| NoNameqed a întrebat:

Cum ar arata planeta fara gravitatie TPU?

Răspuns Câştigător
| FemeiaPisică a răspuns:

Planeta fără gravitaţie este o planetă lipsită de oameni. Oamenii ar pluti şi ar muri fără îndoială.

29 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

S-ar dezintegra in timp.

| Morenna10 a răspuns:

Pasari ...peste tot pasari

suntserios
| suntserios a răspuns:

In teorie ar cam pluti toate lucrurile si probabil nu ar fi populata, sau ar fi fost populata de vietati adaptate la lipsa gravitatiei.

| T0T a răspuns:

Nepopulata.

| suffarstar a răspuns:

Desi e o aberatie, daca gravitatia de pe Terra nu ar mai fi, toate corpurile s-ar lipi/uni intre ele precum plastelina; datorita atractiei moleculare.

citeste si tu : http://www.descopera.org/ce-este-gravitatia/

| drutzix a răspuns:

Nu vezi ce raspuns a fost premiat? laughing

| Dorotheea21 a răspuns (pentru drutzix):

Am văzut. laughing))
Iţi dai seama câţi neştiutori vor lua răspunsul ăsta drept unul corect pentru că e "câştigător"?
Vai de capul lor.

| drutzix a răspuns:

Am avut si eu de-a face cu Dorugar (sper sa nu confund, e tipul care zice ca Iisus este de fapt Satana? laughing ) Dupa cateva raspunsuri in care i-am aratat ca vorbeste numai tampenii, a disparut, in mod misterios, intrebarea thinking

| Dorotheea21 a răspuns:

Corp fizic, "fără gravitaţie"?
Uhm...
Ca o GOGOMĂNIE, aşa ar arăta! laughing)

| Darkmagic a răspuns (pentru Dorotheea21):

DA! "Corp fizic, fara gravitatie"! laughing
La cata "Stiinta" intra pe TPU, te mai miri de "intrebari" si "raspunsuri"? laughing
Pana si la "Sfaturi Casnice" cred ca sunt intrebari si raspunsuri mai bune decat la capitolul "S & F". laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darkmagic):

Nu creezi ca judecand astfel dai dovada de lipsa de fantezie. Ipotetic iti poti imagina orice.Problema este daca esti si capabil sa raspunzi corect la ipoteza pusa, tinand cont de nivelul cunostintelor existente la momentul respectiv.Asa ca nu mai fii atat de pornit impotriva celor care pun ipoteze, chiar si mai "traznite".

| Darkmagic a răspuns (pentru anonim_4396):

De acord, numai ca "fantezia" trebuie utilizata cu cineva care o si intelege.
Priveste ce intrebari mai are NoNameqed, si CE raspuns a premiat... happy
La astfel de specimene, bagatul serios in seama adanceste si mai mult imensa PROSTIE.
Intr-un la fel de ipotetic "Maine", alti zece habarnisti isi vor spune: "Ia uitee!"
"Planeta fără gravitaţie este o planetă lipsită de oameni. Oamenii ar pluti şi ar muri fără îndoială."
"Ce tare! Am mai invatat ceva!"

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darkmagic):

Nu am timp sa ma uit, dar imi imaginez ca este un copil, caruia daca-i raspunzi ca unui "om mare", nu faci decat sa-l ajuti.Nu stiu daca ai urmarit emisiuni de genul "Copii spun lucruri trasnite" sau la radio (nu-mi vine-n minte acum numele)emisiunea din jurul orei 7:45. Este mai bine sa intrebe, chiar spunand lucruri pe care tu le consideri prostesti, decat sa fie complet dezinteresati.Eu asa cred.

| Dorotheea21 a răspuns:

De ce să-ţi pară rău? Ai făcut foarte bine, acel Dorugar "ştie" religie cam cât un gândac. :* happy

| drutzix a răspuns (pentru Dorotheea21):

E plin de cultura pe TPU, da pe afara laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai rau decat arata Martie si chiar si luna. Vrei si amanunte?

| NoNameqed explică (pentru anonim_4396):

Evident

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoNameqed):

Nu ar avea atmosfera, ar fi la discretia vanturilor solare si in general a radiatiilor cosmice si atat tu cat si eu nu am mai fi, deci pusi in postura de a purta dialoguri la nivelul de cunostinte de cl. a-II-a.Mai vrei si "supliment"?

