un astfel de flux coerent trebuie sa fie niste structuri foarte ciudate, poate un fel de spatiu-timp deformat, dar acestea sunt doar speculatii pure. Daca este doar o gaura neagra in afara universului observabil? NASA nu este de acord cu acest lucru sustinand ca o gaura neagra ar provoca cresterea vitezei clusterelor galactice in timp ce se apropie de gaura. In schimb, acestea sunt trase intr-o miscare constanta, deci, nu este cazul. Richard Halman, profesor la Universitatea Carnegie Mellon, a prezis ca acest flux intunecat poate fi provocat de un pol dintr.un alt univers din afara a ce putem observa. Acest flux face ca teoria sa fie mai credibila, ca ce se afla dincolo de universul observabil este un alt univers in sine cu potentialul de a sustine viata.
5. Multiversul
Una dintre cele mai interesante teorii este ca universul nostru este unul dintre multe alte universuri. Aceasta este similara cu prima teorie despre extinderea spatiului spre nesfarsit. Dar in loc de harta infinita, multiversul sugereaza ca ar exista un punct de sfarait al universului nostru si apoi un inceput al urmatorului univers precum bulele ce plutesc in jur fiecare continand un univers. Aceasta teorie sustine ca suntem fosr unul din multe unv ce exista impreuna. Deoarece viziunea noastra cosmica este limitata de viteza lumini, stim ca nu putem vedea mai departe de 14 miliarde de ani lumina. Deci, daca chiar ar exista un univers paralel langa noi ar fi imposibil de vazut chiar daca am stii cu siguranta ca se afla acolo. Daca aceasta teorie ar fi fost adevarata si aceste bucle cu universuri s.ar extinte cu aceeasi viteza ca al nostru, se vor indeparta din ce in ce mai mult. In orice caz, daca ai intra intr-o gaura neagra te.ar duce intr.una din aceste bucle. Universul se extinde, stim asta, dar in ce se extinde? Sau ce dezvaluie? Acestea sunt niste imposibile. Exista un punct unde se afla nimic? Daca nu, atunci cat de departe poate ajunge? Continua la infinit? Este universul curbat? Daca da, atunci ce se afla in exteriorul curburii? Ce inconjoara universul? Pentru moment, toate aceste lucruri raman un mister complet.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bag si eu in discutie, is curios.Deci cei care se ocupa cu varstele astea pe ce se bazeaza sau ce anume masoara de spun ca uite steau aia are X milioane, miliarde de ani?
De exemplu te uiti la soare, lumina ajunge la noi in 8 minute parca, asa si cum ne dam seama sau cum masuram sa stim ca soarele are varsta de mais tiu eu cate miliarded e ani?
Am citit ce ai spus tu ca galaxiile alea cele mai indepartate au X miliarde si de acolo s-a stabilit varsta universului.
Nu stiu cum anume stabilesc aia anii aia. Daca o galaxie se afla la 13 miliarde de ani lumina de unde stim ca se afla la distanta aia? Lumina aia nu s-a stins,inca o vedem venind corect?
Bine nu ma pricep la chestii din astea,as vrea asa ceva mai simplu spun.
Te uiti la soare,nu stii la ce distanta este pentru ca nu te poti duce acolo s-a spunem.
Ai doara lumina de la el. Poti masura viteza luminii,deja o stim,asa si mai departe cum afli distanta?
Pt ca lumina aia tot vine intruna,nu este ca stiu s eu o sageata,o vezi cand pleaca si cand a trecut de tine, practic lumina pare a fi ca ceva continuu pe acea distanta.

