| Buresbista123 a întrebat:

Credeti in teoria calatoriilor in timp,in trecut sau viitor? care vi se pare mai plauzibila? argumentati si in acelasi timp ma gandesc ca un fel de calatorie in timp se intampla prin pozele sau filmarile facute de noi,prin electricitate se capteaza un moment care calatoreste la propriu in timp, de aici se deschid foarte multe orizonturi sau poate nu?

9 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Calatoriile in viitor sunt demonstrate, empiric. Unde in alta parte, daca nu in viitor calatorim chiar in acest moment?

| cristimihailov a răspuns:

Nu.

E mai mult de explicat si mult mai complicat. Pentru ca spatiul si timpul in conditii normale sunt in stransa legatura, pentru a sparge timpul, trebuie sa spargi spatiul.

Asta o faci (ca teorie ambele) prin asa numitele gauri de vierme sau prin viteza superioara sau foarte apropiata de viteza luminii.

Viteza luminii, pare a fi limitata de insasi proprietatile fizice ale universului in care traim.

Dar pana la implementare, mai e destul.

| Darkmagic a răspuns:

Pff...
O intrebare la care o sa trebuiasca sa ma opreasca cineva din scris, ca discutam 5000 de randuri... :))

Va trebui sa intelegi mai intai natura timpului, lucru extrem de greu...
CE inseamna timpul, am explicat putin aici:
http://www.tpu.ro/go-to-answer/8188161/
Cat priveeste insa natura lui...

Dar hai sa incerc raspunsurile. :)

1. Calatoria in timp, este posibila numai in viitor, de fapt, cosmonautul rus Serghei Krikalev este unicul "calator in timp".
El a petrecut 803 zile miscandu-se cu o viteza de 23.000 km/h, in afara fortei gravitationale a pamantului, si timpul s-a miscat mai greu pentru el, decat pentru cei ramasi pe Terra.
Pentru ca timpul a trecut la viteze diferite, Krikalev a "calatorit" 1/48 dintr-o secunda, in viitor.
1/48 nu pare foarte mult, insa in viitor, calatorind cu viteze foarte mari, sa spunem, 1 milion de km pe ora, lucrurile vor arata foarte diferit, timpul fiind afectat de gravitatie si/sau viteza...

2. Trecutul... :D

La varsta de aproape 20 de ani, un expert tehnic (la vremea aceea) pe nume Albert Einstein a realizat ca timpul este relationat de locul in care ne aflam, si de cat de repede ne miscam.
Timpul, este a patra dimensiune, in stransa legatura cu dimensiunile spatiului.
Cativa ani mai tarziu, Einstein si-a folosit ideile despre efectul fortei gravitationale asupra spatiului si timpului, pentru a creea o harta matematica a universului si a dovedit ca "materia" din care este alcatuit spatiul si timpul este curbata.
Daca universul este curbat, ar trebui teoretic sa existe posibilitatea construirii unor "punti" sau "salturi" inauntrul acestuia, salturi care ar permite tot teoretic, calatoria in timp.

Kurt Gödel, un geniu in matematici si prieten al lui Einstein a ajuns la aceasta concluzie in 1949, si anume ca ecuatiile lui Einstein permiteau calatoria in timp, DAR, daca universul se roteste in jurul axei sale si DACA ar ramane cumva, perfect nemiscat, ar fi posibil sa calatorim in orice timp si loc din univers.
O descoprire uimitoare...DOAR ca astazi stim ca universul nu se roteste...

Un fizician Frank Tipler, fascinat de gandirea radicala a lui Gödel a imaginat un cilindru in spatiu, cilindru care se roteste, si miscandu-ne in spirala de-a lungul sau, ar fi de asemenea posibila calatoria in trecut, spatiul se transforma in timp, si timpul in spatiu, pe masura ce se rotesc in jurul cilindrului.
Nu e locul aici sa-ti dau detaliile tehnice complete, ci doar explicatia ca dupa ce a publicat lucrarea: "Cilindrii rotativi si posibilitatea incalcarii cauzalitatii globale", Tipler a realizat ca respectivul cilindru ar trebui sa fie infinit ca lungime, si sa aiba o rotatie la o viteza apropiata de cea a luminii...

Cum infinitul nu exista, iar viteza luminii nu poate sa fie atinsa de corpuri ce au masa, avem deci, imposibilitatea calatoriei in trecut. :)

In ceea ce privste ideea ta cu fotografiile, iti propun un exemplu mai realist...
Privirea. :D

Daca stai pe loc si faci poze, filmezi, sau privesti, vezi lumea IN TRECUT.
Nu calatoresti in timp.
Fotografia, un film, sau creierul uman percep spatiul si timpul cu ajutorul luminii, altfel spus, daca te uiti la o persoana aflata la 30 de metri de tine, o vezi la o miliardime de secunda, in trecut. (atat ii ia luminii sa parcurga 30 de metri).
Extrapoland, Soarele il vedem cu 8 minute tot in trecut, etc...

Concluzia, (daca ai inteles ceva din explicatia mea, cat de cat literara) este ca e posibila numai calatoria in viitor folosind viteze extreme, si NU calatoria in trecut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Daca gandesti pe verticala e posibil.

| Happyjump a răspuns:

Daca ar exista, am stii deja, daca un om din viitor se intoarce in trecut, cel din trecut afla ca va exista cândva călătorii in timp, nu stiu daca a înțeles cineva dar ma rog

| Daria00 a răspuns:

Se spune ca Einstein descoperise formula de a calatorii in timp dar nu a vrut sa o dezvaluie zicand ca ''lumea ar folosi-o in scopuri rele'' dupa ce a murit au incercat sa o descopere prin diferite moduri. I-au scos ochii pentru ca in retina ramane imprimat ultimul lucru pe care l-ai vazut sau gandit, si credeau ca asa vor descoperi. Dar nu stiu cat de adevarat este. Sunt multe lucruri legate de Einestein si masina timpului.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Daria00):

Multe seriale si filme SF, a?

| Daria00 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Draga,lasa tu serialele si filmele SF, am spus ca nu cred in asta so, i don't give a fuck.Este vorba de Einstein si expeimentul Philadelphia.Se presupune ca Einstein inebunise in momentul in care incepuse sa imbatraneasca deci...e cel mai posibil ca teoria lui sa nu fie adevarata. Eu am spus ce am citit. Da' las' ca mere daca tu crezi ca e vorba de ''fime si seriale SF'' (if you know what i mean)Cand o sa te poti documenta in legatura cu asta o sa iti poti arata opniile. Eu nu cred in teoria calatoriei in timp, dar asta se spune despre Einstein. www.esoterism.ro/ro/einstin.php

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Daria00):

Ce se spune despre Einstein este o conspiratie destinata celor care consuma asa ceva (genul fanilor antenei 3 sau Oreste). Niciun om serios nu aduce asa ceva in discutie.