| fbvawF a întrebat:

Hei TPU

Credeti ca daca am dispune de energie infinita omenirea si tehnologia ar avansa extrem de repede?

Sau tot pana acum? Sau mai pe scurt care ar fi avantajele?

4 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Am vazut zilele astea un film scurt cu niste americani cascati care, la o sarbatoare din aia de-a lor, au pus artificii in curte. Aprindeau petarda, faceau repede cativa pasi inapoi, focul ajungea la capatul unde se produceau scanteile si totul era hoho-ce-mai-amuzament-hoho. Numai ca a aparut de niciunde un caniș turbat, a prins cu dintii petarda de capatul ei inofensiv si a inceput sa umble bezmetic prin curte, aruncand din capatul celalalt jeturi de scantei, fum si foc.Toti fugeau sa prinda catelul, petarda aia parca nu se mai termina, domnule, altii sareau sa stinga scanteile... misto!
Asa ar fi omenirea dispunand de energie infinita, ca un caniș alintat scapat prin gospodarie cu o petarda in gura, gata sa dea foc la sandrama, el insusi in pericol.
Dar altfel cred ca ar fi amuzant...

| Djlsghtnquuw a răspuns:

Nuu,daca tehnologia ar avansa,noi am muri foarte repede. Tehnologia nu este chiar atat de bune. Si oamenii sunt muritori,nu exista infinit pe planeta asta,doar in alte dimensiuni. Daca am dispune de energie infinita presupun ca am fi mai sanatosi,atat fizic cat si psihic. Si natura ar fi nepoluata,prietenoasa cu noi,dar din pacate noi, oamenii stricam totul. Distrugem planeta, natura, ne distrugem pe noi, pe scurt.dar suntem cam orbi si nu vedem asta