Alta chestie, bine ca nu o spui tu o spun aia care dau din gura, tu doara ai citit, nu stiu cat ai inteles, de aia si intreb.
Spun aia dincolo de universul observabil n-ar fi nimic.Eu nu cred si stii de ce?
Pt ca nu stiu cum se extinde acest univers.Se extinde si in acelasi timp se formeaza spatiu timp,sau cum anume?
Spatiul ala se formeaza atunci cand universul se extinde,adica se formeaza sia cum,sau deja s-a format odata si aia e tot?
Pt ca daca spatiu timp ala s-a format odata ar trebuie si dincolo de universul observabil,de lumina sa avem ceva,sa avem spatiu, altfel cum sar extinde.
Se lungeste spatiu ala asa la infinit sau cum anume? Galaxiile se departeaza unele de altele zic ei, asa se extinde univerrsul, dar pentru a se extinde galaxiile trebuie sa stea pe ceva corect? Pe ce stau? Intre galaxii exista spatiu timp corect?
Ca de n-ar exista ele nu s-ar putea departa sau apropia., pentru ca am mai citit ca unele se apropie si chiar se unesc.
Sau poate ca nu inteleg eu spatiu asta cum este facut, cum functioneaza.Stiu ca am citit undeva si spuneau aia ca nici Einstein nu putea explica laughing iar eu scuze ca zic,dar cand cineva nu poate explica un lucru,un fenomen,atunci nici ala nul stie,doara da din gura laughing nu are cum sa stii un lucru fara sa il poti explica oricui,nu exista asa ceva.

Cu distantele astea pana la Marte,la luna etc alea is reale,asta pentru ca au trimis sonde,stiau cu ce viteza se deplaseaza alea,au stiut cand au ajuns acolo deci se stie distanta.
Dar cum afli tu distanta fata de o alta galaxie care culmea se si deplaseaza poate voine spre tine,poate se departeaza de tine,asta este alta chestie ce nu stiu cum o masori.
Doara nu esti Dzeu stau undeva sus si razi in barba laughing
Eu nu vin pe aici sa zic da eu stiu,sau inteleg,cand nu pricep ceva intreb,de aia zic oamenii cat traiesti inveti.
Deci cum sta treaba cum masoara aia varsta din ochi,ce calcule fac, cum le fac, daca poti spune asa mai pe inteles, mai babeste vorbind.
Ce este dincolo de observabil, exista spatiu sau nu? Daca nu cum se extinde universu, sau pe ce anume?

