| Emily990 a întrebat:

Credeti in semnificatia visurilor?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU. Astea sunt superstitii. Singura legatura dintre vise si realiatate este aceea ca tot ceea ce contin visele reprezinta ceea ce tine de amintirile noastre si de informatiile mai recente. Creierul nostru este sediul unei intense activitati atunci cand, de fapt omul se odihneste si prin vis, integreaza informatiile de peste zi.

21 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

În semnificaţiile comerciale, din tot felul de "dicţionare de vise", nu.

În posibilitatea de a interpreta personal/individual şi psihologic (relativ corect) anumite vise, venite, desigur, din subconştient, da.
Consider că unele vise ne-ar putea ajuta să ne înţelegem mai bine, analizând subconştientul (cu accent pe "unele").

| CoquineNoire a răspuns:

Da, cred in semnificatia ca am adormit, ca inca is vie, adica nu moarta.

| Mayar a răspuns:

Conflictele inconștiente legate de dorințele refulate au tendința de a se manifesta în vise. Visele reprezeinta dorintele, grijile, fricile noastre.
Semnificatia visului ce l-ai avut azi-noapte este ca, esti preocupata de un anumit lucru, vrei un anumit lucru, iti e frica de acel lucru, etc. Dar, nu inseamna ca daca visezi o pisica rosie cu puncte portocalii peste 2 zile va muri nu stiu cine. - asta nu, asta e o porcarie pe care nici nu pot sa imi iamginez cine a mai scos-o, si cine a crezut-o!

| Miauti a răspuns:

Deci vreti sa spuneti, o fata de 10 ani violata sau trecuta printr o trauma, are cosmaruri, acel vis nu semnifica nimic? Inseamna ca sunteti dobitoci.

yberiu2000 a raspuns destul de bine.

| Pricked a răspuns:

Dacă te referi la vise, nu.

| Emily990 explică (pentru Pricked):

Cred ca te referi la faptul ca am scris "visuri" si nu "vise". Lasa-ma sa-ti spun ca sunt corecte ambele forme.

| Pricked a răspuns (pentru Emily990):

Iar pe mine lasă-mă să-ţi spun că semnificaţia diferă: vise- imagini în somn, visuri- aspiraţii.

Cu plăcere.

| Mădă0611 a răspuns:

Vise, visurile sunt altceva.
Nu, creierul doar amesteca informatii. Sa zicem ca doar calul alb semnifica ceva si subconstientul vrea sa te avertizeze de acel ceva:
- daca tu n-ai vazut niciodata un cal, n-o sa visezi cal.
- de unde ar sti subconstientul ce e in mintea altora ca sa te avertizeze? Ai putea spune ca a citit microexpresiile altora, dar daca ar fi vorba de o persoana pe care n-ai intalnit-o vreodata? plus ca pentru a intelege acele microexpresii, trebuie sa iti educi creierul, in cazul asta, ai sti si tu sa citesti oamenii.

| sublime89 a răspuns:

N-am niciun motiv sa cred.

| Duucu a răspuns:

Ce e fain e că visele îți aduc aminte de găndurile care le-ai avut recent. Odată am visat-o pe Megan Fox dezbrăcată, și mă întrebam mereu cănd m-am găndit eu la așa ceva...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate o să mă crezi nebună...dar merită să încerc. Când visez...visez mici secvențe și nu-mi dau seama la ce se referă, apoi le uit repede. Însă, peste nu știu cât timp, secvențele alea se întâmplă în realitate. N-ai înțeles nimic, nu? Sau dacă ai făcut-o, deja mă crezi nebună.

| Emily990 explică (pentru anonim_4396):

E ceva gen deja-vu, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Ele sunt dorinte, temeri, experiente retraite si/sau distorsionate.

| TheRealDaniel a răspuns:

Superstitii

| KaterinaРомановский a răspuns:

Visele sunt interpretate din punct de vedere psihologic pentru a scoate la suprafata anumite informatii din subconstient, informatii la care in mod normal nu avem acces.

| Ammizzu a răspuns:

Nu cred.

| Tyberiu2000 a răspuns:

Este posibil ca subconștientul să comunice cu tine prin diferite metode.Visele sunt una dintre ele.Dar asta nu înseamnă că toate visele au o semnificație.De exemplu de poți gândi la visele lucide(vise în care ești conștient că ești într-un vis, în caz că nu știai).În aceste vise nu poate exista o semnificație pentru că tu le controlezi în cea mai mare parte.Dar ca să-ți răspund la întrebare: Da, uneori visele pot avea o semnificație.

| pisicuta2001r a răspuns:

Da eu cred

| Erosss a răspuns:

Deloc.