| anonim_4396 a întrebat:

Cu cati ani inainte credeti ca ar fi omenirea si tehnologia daca Tesla nu-si distrugea descoperirile (mare parte din ele)? asta numai in cazul in care ar fi fost folosite corect si cu scopul pentru care au fost create: acela de a ajuta omenirea.

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

Tesla a fost un geniu...si a fost unul pana la capat!
Si-a dat seama ca a creat lucruri prea periculoase pentru dorinta distrugatoare a oamenilor...si a facut ceea ce a considerat ca e drept.
Probabil ca a facut bine....prea putine sunt sansele ca acele inventii sa fi ajuns pe maini bune.
Si chair si asa ..sa nu crezi ca toate inventiile lui au fost pierdute.
Cu siguranta exista intr-un hangar al armatei. undeva intr-un loc uitat de lume un document sau doua care ar putea sa readuca ceea ce Tesla a vrut sa fie distrus.

| anonim_4396 explică (pentru Apache):

Unele au fost furate imediat dupa ce a murit, documente pe care el le-a lasat mostenire, insa nu au mai ajuns la mostenitori. ma rog...

35 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Tesla nu si-a ars documentele ce atestau cum a reusit sa se apropie de creerea unei masini a timpului. Tipul asta avea geniu deasupra lui,unul distructiv care l-a dus si in pragurile nebuniei,insa descoperirile lui inca sunt tinute ascunse de ochii curiosi ai maselor. Tesla s-a chinuit sa scoata o masina care sa mearga pe apa sau prin principiul electrolizei, cred ca eram scapati de multi lideri si prezente nefaste, avide de petrol si razboaiele create de setea nestavilita de petrol.A mai si creat un fel de robot, el ii zicea soldat mecanic, asta cu mult inainte de perioada cand robotica se pusese in functiune.Privesc cu reticenta ideea, insa e posibil ca la experimentul Montauk/Philadelphia, tot el sa fi fost responsabil de ceea ce se zvoneste ca a fost primul experiment ce a deformat timpul si spatiul, in mica masura. Cert este ca ii da clasa lui Einstein, evreul supraapreciat.Cu siguranta, daca SUA ar desecretiza documentele ce contin descoperirile lui, am fi martorii exprimarii celei mai iluminate minti umane ce-a existat.Mai toata tehnologia de astazi e intemeiata pe ce a descoperit el.

| shadovv a răspuns:

Sa nu uitam ca Tesla a fost doar un alt savant al secolelor 19 - 20 precum altii ca Einstein, Planck si Bohr.

| muffy1 a răspuns:

Tesla nu si-a distrus descoperirile. cea mai mare a lui a fost curentul alternativ. dar deoarece edison s-a luptat intens pentru ca sa nu fie implementat curentul lui tesla ci sa fie facute retele de curent continuu inventat de el, si avand in spate o multime de ban isi relatii, tesla o foarte buna perioada de timp a trait subfinantat si fara posibilitatea de a promova ce a descoperit.
nici acum, nici atunci, de cineva face o descoperire nu se duce atumoat si o baga in faza de productie pentru toata planeta.
e nevoie de bani, promovare, teste, cerere de piata, si inca multe altele doar ca sa accepte cineva sa iti faca mai multe exemplare din inventia facuta de tine.
toata munca lui tesla a fost subminata de edison, prin campanii grele de denigrare, prin sabotare si furt al patentelor de inventie.
e la fel ca la telefon, bell nu a facut absolut nimic, un italian a inventat telefonul de fapt, bell a furat munca lui datorita situatiei financiare, si a putut plati ca telefonul sa fie in numele lui.

| WhatheWow a răspuns:

Eu cred ca daca am putea sa scoatem oarecum misterul din multele intrebari la care nu avem raspuns cu siguranta ca omenirea ar fi mult mai departe!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E nitel mit OZN-istic in legendele despre el, asa cum exista mit OZN-istic si in legendele despre Einstein.
Cert este ca Tesla, ca si Einstein, aveau un simt puternic anti-mercantil, dar un ego carieristic pe masura.
Spre deosebire de Einstein, linguseala vremii nu l-a proslavit pe Tesla, ca nu l-au inteles, asa ca normal ca era semi-ofticat pe toti. Bine ca nu si-a taiat o ureche, ca Van Gogh!
PS. de fapt e un sindrom de comportament anti-social si psihoza ce a facut el, in termeni medicali vorbind. Dar asa sunt unele genii, mai ciudatele.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pe mine ma intereseaza aparatele lui tesla; einstein, nu...are cica 2 formule, e=mc^2 (de fapt E=mv^2 e energia cinetica a lui Leibnitz)si f=Gm1m2/r1r2 (de fapt F=ke1e2/d1d2,formula de atractie a lui Coulomb)...
astea sunt bune pentru ameteli de scoala gen `paradoxul gemenilor`, dar tesla are aparate functionale si m-ar interesa sa discut despre ele...