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Universul observabil are o margine, o limita a ceea ce putem vedea. Acest lucru se datoreaza faptului ca lumina are o viteza finita (un an lumina pe an), astfel incat atunci cand ne uitam la un lucru indepartat, ne uitam inapoi in timp. La final, vedem ca s-a intamplat aproape 14 miliarde de ani, radiatia reziduala a Big Bang-ului. Acesta este fundalul de microunde cosmice care ne inconjoara din toate partile.
Daca tot nu intelegi pentru ca vad ca nici prima oara n.ai inteles, trebuie sa stii ca oricat de mult au evoluat telescoapele noastre, mai departe de acesti aproape 14 miliarde de ani lumina departare nu am putut vedea. Asta e limita. Exista galaxii si dincolo de cei 14 miliarde de ani lumina deoarece expansiunea universului depaseste viteza luminii insa lumina emisa de acele galaxii inca nu a ajuns la noi. Cam asa se calculeaza varsta universului.
Anumite stele precum soarele nostru emit lumina in modele caracteristice in functie de machiajul lor cosmic. Aceste spectre de absorbitie sunt ca o amprenta luminoasa dar daca vedem acele lungimi de unda mai lungi, mai rosii decat ne asteptam, stim ca obiectul se indeparteaza de noi. Lumina obiectului a fost intinsa de expansiune iar acest lucru se numeste "redshift". Asadar, lumina care ajunge catre noi dintr.o alta galaxie indepartata stim ca acesta se indeparteaza si mai mult deci, cand o galaxie indepartata o vedem cand era mult mai tanara si mult mai aproape. Imagineaza.ti ca prietenul tau iti trimite un mesaj dintr.un tren spunand ca traverseaza un pod. Tu vei citi mesajul cu faptul ca el se afla pe pod insa in acel moment prietenul tau a traversat deja podul. Cand a fost emisa lumina unei galaxii indepartate precum cel al galaxiei gn-z11, a calatorit peste 13 miliarde de ani lumina pentru a ajunge la noi. Dar aceasta galaxie este astazi la aproape 46 de miliarde de ani lumina fata de Pamant. Dinstanta reala se calculeaza destul de usor. Se calculeaza avand in vedere timpul pe care luminii corpului i.a luat sa ajunga la noi si valoarea expansiunii universului.
Distanta pana la obiectele astronomice din apropiere, precum planetele din sistemul nostru solar, se poate calcula folosind un radar, insa pentru corpuri mai indepartate, aceasta metoda nu mai functioneaza. Raspunsul ni.l da trigonometria. Tine mana intinsa si inchide un ochi. Acum deschide ochiul si inchide.l pe celalalt. Vei observa ca mana s-a miscat fata de fundal. Cei doi ochi si mana ta formeaza un triunghi. Daca stim distanta dintre ochi si unghiul cu care mana s-a miscat, putem calcula lungimea bratului. Unghiul cu care se misca mana se numeste paralaxa. Desigur, noi putem masura lungimea bratului folosind un metru, insa metoda paralaxei este utila pentru a calcula distante mari. In locul ochilor, ca baza a triunghiului, astronomii folosesc planeta noastra, in 2 perioade diferite ale anului (cand se afla in parti opuse ale sistemului solar). Astronomii efectueaza cate o fotografie la un interval de 6 luni pentru a masura, in raport cu stelele indepartate, deviatia stelelor. Aceasta metoda de masurare a distantei este buna pentru stelele situate la cateva sute de ani lumina. Dincolo de aceasta distanta, aceasta metoda nu mai functioneaza deoarece unghiul masurat este prea mic pentru a putea fi masurat cu precizie.
Pentru distante mai mari se foloseste metoda paralaxa fotometrica, se observa lumina galaxiilor si cu cat tinde spre rosu in spectrul electromagnetic (galaxiile care se indeparteaza de noi tind spre rosu iar cele care se apropie spre albastru). Astfel putem calcula distanta cu ajutorul efectului Doppler.
Pentru a masura distanta pana la alte galaxii, se folosesc cefeidele. Cefeidele sunt stele variabile ce au o corelatie stransa intre perioada de oscilatie si luminozitate. Relatia dintre oscilatie si luminozitate s-a putut stabili pe baza cefeidelor aflate destul de aproape de noi pentru a folosi metoda paralaxei. Apoi, astronomii au trebuit doar sa masoare luminozitatea aparenta si perioada de oscilatie pentru a afla distanta. Metoda cefeidelor se poate aplica atat in galaxia noastra cat si in cele apropiate.
La aceste descoperiri si intelegeri contribuie foarte mult evolutia omului. Poate ca astazi nu intelegem multe fenomene si rezultate din niste formule matametice si fizice ale universului insa mai tarziu cu siguranta vom avea raspunsuri si intelegeri la toate. Cand spui tu ca nu.ti poti imagina sau n.are nicio logica ma faci sa rad. Eu vad lucrurile mult mai departe de asta, constientizez si inteleg mai bine. Poate sutele de documentare m.au facut sa inteleg mult mai bime ceea ce vad si citesc insa ma terorizeaza si ma enerveaza oamenii care nu sunt destul de apti sa inteleaga sau n.au cunoatinte despre asta si imediat neaga ceva pentru ca nu o vad posibila. Nu este asa prietene. Nu.ti pune tu contrazicerile la bataie in fata sutelor sau miilor de doctori in fizica, chimie, astronomie, matematica care au propus aceste teorii. Nu stim absolut nimic asa ca orice teorie poate fi posibila oricat de nebuna ar suna. Iti mai spun o chestie, o teorie. Exista o teorie in care universul nu are nici margini, nici infinitate. Se mareste incontinuu. Este ca si o gogoasa. Daca ar fi sa zbori in linie dreapta mai rapid decat viteza luminii direct spre marginea universului vei ajunge in cele din urma inapoi de unde ai inceput pentru ca nu exista nicio margine. Termenii pe care nu ii intelegi ii poti cauta separat. Nu mai stau sa explic mai mult de atat dupa limbajului tau din prima tangenta.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu,cred ca nici tu nu intelegi, doara te faci ca intelegi, doara spui ca intelegi ceva.
Uite cand este vorba de ceva concret nu se mai baga nimeni in discutie laughing ia sa fie ceva doara de dat din gura sa-i vezi cum apar laughing dar cand cineva cere o lamurire nu-i mai gasesti pe nicaeri.
Eu am spus cum masoti o distanta de la o gaxie la alta.Fza cu trenu, comparatia aia nu-i buna.Eu nu am inteles nici de prima dat spui tu,dar tyu nu intelegi nici acum,cum nu inteleg nici eu laughing
Ai o galaxie la cuc bau corect? De unde stii tu la ce distanta se afla? Tu acolo nu ai cum ajunge,tu vezi doara o lumina care este continuaa,care nu s-a aprins si dupa se stinge,ca asa poate tiai da seama dupa timpul cat a luminat.
Uite iti dau eu idee cum a r trebuie sa explice cineva.
Cum poti sa calculezi o distanta doara avand o cunoscuta -lumina?
Daca acea lumina sar aprinde acum,tu ai vedeao,dai drumu la ceas,apoi lumina se stinge,opresti cronometru da?
Vezi cate secunde a trecut de la aprindere la stingerea acelei lumini,stii ca lumina face pe secunda X km deci simplu ai aflat distanta bum,ai terminat lucrarea corect?
Dar cu o stea nu se intampla asa ceva,lumina aia este constanta o vezi tot timpul,nu se aprinde nu se stinge, deci cum anume calculezi?

