| Asi82 a întrebat:

Credeti in coincidențe?
Se zice ca nu-i nimic întamplător în viața asta.

16 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Cred, bineinteles. Asa cum exista intamplarea, exista si coincidenta. La un accident de masina, mor cinci si unul scapa. Asa a trebuit, sa moara aia cinci? Si, asa a terbuit, sa scape ala unul? Nu; s-a intamplat. Intr-un cutremur se darama zece case. Asa a trebuit, sa se darame tocmai alea? Nu. Asa s-a intamplat.

| T0T a răspuns:

Nu prea cred în coincidențe însă uneori sunt inevitabile.

| relian a răspuns:

Totul in viata asta este intimplator,chiar si viata luata in anslamblu,ea apare intimplator,datorita unor conditii prielnice,natura selecteaza cei bun in acele conditii alea sunt pastrate,restul eliminat, totul apoi se incadreaza perfect, iar noi aveam tendinta sa spunem ca nu-i nimic intimplator, pentru ca nu poate natura sa faca astfel de lucruri, doara ca natura a selectat si oprit, perfectionat viata in miliarde de ani.Coincidentele sunt din ce in ce mai frecvente odata cu cresterea nr populatie, cu dezvoltarea tehnologiilor care permite aflarea a cat mai multor stiri, ca urmare inainte cand nu aveai acces la atat de multe informatii se puteau intampla multe coincidente de care tu habar nu aveai, dar ele se produceau, astazi le poti vedea datorita accesului la informatie cat si deplasarilor mai usoare a speciei umane.Si cand noi cautam ceva cu siguranta sau in cele mai multe cazuri se va intampla ceea ce ne dorim pentru ca ne deplasam din ce in ce mai repede si mai mult.

| oprescudorin11 a răspuns:

Coincidentele nu sunt intamplatoare.Doar noua ni se pare, atunci cand le constatam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de parere ca orice in viata asta este intamplator. O serie de intamplari care continua la nesfarsit.

| dolceromania a răspuns:

Cred ca Dumnezeu ne-a lasat libera alegere, in libera ta alegere daca esti de partea Domnului de calauzeste in viata dar daca esti de partea raului te calauzeste la pacat.Mai este si vorba aia :se intalneste munte cu munte...

| NoFeelings a răspuns:

Eu cred că Dumnezeu le face pe toate.

| Asi82 explică (pentru NoFeelings):

Si eu asa cred.
M-am convins cu anii, cînd ma aflam in situații mai grele prin strainatate fiind, ca Dumnezeu i-mi trimetea in cale oameni cu suflet mare,
Si mereu îmi spuneau ca nu-i se intampla nimic intimplator

| NoFeelings a răspuns (pentru Asi82):

Exact așa e.
Trebuie doar săne rugăm, sau să așteptăm(bineînțeles, cu neprihănire cumva) să ne trimită Dumnezeu ceea ce a pregătit pentru noi

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoFeelings):

Serios? Cand o femeie este violata, Dumnezeu este de fapt de vina?

| NoFeelings a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu. Dumnezeu îi permite și diavolului unele lucruri.

În plus, aceasta este părerea mea.

| KNST a răspuns:

Nu, nu cred. Totul se intampla cu un motiv anume. Cateodata, stim care-i motivul, alta data... nu. Exista expresia asta " ce nu stiu, nu ma afecteaza". Eu, unul, nu dau 2 bani pe ea. Totul este interdependent, constient sau nu.

| AdrianTzar a răspuns:

Dumnezeu are manifestări ce te fac să crezi că predestinarea există. La fel, Dumnezeu are manifestări ce te fac să crezi că ateismul există. Dar in final, nici ateismul nici predistinarea nu există.

| Asi82 explică (pentru AdrianTzar):

Reiese ca destinul il creăm noi?

| Ilie_Razvan_Adrian_1968 a răspuns:

Majoritatea coincidentelor sunt cam aranjate in ziua de azi, vezi sa nu fie o coincidenta "intimplatoare " care intr-un final sa se termine urit, ai mare grija, lumea e foarte perversa!