| Goddessss a întrebat:

Credeți in manifestări, dorințe, rugăciuni etc?
Totul se întâmplă pentru ca e firesc, se întâmplă pentru ca asa trebuie, sau se întâmplă pentru ca e o coincidenta?
Credeți in coincidente? Eu nu știu ce sa zic...

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Se intampla pentru ca actiunile la momentul respectiv duc la acea intimplare.
Totul tine de ce se intampla in jurul nostru. Daca afara ploua, iesi sigur te vei uda, mai mult sau mai putin.De cine tine chestia asta?

Se intampla pentru ca asa trebuie sa se intimple, nu tine de rugaciune de dorinte.
Te poti ruga, poti sa iti doresti, sa te gindesti cit vrei, nu o sa se intimple nimic, iar cand se intampla, este pentru ca asa trebuia sa se intimple, nu ca ai facut tu o rugaciune sau ti-ai dorit acel ceva.

Actiunile si conditiile din jurul tau au dus acolo, pentru ca in alta directie nu pot merge.
Pe de alta parte un lucru, fenomen care nu este explicat, ori o situatie la care tu nu ai explicatie nu trebuie pusa pe seama unei rugaciuni, sau dorinte.
Se intampla pentru ca asa trebuie sa se intimple. Daca bagi un priza un aparat te astepti la ce anume? In 99.99% din cazuri ala fa functiona prin el va trece curent electric.

Nu este nici o coincidenta, actiunea ta duce la un rezultat. Uneori rezultatul ti se pare ciudat pentru ca nu ai o explicatie, dar ea exista, trebuie doara tu sa o descoperi, sa o cunosti.

| Goddessss explică (pentru relian):

Super răspuns!
Nu am luat-o asa niciodată.
Mersi mult!

31 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Păcat că la vârsta ta ai deja probleme mintale.
Auzi cum se exprimă: "MARS de aici", așa nitam-nisam, fără să-l fi jignit nimeni!

| sabin89 a răspuns:

Faptul că eu am comentat la răspunsul tău și nu am dat un răspuns la întrebare nu e ceva ne la locul lui Așa funcționează saitul, de când a fost înființat. Interacționăm unii cu alții, chiar și cu comentarii la răspunsurile altora sau cu comentarii la comentarii. Așa se procedează în lumea civilizată și nimeni nu se supără. Bineînțeles, dacă apare o jignire, poți da în replică tot o jignire. Dar în cazul de față nu a fost vorba de așa ceva. Știu că în Iran legile sunt mult diferite de cele din America sau din Germania, de exemplu. La fel e și cu cele din Arabia Saudită; sau cu altele din alte țări. Și mi-am pus și eu, pur și simplu, problema de ce se întâmplă asta, dacă provin de la același Dumnezeu. N-a fost o întrebare răutăcioasă sau cu vreo tendință.
Ți-am explicat punctul meu de vedere, tu l-ai explicat pe al tău. Propun să ne oprim aici, dacă ești de acord; să-i lăsăm și pe alții să mai spună câte ceva.
Dacă vrei să-ți ceri scuze, ele vor fi bine venite.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se întâmplă pentru ca e o coincidenta
sau se intampla pentru ca faci tu sa se intample.

| Goddessss explică (pentru suntserios):

Interesant

| sabin89 a răspuns (pentru suntserios):

Când am citit începutul răspunsului "Se întâmplă pentru ca e o coincidenta..." m-am gândit că vei continua așa: "sau e o coincidenta pentru ca s-a intamplat" happy

| suntserios a răspuns (pentru sabin89):

Nu era rău nici asa

| dullcat a răspuns:

Toate de mai sus, in functie de situatie si context. laughing))

| Freya1 a răspuns:

Cred în rugăciuni, în dorințe mai puțin.
Adică nu merg pe premiza aia ca dacă îți dorești ceva cu ardoare se indeplineste.Ca în fond fiecare om lucrează la ce își dorește, nu așteaptă sa ii pice din cer.Si la loto dacă câștigi, câștigi dacă pui bilet.

În schimb pot sa cred ca dacă tragi de tine și de ce iti dorești, si te și rogi pentru mulțumire și ajutor (și ești om bun) lucurile pot merge bine.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Cred că e important dialogul interior și atunci orice formă de meditație, fie că e rugăciune sau orice alt lucru care îți menține încrederea în tine și speranța vie, e util și sănătos pentru psihic, dar cam atât.