Eu despre asta vorbesc, nu ce povesti scrii tu despre tren scrisori, telefoane.Asa daca amicu meu este in tren si trece un pod si vorbim la teelfon eu stii exact atunci in secunda aia ca ala trece podu laughing deci pot masura ca am cum,am cu ce.
Dar cand e ste vorba de stea cum masori.
Iti zic eu ca de se putea masura ceva fara ca sa ajungi acolo si doara sa ai reper numai lumina masurau si aia in antichitate,aia care stiua de pe atunci cat de mare este pamantul stiau ca aveau mai multe cunoscute,dar nu stiau ce distanta e de la soare la pamant,nu stiau ce distanta este de la luna la pamant doara pe baza luminii.
Nu am spus ca nor fi calcule,dar sa le arate cine le stie,sa le zica,sa le explice sa le priceapa tot poporu de la ala cu barba sura pana la cel cu tata in gura laughing daca este cineva capabil atunci o sa cred.

Mai spui ca eu ma contrazic cu doctorii cu fizicienii,pai de ce sa nu ma contrazic? Ca e ala doctor si eu nu-s? De aia eu trebuie sa cred ce spune cineva? Pai cand faci o afirmatie si nu o explici,nu o poti demosntra,aia e doara gargara,teorie,deci am tot dreptu sa no cred.
Cand o sa arati clar,cand poti demonstra,atnci jos palaria,o sa recunosc,bv amice esti tare.
Deci eu nu-s apat sa inteleg ca nu am cunostinte laughing pai asa fara cunostinte si tot as pricepe daca explica cineva clar.
Tu spui de gogosi laughing dale la jalea eu stiu cei aia expandat stiu ce vor sa zica cu expansiunea universului,dar i-as intreba,pe ce se extinde?

Daca citesti teorii deale lor o sa vezi ca ei zic spatiu-timp s-a format atunci la exp; lozia sau cea fost,dar al dracu universu se extinde icnca,dar pe ce anume? Universu sta pe acest spatiu-timp asa cum spun ei corect? Daca spatiu-timp asta s-a format atunci,asta inseamna ca el este infinit,este oriunde in univers chiar si in universul necunoscut,invizibil noua,sau o fi finit dar pe el nu sta nimic deocamdata,urmeaza sa se duca galaxiile,asa si daca alea se duc dincolo de spatiu ceor sa faca?

Eu nu zic nimic de la mine,balarile astea nu eu le-am enuntat,ei le enunta,dar nu au explicatii este doara gargara.
Sa revenim la oile noastre cu distanta,deci nu am zis ca nu s-ar putea,am zis ca eu nu cunosc cum calculeaza ei,deci de aia is curios sa aflu,dar nu cu trenu sau gogoasa sau alte de genu asta ca asta nu-i explicatie
Ai vazut cum am arata eu cu lumina care se aprinde se stinge.
Deci sa masor distanta pana la soare eu trebuie sa pot vedea doara un singur foton,sa-l vad cand iese din soare si cand trece pe linga mine sau cand se opreste in aparatul meu de mamsura sau cu ce observ eu asta.

