| anonim_4396 a întrebat:

Exista voință liberă? Este totul predestinare? Sau undeva la mijloc?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Jumatate vointa libera si jumatate predestinare. Oricum ceva supranatural exista, paranormal exista, o forta Inteligenta si Superioara exista adica Dumnezeu care da un destin omului dar aici intra in joc si liberul arbitru, nu e 100% numai predestinare.
Mai intra si karma, la fel in joc.
Citeste cartea''Secretele intregii vieti''(de Elena Iuliana Neagu) explica pe larg lucrurile de genul acesta.
Bafta!

3 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Coincidenta ca abia azi m-am uitat la The Matrix: Reloaded si puneau aceleasi intrebari filosofale?

Eu n-as lua-o drept predestinare, ci aleatoriul haotic.

| Ineys a răspuns:

Depinde pe cine intrebi.

| RazvanLegendaVie a răspuns:

După părerea mea totul se întâmplă din cauza omului ( nu sunt credincios ), dar fiecare gândește diferit ( dacă ai întrebări să-mi zici și te ajut ).