| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce se ocupau babilonienii?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Avand in vedere ca babilonienii erau oameni ca toti oamenii, inseamna ca aveau aceleasi nevoi ca toti oamenii, prin urmare se ocupau cu aceleasi lucruri cu care se ocupa toti oamenii...

Aveau nevoie de haine, cineva trebuia sa le faca. Aveau nevoie de unelte, cineva trebuia sa le faca. Aveau nevoie de mancare, cineva trebuia sa creasca plante si animale. Aveau nevoie de ziduri, cineva trebuia sa le zideasca. Aveau nevoie de guvernare, cineva trebuie sa guverneze. Aveau nevoie sa colecteze taxe, cineva trebuia sa le colecteze si sa le inregistreze. Aveau nevoie de aparare, cineva trebuia sa fie soldat.

5 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

În timpul liber poate jucau table; sau şah.

| maintereseazaZZZ a răspuns (pentru sabin89):

Se inchinau la zeul Marduk.

| Simpatic a răspuns:

Mestesugaritul,vanatoarea, cu artele, fiecare dupa ce stia sa faca si la ce se pricepea ca si urmasii de mai tarziu... una dintre cele mai mari civilizatii care au existat vreodata!

| sierra1 a răspuns:

Bună intrebare!

R: cu absolut tot ce se ocupă orice civilizație contemporană ei

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se ocupau cu prostitutia si vrăjitoria