doara asa se poate masura o distanta corect? Eu asta intrebam,cum masoara,daca masoara asa cum cred eu,sau au alte calcule,altfel facute?
Unde pui ca o galaxie se misca sa calculez asa din mers habar nu am cu ce viteza se apropie sau se departeaza acea galaxie de mine,unde pui ca si eu din galaxia asta ma deplasez laughing
Deci inca odata zic,nu neg ca n-ar putea masura,dar voiam sa stiu cum masoara sau cu ce anume?
Hai cu luna am putea masura,daca am avea un laser ceva care sa ajunga acolo, ori daca am fost pe luna si sitn ceva materiale care reflecta am putea calcula distanta.
Pe marte la fel, pe venus la fel sunt sonde care au ajuns, aia e clar sa mers sa monitorizat sa stiut viteza sondei timpul si bum distanta.
Dar la galaxia aia la 14 miliarde de ani ce sonda a ajuns?
Vad astia un foton care a plecat acu 14 miliarde de ani si a ajuns la noi acu? Cum il vezi,sau daca il vezi de unde stii tu cand a plecat ala,asta daca tu nu ai vazut cand a plecat.
Este ca si cum eu te intreb pe tine la telefon zi-mi pe unde sunt? Tu nu mai vazut plecand,sa spunem stii cu ce viteza alerg eu pe un traseu da?
Ok stii viteza,dar nu stii cand am plecat eu de la start,deci de unde stii tu cati km am parcurs eu deja cand vorbesti cu mine?

Eu despre asta intreb.Tu spui ca pricepi,dar nu vad nici o explicatie de genul cum arat eu,mai bine explic eu ca tine laughing deci eu asa cred ca este,daca pricepi un fenomen esti capabil sa il explici la nivelul asta cum am arata,altfel cazi in ridicol,vii si tu ca si Einstein sa spui ca nu poti explica laughing asta daca este adevarat sau e doara versiunea unora.

Spui ma contrazic eu cu miile de doctori,chimie etc,dar tot tu spui cas teorii laughing pai daca is teorii,teoria este un fel de gargara,vorbe goale pana in mom cand se pot demonstra,iar daca nu se demonstreaza ramane o gargara.
Eu de ma contrazic cu cineva o fac pentru ca am ceva informatii,pentru ca poate am si studiat cate ceva,de aia ma iau cu doctorii desi eu nu-s doctor, tu crezi ca daca cineva este doctor gata ala stie mai bine ca tine sau ca mine?
nici pomeneala, tu ai vazut ingineri care se balbaie cand citesc? Eu am vazut, deci citesc ca la clasa a 3-4 laughing si erau la facultate.Tu crezi ca toti care fac o facultate au habar de ceva? Iti zic eu majoritatea fac o scoala sa fie acolo,cei mai multi is paralelei cu acea scoala.
Unia ajung doctori,habar n-au de meseria aia sa stii si tu.
Nu zic asta dij citite sau auzite, spun din experienta, eu nu ma iau cu nimeni daca nu am informatii clare, mai credibile decat ce au ei.
De ce ma iau cu doctrorii? Pt ca eu am fost la scoala si de 2 ori pe saptamana priveam la microscop, faceam cateva ore pe zi asta de 2 pori pe saptamana,ma plictisisem sa tot fac probe sa vad,asta la microscopul optic,dar nu de astea gen jucarie,apoi am privit si la mic electronic,asa cas stiu despre ce vorbesc,de aia ma iau de doctori,Sint doctorii care n-au privit la un mic in viata lor.
Ma iau de ei pentru ca daca te duci si faci un test de virus hiv nu are nici o legatura testul ala cu virusu,iar daca intrebi ai vazut ma nene virusu,iti zic alte balarii laughing ca ei nu se uita duopa virus,se uita dupa cuca macaii laughing ba ne lasi.
Adica daca ai o infectie se uita dupa ce bacterie este,s-o vada sa stie ce sa-i dea,dar daca este vorba de un virus acolo nu se mai aplica metoda asta,ca sa vezi.
Deci doctorii si ce ai mai arata tu is ceva gen preoti laughing spun ce li se zice sa spuna,altfel ii matura,majoritatea au jobu ala doara pentru bani si o vinde si pe maicasa pentru bani.