Dacă îți dorești ceva, ți-l dorești cu un scop și de obicei tinzi spre acel lucru în tot ce faci. Fie că ai o afinitate spre acel lucru, fie că te interesează, deci te captivează etc.

De exemplu, dacă vrei să devii artist și încerci să desenezi, nu e o coincidență dacă ajungi artist, e munca ta. Dacă vrei să fii artist, dar tu te faci programator și manifestezi zi și noapte să devii artist, te amăgești singur laughing atunci ar fi o coincidență dacă de nicăieri ar vrea cineva să te angajeze artist, dar e un scenariu atât de extraterestru încât nu merită să te încrezi în "Univers" că o să facă chestia asta posibilă că s-ar putea să te prindă pensia tot programator.

Acum depinde și de ce dorințe vorbim, dar totul se întâmplă pentru că luăm anumite acțiuni, nu o să-ți pună niciodată viața în brațe lucruri just because. Zilnic luăm zeci de decizii, pățim lucruri, primim vești, câteva e imposibil să nu se potrivească cu direcția în care mergem noi, mi se pare ceva firesc, nu mi se par coincidențe.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu, nu, da.

| Goddessss explică (pentru CostinAlamariu):

Poți sa mai dezvolți puțin?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Goddessss):

Sigur. Nu cred în manifestari sau dorințe. Aceste practici nu au nicio bază religioasă sau stiintifica și nu fac decat rău celor care cred în ele. O parte a maturizarii este sa accepti fie ca nu poti avea tot ce iti doresti, fie ca trebuie sa depui munca si efort sa obtii ce vrei. In niciun caz sa "manifestezi".

În rugăciuni cred, dar rugaciunile nu functioneaza pentru tot ce ni se nazareste ca vrem la un moment dat. Prin rugaciuni nu putem cere decat mila lui Dumnezeu, mantuirea sufletului nostru sau al celorlalti, iertare, pace, etc. Adica bine ar fi sa cerem ce conteaza, nu ce nu conteaza.

Iar ce tine de coincidente, da, cred ca exista si coincidente, dar cred ca exista si providenta lui Dumnezeu.

| Goddessss explică (pentru CostinAlamariu):

Interesant punct de vedere.
Mulțumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un citat care zice cam așa: "Coincidență este modul lui Dumnezeu de a rămâne anonim".
Cred în rugăciuni la fel cum cred în Divinitate.
Cred în liberul arbitru, dar și în intervenția divină.

| Sekim a răspuns:

1.In viata asta ai liber arbitru sa faci ce vrei, doar iti doresti sa faci ceva si daca poti, o faci. Daca vreau sa ma culc, ma culc.

2.E ciudat, vorbim de rugaciune, lumea se roaga si ii vezi peste tot, fac cozi la moaste si sunt la biserica in fiecare duminica si totusi, cand vad un om al strazii sau un animal nu il ajuta pentru ca de ce ar face asta? Ironic, nu? Oamenii se roaga doar atunci cand vor ceva. La biserici auzi doar : „ Doamne, ajuta ma cu..., da mi... ". Numeri pe degete oamenii care se roaga doar pentru ca il respecta pe Dumnezeu. Si pe langa chestia asta, in Biblie se spune clar ca Dumnezeu nu sta in temple facute de mana omului si una dintre porunci spune sa nu facem chip cioplit si totusi avem icoane peste tot chiar daca nu stim cum arata Dumnezeu, Isus si restul. Credinciosii ar trebui sa se roage sa nu existe Dumnezeu, pentru ca daca exista, cu siguranta 99% din ei vor ajunge intr-un loc fierbinte pentru credinta lor " pura ".