| Wehrmacht a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma incurc... poti sa imi spui ce inseamna OZN-istic?

| anonim_4396 explică (pentru Wehrmacht):

O Zana pe Nimb-istic... adica orice parere proprie ca ceva extraordinar si eventual supranatural se intampla, cand de fapt e inexplicabil doar pen-ca e zvonistica amplificata (cam ca Experimentul Philadelphia, de care a auzit toata lumea, dar nu l-a vazut nimeni, ha, ha).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca este cineva care cunoaste sau a facut vreun aparat dupa Tesla m-ar interesa sa discut cu dansul...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa recunosc, ca eu am mult mai multe cercetari si descoperiri, pe care insa nu le pot dezvalui, pentru ca omenirea nu e pregatita pentru ele laughing

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Te rugam sa ne spui si noua!

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Pot sa-ti spun una "pamintul nu e plat, e rotund" rolling on the floor

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Oho! Asta o stiam de multa vreme! Vrem ceva ce noi nu stim!

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Asta o stie toata lumea, doar tie ti-e greu s-o accepti. Iti mai zic una, "nu soarele se in virte in jurul pamintului, ci invers"batting eyelashes

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt intrebari la care un elev de clasa a V-a raspunde corect, fara nici o ezitare.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Evident. Dar cu conditia sa nu fie racolat de o secta incuiata care considera becul electric ceva diavolescwinking

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine stie despre ce ''secte'' vorbesti tu?! Eu, nu. Credinta in Dumnezeu nu te obliga sa fi prost sau fanatic si nici sa respingi datele stiintei.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Nu credinta te obliga, habotnicii te obliga.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe mine nu m-au obligat, din contra.Si sotul meu dupa ce s-a pocait a mai facut doua seminarii teologice.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cine-I mic si bea laptic? Teslaaaa!
Cine-I mare si voinic? Edisoooon!

Cam asta s-a intamplat atunci. Daca ar fi ajutat Edison la dezvoltarea tehnologiei asa cum a facut Tesla as fi spus "jos palaria", dar Edison nu a facut decat sa bage cablaraie peste tot. Eh, poate putin mai mult. happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Aaaa, hotomanu ala de Edison? Dap, are si el meritul ca desi era genial, a preferat in mare parte sa sterpeleasca de la altii si sa-si puna numele lui pe eticheta laughing

| doctorandus a răspuns (pentru EmaS):

Taman dumneata, care ai idei medicale imprumutate fie din antichitate (posesiunea demonica), fie din epoca victoriana (referitoare la efectele masturbarii) si care nu crezi in evolutie (ca nu se pupa cu Geneza 1 si 2) te lauzi ca nu respingi datele stiintei? Putintica decenta, zau asa.

| EmaS a răspuns (pentru doctorandus):

Se pare ca nu stii ca sunt foarte multi oameni de stiinta care in acelasi timp imbratiseaza crestinismul!

| doctorandus a răspuns (pentru EmaS):

Da, dar spre deosebire de dumneata, ei nu sunt habotnici, ei cred in evolutie, cred ca asa-zisa posesiune se datoreaza scindarii de personalitate, in care o personalitate crede ca e demon si recunosc ca masturbarea practicata cum trebuie nu are efecte negative. Diferenta dintre ei si dumneata este ca de la cer la pamant. Dumneata esti un exemplu de crestin care respinge datele stiintei, nu de crestin care accepta datele stiintei.

Da, exista crestini care cred in evolutie, deoarece nu sunt toti semidocti.

| EmaS a răspuns (pentru doctorandus):

Dar ai stat de vorba personal cu ei si stii daca cred sau nu in evolutie? Eu stiu ca crestinii cred in teoria creatiei.

| doctorandus a răspuns (pentru EmaS):

N-am stat de vorba cu toti crestinii, dar stiu ca nu sunt toti fanatici, habotnici sau batuti in cap. Uite un exemplu de savant crestin care preda la Oxford si considera ca teoria evolutiei e adevarata: http://www.youtube.com/watch?v=DxD-HPMpTto

Diferenta intre Lennox si crestini de teapa dumitale e ca Lennox e inteligent si doxat, nu un habotnic incuiat la minte care repeta ca papagalul ce zic pastorii fundamentalisti in biserica pentru a spala creierii oitelor.