Hai ca am deviat de la masuratorile noastre,dar am vrut sa iti arat ces asa zisii doctori si ce ai zis tu ca ma iau eu cu ei.
Luminozitatea aia oscilatorie,poate sa provina de la X factori,si chiar de ai vedea o oscilatie clar,tot nu stii cand a plecat,tu doara o vezi acu linga tine,no vezi din trcecut cum spui cand a plecat deci nu ai nici o info sa poti calcula distanta.
Poate or fi alte metode,sigur tu nu le stii,deci eu ma iau cu cineva care nu poate explica,dar daca ar veni cu dovezi sau sa arate cum si stai tu linistit ca de vii cu ceva clar pricep,doara nu-s batut chiar asa in cap laughing

Deci nu mai explici pentru ca am avut eu un limbaj nu stiu cum laughing dar ai stat sa scrii balamuc de gogosi si alte minuni,e ok nici o problema, pentru mine nu esti o persoana care pare ca ar intelege feneomenul, daca ai fi priceput ai fi stiut sa explici.
Te superi sau nu, eu am zis.Asa se supara si altii,dar nu vad motivu,doara discutam,ca spun eu ca gresesti,pai eu iti zic din experienta omule nu din ce citesc pe net,tot ce raspuns dau este din experienta.
Eu conduc masini automate,toti pe aici au asa masini,scuze cu transmisie automata,nu vad absolut pe nimeni sa intretina ceva,in bordul unei masini apare service,nu spune absolut nimic de transmisie,dar vii tu sa spui ca se schimba ca se inretine aia.
Eu ti-am zis fac poza la manualau fabricii siti arat,tu ce arati? Say doara is vorbe fara acoperire?
Vezi de aia se supara multi si pe aici si oriunde,nu le place sai corectezi sau sai contrazici.
De ce? Uite eu daca spun ceva gresit si vine cineva si ma corecteaza,imi arata clar,foarte frumos, zic bv multam ca miai deschis ochii, mai invat si eu una alta, nu vad de ce sa fiu suparat pe acea persoana.
Vezi de aia tara merge naspa.ma uit aici in america,daca unu are o idee,ca e proasta cai buna lastia sincer iti zic stau si asculta,apoi o dezbat,nul ia pe ala la rost fugi ba de aici habar nai,sau chiar de spui balarii aia zic uite nu e asa,grsesti,sau de le zici tu lor,ei nu se supara, stii ce spune daca iarati ca tu ai drrptate? Apreciez omule, multumesc bla bla.
In sf nu-s asa urgent sa aflu cu masoara, as putea sa caut explicatiile lor si sa le traduc eu singur sa mi le explic singur.Asa am facut si cu alte chestii, dar asta nu-i urgenta.
Cati stiu cei ala curent electric? Iti zic eu nici 1% si daca cauti pe net pe tot netu asta ce gasesti ce explicatie? Definitii si formule care te baga in ceata,aia gasesti,explicatii clare simple nu gasesti.
Mai sunt pe la americani unia care explica,dar in rest padure laughing iti baga o formula,o definitie care poate fi o intreaga carte sintetizata intr-o definitie de cateva randuri.
Sa stii ceva nu toti oamenii is la fel,nici genetic nici ca fizic,nici ca inteligenta,nici ca timp de raspuns nici ca procesare si etc,ca urmare trebuie sa explici la un nivel sa priceapa toti ok?
Cand nu poti face asta, atunci insemna ca nu ai inteles nici tu mare lucru.
Bafta, stai linistit ca nu mai spun nimic, scuze ca team contrazis pe tema aia cu transmisia automata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranță Da. La fel și Dumnezeu.

| TristanTzara a răspuns:

Adevărul e că nu știm.

În primul rând, lumina călătorește la o viteză fixă deci există numai un punct până la care putem vedea în cosmos, așa că pare finit deși e cât se poate de clar că există ceva dincolo de ceea ce putem vedea.

În a doilea rând, s-au încercat deducții legate de forma universului în funcție de curbură spațiului, tot ceea ce s-ar dedus e că e ori plat și infinit ori finit și cu o formă similară cu cea a unui tor.

| mihaela000ela a răspuns:

Ma faci sa ma gandesc la,, Paradoxul lui Fermi,,.Sau la ecuația lui Drake!

| lifit a răspuns:

Daca ai timp de ganduri, ai timp de sala