3. Coincidentele cu siguranta exista si este usor sa explici asta. X merge in oras la o cafenea. Y vine si el la aceeasi cafenea, coincidenta ca X si Y s au intalnit acolo si se cunosc. Daca Y ar fi decis sa stea acasa, coincidenta asta nu s ar mai fi intamplat.
Cu siguranta ca unele coincidente au un impact mai mare si uneori pot sa ne socheze, insa in spatele rezultatului au stat multe decizii similare intre unul sau mai multi oameni.

| newaccountbye a răspuns:

A manifesta mai înseamnă și sa crezi ca universul lucrează pentru tine. Dar de ce ai alege sa crezi in univers, când creatorul lui e atât de mare? Dumnezeu e Calea, Adevarul și Viata! Urmându-L pe El nu mai ai nevoie de răspunsuri la întrebări!

| Goddessss explică (pentru newaccountbye):

Cred in ambele, sincer.

| suntserios a răspuns (pentru newaccountbye):

De ce sa indemni oamenii sa nu iti puna intrebari?
Sa creada prosteste tot ce li se zice?
Aiurea mentalitate.

| newaccountbye a răspuns (pentru suntserios):

Tu ți-ai spus părerea asupra religie, eu mi-am spus-o pe a mea. Sa cred in Dumnezeu mie nu mi s-a zis. Am ales singura lucrul asta pentru ca I-am simțit prezenta și I-am văzut mâna la lucru. El mi-a oferit viata și mie și dvs. Eu nu pot sa va judec alegerea, alegerea va fi judecată in alt loc. Eu pot doar sa ma rog ca Domnul sa va lumineze mintea și sa vi se arate! Nu vreau sa ma cert cu nimeni sau sa judec le nimeni, vreau doar sa țineți minte ce va spune un copil de 15 ani. Dacă crezi și NU exista, nu ai pierdut nimic, dar dacă NU crezi și exista, ai pierdut totul!

| suntserios a răspuns (pentru newaccountbye):

Cum nu pierzi?
pierzi o viata normala si te alegi cu o viata traita in minciuna si frica de un sfarsit groaznic daca calci stramb o data

| newaccountbye a răspuns (pentru newaccountbye):

Religiei *
pe nimeni *

| newaccountbye a răspuns (pentru suntserios):

Explicațiile nu își au rostul pentru mine. Asta e părerea dvs. Eu aleg să cred in Creatorul nostru!

| newaccountbye a răspuns (pentru suntserios):

Singurul lucru pe care mi-l doresc, e sa trăiți o zi cu El și apoi veți vedea cât de greșita a fost percepția. Sa ii vedeți bunătatea Lui si cate va poate oferi! Ce alt părinte si-ar trimite singurul Fiu sa moara pentru niște păcătoși? Pentru mine Dumnezeu e TOTUL, e prea bun cu toți copiii Săi! Fiți binecuvântat!

| suntserios a răspuns (pentru newaccountbye):

Prefer să trăiesc în realitate ms.
Prefer sa fac bine din propria percepție nu din frica unei forțe divine.
Și prefer sa nu trăiesc cu frica de a fi judecat că mi am spala chiloții duminică sau că m-am mastu.rbat de doua ori joi.

| Andreea99911818181 a răspuns:

In manifestari nu, in dorinte nu, in rugat Da. Nu sunt o persoana extrem de credincioasa, sotul meu este si mereu avem discute contra dictorii insa doar rugaciunea are putere atunci cand esti in vreo situatie neplacuta sau ai nevoie de ceva. Scurt si la obiect, restul sunt povesti cu "am manifestat". N ai manifestat nimic. Dumnezeu te a ajutat si atat. Chiar daca nu e un barbos acolo in cer care da cu banul cine moare cine nu, o putere divina tot exista care face legile pe aici pe pamant.

| sabin89 a răspuns (pentru Andreea99911818181):

"...care face legile pe aici pe pamant." - Crezi că El face atât legile din America cât și pe cele din Iran?

| SamaeI666 a răspuns:

Ai dat o funda celui mai inutil raspuns scris de cel mai retardat user.
Conform legii atractiei nu are sens sa mai raspund pentru ca ai rezonat deja cu userul respectiv. Poate in alta viata.In asta se pare ca esti praf.

| Goddessss explică (pentru SamaeI666):

Scuze, dar încerci sa dezvolți?
Eu nu dau funde după useri... Eu nu cunosc oamenii si chestiile ce le fac ei. Poate chiar sunt, din moment ce am pus întrebarea.
Care e părerea ta?
Ti se pare prea '' brutal '' răspunsul acestui user?
Crezi in rugăciuni, dorințe, mai știu eu ce? Dacă mi-ai da un răspuns sincer, poate m-ai lumina si pe mine.
Mersi!

| sabin89 a răspuns (pentru SamaeI666):

Retardat? Are aproape o mie de răspunsuri câștigătoare.