| anonim_4396 a întrebat:

Credeti in puterea mintii? ...adica credeti se poate ca o persoana sa aiba control asupra materiei doar cu puterea mintii?

42 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Atata timp cat iti poti imagina un lucru acel lucru e posibil.
Ca nimeni nu stie cum sa isi foloseasca potentialul asta e partea a doua...
Dar nimic nu este imposibil, pana si fizica cuantica spune asta.

| anonim_4396 explică (pentru Apache):

Exact la fizica cuantica ma refeream...si la experimentele lui Helmut Schmidt

| RememberTinKode a răspuns (pentru Apache):

Fizica necuantica ce spune? asa imi plac oamenii care cred ca stiinta e 100% exacta si religia e plina de minciunilaughing
Nu pot nega partea 2-a intr-adevar religia e plina de minciuni (nu si credinta)
dar crede-ma ca nici stiinta/fizica nu e exacta si nu va fi vreodata.

| anonim_4396 explică (pentru RememberTinKode):

Bravo...chiar ai demonstrat ca esti prost! ...cine vorbea aici de religie?
Du-te si mananca-ti pateul cu rosii si culca-te!

| Apache a răspuns (pentru RememberTinKode):

Si cine dracu a spus ca stiinta e exacta?
Aici vorbeam de fizica cuantica, adica fizica in care legile conventionale nu se mai aplica si totul este posibil.
Citeste de 2 ori inainte sa dai un reply...

| anonim_4396 explică (pentru Apache):

Nu-l lua cu din astea ca pur si simplu il depasesc chestiile astea si numa il incurcilaughing)

| RememberTinKode a răspuns (pentru Apache):

Revizuieste-ti raspunsul expert TPU
Au zus clar ca pana si fizica cuantica spune asta, si ma intrebam cine e fizica cuantica, e cumva DUMNEZEU sa stie tot?

| Apache a răspuns (pentru RememberTinKode):

Da.
FIzica cuantica este stiinta fara regului, cu posibilitati nelimitate.
In care un bob de mazare poate sa fie la fel de greu ca universul, in care materia poate sa fie in 2 locuri in acelasi timp in care timpul e relativ si il poti modela dupa bunul plac...etc
Daca poti sa o modelezi si sa intelegi fizica cunatica atunci poti sa te consideri un zeu.

| RememberTinKode a răspuns (pentru Apache):

Aa deci stiinta fara reguli
Ca sa poti respira trebuie sa existe oxigen, dar sunt sigur ca fizicei cuantice nu ii trebuie, ca de nu are reguli.Probabil trece si pe rosu cu politia de fata.
legat de greselile de exprimare, ma scuz, umil

| Apache a răspuns (pentru RememberTinKode):

E cam greu sa incerc sa iti explic anumite chestii fara sa imi creasca tensiunea, deci...fie cum zici tu duda

| RememberTinKode a răspuns (pentru Apache):

Nici o problema castravecior, sunt asa de prostuti ateii astia, ca daca imediat le zici ceva de dumnezeu incep sa iti spuna "cum pot sa crezi in ceva ce nu poti atinge, nu poti vedea si simti", mai bine crezi intr-o fizica ce nu plateste amenzi, ca de, nu are regulihappy

bafta la raspunsuri!
Nu iti sfida inteligenta ta enorma pentru a ma baga in seama, oricum esti ocupat sa incalci regulile, badasswinking

| Apache a răspuns (pentru RememberTinKode):

Daca ar fi sa imi bat capul cu toti prostii ce se dau genii pe aici atunci mi-as ocupa toata ziua...cum spuneam, fie cum zici tu

| anonim_4396 explică (pentru RememberTinKode):

Nu e nimeni ateu aici bai...sau cel putin eu nu sunt! tu pur si simplu refuzi sa crezi ca sunt anumite lucruri inexplicabile care oamenii de stiinta nu le-au descoperit...si atunci cine e acel ateu?

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt destui atei pe acest site, atat credinciosi cat si necredinciosi. Cat despre intrebarea ta...permite-mi sa-ti raspund cu o alta: este, dupa parerea ta, parapsihologia o prostie? crezi ca tine de science-fiction?raised eyebrows

| anonim_4396 explică (pentru Jυsтℓσяγ):

Dupa parerea mea parapsihologia nu este o prostie...cred ca exista anumite chestii care stiinta nu le poate explica...sau daca se pot explica oamenii de stiinta nu stiu cum sa o faca, de aceea tind sa cred in chestii din astea!

