| iuliand a întrebat:

Credeti in Puterea Mintii? In sensul de a aduce o persoana pe care o doresti sa se intalneasca "accidental" cu tine intr-o locatie. Mie m-i s-a intamplat de 3 ori sa-mi doresc cu atata pasiune si am reusit!

Răspuns Câştigător
| Midnight Rain a răspuns:

Oamenii sunt mai perceptivi la ceea ce vor sa creada. Mintea filtreaza restul raspunsurilor rationale la o problema in favoarea unuia care este de dinainte preferat si de fapt cautat de catre persoana respectiva. Se numeste expunere selectiva.
Singura "putere" a mintii consta in capacitatea de a subiectiviza o situatie pana acolo incat sa iti gaseasca raspuns ipostazelor, starilor carora tu de fapt deja le-ai prestabilit un sablon alegand sa crezi in el.
De altfel, pe asta se bazeaza si advertising-ul.

8 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Nu cred si nu te cred.

| psiholoaga a răspuns:

Da, oamenii comunica intre ei la nivel inconstient. Se conecteaza prin niste fire invizibile care, nu stiu cum fac, dar ajung mai departe de cuvinte si ganduri constiente. Asa ca da, e posibil. Dar nu scrie cu litere mari, nu e vorba de ceva mistic, ci de ceva ce e in fiecare dintre noi. De noi insine.

eileen
| eileen a răspuns:

Eu cred ca omul stie sa se lege foarte bine de orice detaliu, amanunt...eu nu cred in puterea mintii la nivel supranatural. Probabil a fost o coincidenta. Mie mi se intampla ca atunci cand gandesc ceva rau sa se intample, dar inca nu m-am speriat ca as fi piaza reahee hee

assiris
| assiris a răspuns:

Vezi filmul The Secret

| TipulVerde a răspuns:

Cred ca tu ai "puterea jointului" happy

| kh1ss a răspuns:

Da... s-a facut si un documentar cu chestia asta... se numeste the secret... este f interesant...

| sdafdfkdafkladjakl a răspuns:

Cred, dar la mine functioneaza invers, adica: imi doresc foarte tare sa nu ma intalnesc cu cineva, si tocmai atunci dau nas in nas cu acea persoana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il sustin pe assiris. Daca vrei sa vezi cum reusesti sa atingi un obiectiv, uita-te la filmul The Secret. Poate ajuta si in cazul intalnirilor cu alte persoane.
Succes!