Exemplu de profesor universitar de genetica, om care afirma evolutia si e preot dominican: http://www.scientificamerican.com/......rticle.cfm Acest preot este intristat de faptul care se intampla mult prea des ca studentii in genetica mai intai resping evolutia pentru ca sunt crestini iar la sfarsitul facultatii resping crestinismul pentru ca au invatat stiinta.

Iata un articol scris de un medic evanghelic care afirma ca anti-evolutionistii au tradat crestinismul: http://www.huffingtonpost.com/......76345.html

Si nici nu e nevoie sa stau de vorba cu toti crestinii din moment ce exista statistici: http://www.religioustolerance.org/ev_public.htm

Cei care combat evolutia nu sunt crestinii, ci sectantii, cum ar fi adventistii si penticostalii, ei sunt initiatorii acestei miscari semidocte si pseudostiintifice de contestare a datelor stiintei.

| EmaS a răspuns (pentru doctorandus):

Exista, in esenta doar doua posibilitati:Fie ne-a creat Dumnezeu, fie noi L-am creat pe El.Asa cum am vazut, darwinismul-nu Dumnezeu-este o izvodire a mintii umane.Iti trebuie mai multa credinta ca sa fii darwinist.Pentru aceasta va trebui sa crezi fara o interventie divina:1.Ca ceva a aparut din nimic.(originea universului).
2. Ordinea a aparut din haos.(planul universului).
3.Viata a aparut din nonviata(ceea ce inseamna ca inteligenta a aparut din noninteligenta, iar personalitatea a aparut din nonpersonalitate).
4.Noile forme de viata au aparut din formele de viata existente deja, in ciuda dovezilor care arata contrariul ca de exemplu:1.Barierele genetice.
2.Schimbarea ciclica.
3.Complexitatea ireductibila.
4. Izolarea moleculara.
5.Neviabilitatea formelor de tranzitie
6.Dovezile fosile

| doctorandus a răspuns (pentru EmaS):

Darwinismul nu se refera la punctele 1-3, iar subpunctele de la 4 sunt niste aberatii de care numai cineva complet inapoiat este in stare. Adica este o aberatie sa crezi ca toti biologii sunt tampiti din nastere si nu si-au dat seama de ele si ca sustin evolutia din tampenie.

| EmaS a răspuns (pentru doctorandus):

Da? Nu stiam ca oamenii de stiinta sunt inapoiati?! Poate esti tu un geniu si eu nu stiam!

| doctorandus a răspuns (pentru EmaS):

Nu discutam daca eu as fi geniu, discutam despre inteligenta biologilor. Eu nu sunt biolog. Vii cu argumente copiate si lipite si crezi ca marea conspiratie iudeo-masonica-darwinista vinde gogosi pentru prosti lumea. Ca si cum biologii ar primi diploma de licenta doar daca-l pupa-n fund pe Bafomet.

Poate nu esti in stare sa-ti dai seama, dar oameni ca tine si ca Martzian indeparteaza lumea de Hristos cu pretul proclamarii punctelor lor de vedere. Martzian e apologet al genocidului, pe motiv ca Dumnezeu a ordonat un genocid si tot ce ordona Dumnezeu e automat bun si drept. Iar dumneata esti apologeta a prostiei rafinate, a unor teze semidocte care pretind ca ar fi stiinta adevarata. Ti-am mai zis o data: nu ti-ar strica sa dai dovada de o anumita decenta. Dar din moment ce creierul tau nu e in stare sa-si dea seama ca existenta lui Dumnezeu nu e un adevar obiectiv, ce pretentii sa mai avem sa-ti dai seama de consensul medical si de consensul din biologie? La nivelul tau intelectual e o mare performanta ca stii sa scrii mesaje pe calculator, care este o masina conceputa de un homosexual (in orice caz ii poarta numele).

| EmaS a răspuns (pentru doctorandus):

Aha,deci cele scrise de tine sunt rezultatul cercetarilor facute de tine?

| iKronstadt a răspuns:

Tesla nu a distrus vreun document in directia asta! In schimb, cei care detin controlul oamenilor le-au pus la loc sigur.

| danimotenel a răspuns:

E bine cat e acum,Nikola Tesla a fost considerat om de stinta nebun,si chiar daca nu si le distrugea nu-l lua nimeni in seama sau avea cineva grija sa nu fie prea populare,nu e bine ca tehnologia sa avanseze prea mult pentru ca atunci s-ar crea un haos total insa nici prea putin, trebuie pastrat un echilibru, cu cat ani trec mai repede cu atata tehnologia avanseaza mai repede, chiar daca s-ar fi inventat masina zburatoare acesta nu ar fi fost cunoscuta caci ar fi un caos, sau sa nu mai zic de raza morti a lui Tesla.