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu.

| mgtow a răspuns:

Prin legea atractiei ne folosim mintea ca sa fim pozitivi si sa atragem ceea ce ne dorim in viata.

| WhatheWow a răspuns:

Cu siguranta, dar pentru asta e nevoie de multa minte!

| anonim_4396 explică (pentru WhatheWow):

Toata lumea are minte...doar ca foarte putini o folosesc!

| WhatheWow a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai atunci foloseste-o si raspunde-ti intrebarii! Eu cred ca gresesti; toata lumea are creier si nu minte, mintea implica invatatura si asta lipseste multora. PS : Inca nimeni nu a putut demonstra ca asa ceva e posibil; tot ceea ce ni se prezinta nu sint altceva decit trucuri mai mult sau mai putin ieftine!

| anonim_4396 explică (pentru WhatheWow):

Tu poti sa-ti raspunzi singur la intrebari? ...si da ai dreptate la partea cu creierul...greseala mea!

| Delicacy a răspuns:

Desigur,mereu îi ordon cafelei mele să vină la mine, doar prin puterea minţii.

| anonim_4396 explică (pentru Delicacy):

In orice intrebare trebuie sa vina un indivit cu un coeficient intelectual sub nivelul intrebari cu ironiile sale...multumesc,mai aveam putin si zambeam!

| Delicacy a răspuns (pentru anonim_4396):

1.Individul nu defineşte un om, individul se referă numai la partea pur biologică.
2.Nu ştiu care dintre noi doi are un coeficient redus, având în vedere modul în care ai formulat tu întrebarea : "adica credeti se poate ca o persoana".
3. Dacă vrei să ştii, ironiile sunt făcute numai de şi numai pentru oamenii inteligenţi.
4.N-ai pentru ce, mă bucur că aproape ţi-am dăruit un zâmbet.

| anonim_4396 explică (pentru Delicacy):

1.http://www.webdex.ro/online/dictionar/individ...documenteaza-te inainte sa faci pe desteapta...ca numa te faci de rusine!
2.si da din punct de vedere gramatical oricine poate sa greseasca si eram sigur ca imi vei da cu asta in cap dar asta e probabil cel mai puternic argument al tau
3.Nu neaparat...sunt multi cretini care incearca sa faca pe desteptii doar ca mereu "o dau in bara!"!

| Delicacy a răspuns (pentru anonim_4396):

1.În biologie şi în psihologie, individul are înţelesul pe care l-am folosit eu.Chiar şi în link-ul pe care mi l-ai dat tu, există această explicaţie:" Ființă de origine animală sau vegetală privită ca unitate distinctă a speței din care face parte; exemplar dintr-o categorie de ființe."
2.Foloseşte semnele de punctuaţie cu încredere!
3.De fapt, un cretin nu ştie ce înseamnă ironie.
4.În întrebarea ta ai folosit cuvântul "materie", ceea ce a dat de înţeles că ne putem referi la tot ceea ce ne înconjoară, pentru că asta înseamnă materie de fapt.
5.M-am plictisit să mă contrazic cu tine, mi se răceşte cafeaua...

| anonim_4396 explică (pentru Delicacy):

Bine ma bine...mai bine du-te si bea lapticu si culcatelaughing))

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te arata inteligent, ca mai apoi sa ti se urce la cap si sa fuga toti neuronii de tine.

| anonim_4396 explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Alt cretin...eu intrebam doar, dar ce pot cere de la oameni ca tine, Delicacy sau ca balgradean_cezar_1981, oameni al caror coeficient intelectual este mai mic decat coeficientul unei plante!

| Delicacy a răspuns (pentru anonim_4396):

De când au plantele un coeficient intelectual? laughing
Când vrei să insulţi pe cineva, foloseşte nişte replici credibile, sau uită-te măcar pe Google.

| anonim_4396 explică (pentru Delicacy):

Voi vorbeati de ironie si de scarcasm...si tot voi nu le intelegetilaughing)...te rog, vezi ca in dreapta sus ai un buton rosu cu un X alb.Da click te rog! Multumesc!

| Delicacy a răspuns (pentru anonim_4396):

Să înţeleg că asta-i luată de pe Google laughing. Foarte frumos, mă bucur că ştii să mai asculţi şi pe alţii câteodată.

| anonim_4396 explică (pentru Delicacy):

Nu,nu e luata de pe google dar parerea ta nu conteaza absolut deloc...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.

| RememberTinKode a răspuns:

Dumnezeu nu ne-a dat putere asupra universului ci doar asupra propriei persoane.

| anonim_4396 explică (pentru RememberTinKode):

De unde stii?

| RememberTinKode a răspuns:

Imi place pateul cu rosii

| anonim_4396 explică (pentru RememberTinKode):

Foarte bine fiule...du-te si mananca si lasa-ne pe noi in pacewinking

| RememberTinKode a răspuns:

Nici macar nu intelegi sarcasmul batrane!

| Loora a răspuns:

Nu cred in asa ceva... de exemplu Cristian Gog oh go on... Trebuie sa ai puteri supranaturale, parerea mea, sa faci chestii dinalealaughing

| anonim_4396 explică (pentru Loora):

Nu vorbim de Cristian Gog! nu cred in oameni cu puteri supra naturale sau magie...cea ce face Gog este simplul fapt ca ne prosteste sa nu vedem cand el face trucuriile chiar sub nasul nostru, dar despre ce vorbeam eu aici tine de stiinta si prostii de gen...

| T0X1K a răspuns:

Orice e posibil...habar-nam

laughing