| anonim_4396 a întrebat:

Puterea gandului!
Cat de mult credeti in aceasta forma de energie?
Stiti ca gandul este o forma de manifestare a creierului care functioneaza pe lungimi de unda? ca la radio?

6 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Inainte de toate este gandul. De multe ori ajungi la o concluzie dupa mii de ganduri si oricine ar spune ca asta ai vrut de la inceput. Numai tu stii batalia interioara petrecuta cu putin timp inainte. Gandul este unealta cu care modelezi viata, fie ca e a ta sau a altcuiva, fie ca ai dreptul sau nu. In fiecare clipa incerci sa afli care ar fi cea mai potrivita. Si asa in timp faci o categorisire a uneltelor conform situatiilor date. Asta inseamna intelepciunea. Ordine in trusa de unelte.

| costymaximus a răspuns:

Gandul este cel care modeleaza si face adevarate minuni sau adevarate dezastre. Prezentul este rezultatul gandirii noastre anterioare, iar viitorul isi are radacina in gandurile noastre actuale. In concluzie, noi devenim ceea ce gandim. Cum ne sunt gandurile, asa ne este si viata. Un gand, bun sau rau, isi pune amprenta nu numai pe cel caruia ii este adresat, ci in primul rand pe cel care il emite, pentru ca gandul atrage ganduri similare, amplificand astfel binele sau raul initial, totul intorcandu-se asupra noastra, ca un bumerang

| lost.in.rain a răspuns:

Puterea gandului este reala. Ne poate influenta pozitiv sau negativ, atat pe noi, cat si pe cei din jurul nostru. Un gand, fie el bun sau rau, isi pune amprenta nu numai pe cel caruia ii este adresat, cat mai degraba pe cel care il emite. Functionand pe principiul lungimilor de unda, gandul emis atrage ganduri similare, amplifica binele sau raul pe care il doresti altei persoane, dar nu face decat ca totul sa se intoarca impotriva ta. Se spune ca "asa cum ne sunt gandurile, la fel ne este si viata". Si, se mai spune ca inainte de a spune ceva, sa ne gandim de doua ori inainte. Nu-i asa ca vorbele astea capata un sens? Nu degeaba puterea gandului este vazuta acum ca o forma de terapie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Rebeca, cum adica "functioneaza pe lungimi de unde"? Creierul emite un cimp electromagnetic de o anumita lungime de unda (de altfel masurabila). Cred ca asta voiai sa spui. Pe linga asta, mai emite si asanumitele unde telepatice, care se presupune ca ar fi tot unde de natura electromagnetica, dar care inca n-au putut fi puse in evidenta si care surprinzator au caracteristica de a trece prin orice material. Spre deosebire de undele electromagnetice cunoscute care sint reflectate de diferite medii, functie de lungimea lor de unda si care de asemenea sint ecranate de o armatura de metal si de plumb. Se mai poate vorbi si de telekinezie, capacitatea de a misca sau chiar deforma obiecte, prin simpla concentrare asupra lor, desi nici asta nu se stie clar ce este (daca sint unde de natura electromagnetica sau altceva) si care de asemenea nu se stie cum ia nastere si nu poate fi nici evidentiata si nici reprodusa, la fel ca in cazul telepatiei tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@bro am scurtat cararea, tu esti o persoana care se informeaza dar majoritatea nu stiu ca legile universului sunt camp electromagnetic (legile atractiei universale la macro si microcosmos).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da