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

"ar fi la discretia vanturilor solare si in general a radiatiilor cosmice"
N-are legatura vantul solar cu campul gravitational ci cu campul electromagnetic al Terrei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Ba legat de pamant (cum se face referire in enunt), care-si pierde (ipoteti) camp gravitational (cum se presupune in enunt) ARE. Nu are legatura cu dezintegrare in timp (cum afirmi tu), daca ne referim numai la pierderea (ipotetica) a gravitatiei. Stiu ca o sa-mi spui ca in lipsa graitatiei s-ar transforma in praf stelar, dar aceasta s-ar intampla aproape brusc, nu in timp. Totul este insa imposibil intrucat in universul nostru nu poate exista nici macar un fir de praf care sa nu "beneficieze "de Gravitatie.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau poate ca ceea ce spun eu e o mare prostie, iar un corp fara gravitatie nu s-ar dezintegra deloc,nici instantaneu nici dupa miliarde de ani.
Pana la urma care ar fi motivul dezintegrarii? Elementele componente,chiar daca nu ar mai fi stranse laolalta de catre gravitatie ar ramane impreuna datorita inertiei.
Nemaiexistand gravitatia oare ce forta ar mai putea sa le modifice pozitia lor initiala? Electromagnetismul?

In plus,Pamantul e un corp, nu mai multe corpuri.

E ca scaunul, ca masa, ca dulapul. Ce astea stau compacte datorita gravitatiei, sau datorita legaturilor dintre molecule, datorita fortelor electrostatice?

"Totul este insa imposibil intrucat in universul nostru nu poate exista nici macar un fir de praf care sa nu "beneficieze "de Gravitatie."
Pentru ca asa s-a nimerit, putea sa existe evident si alta varianta. Un univers cu alte legi ale fizicii, in care gravitatia nu exista deloc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Inferno,de dragul contrazicerii,nu te afunda in aberatii,ca sa nu le spun altfel. Intrebarea nu se refera la Univers ci la planeta (nu "o planeta"),deci pamant, si punea ipoteza, atata tot.Tu te hazardezi in considerente care nu au legatura cu esenta, dorind sa-ti etalezi cunostintele. Tine cont ca discuti cu un copil, pe care trebuie sa-l faci sa invete ceva.Pacat ca de cand te boscorodesc eu pe tema asta nu ai invatat nimic.Cred ca, copil fiind ai fost foarte dificil.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

"Tine cont ca discuti cu un copil, pe care trebuie sa-l faci sa invete ceva."

Prietene, daca mi-ai fi spus de la inceput ca esti un copil m-as fi comportat diferit. Insa din moment ce TU te-ai introdus drept adult, imi pare corect sa te tratez ca pe un adult.

In orice caz am intuit de mult faptul ca discut cu un copi, asa ca nu ma prea minunez acum, cand o recunosti si tu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Fraierul sunt eu ca mi-am calcat cuvantul, asa ca merit ce spui.Mi-ai ghicit "calcaiul lui Ahile":nu suport lipsa de judecata si impaunarea cu calitati de care nu esti capabil.Dar vor reintra in "silenzio stampa". Sa fii fericit!

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Desigur ca asta ai sa faci, caci incompetenta este cel mai bine mascata de tacere.
Eu stiu ca am ridicat doua probleme pe care le-ai ignorat, preferand sa raspunzi la alte comentarii ale mele.
Prima este legata de forta Coriolis. Din cate vad la acel post nu ai mai comentat nimic.
A doua am ridicat-o aici si consta in prostia spusa de tine, cum ca gravitatia ne apara de vantul solar. SI aceasta fiind ignorata de tine.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Lipsa gravitatiei presupune lipsa atractiei dintre atomi. deci ar arata ca un fel de gaz. zic un fel de gaz. pentru ca si gazul mai presupune macar ceva atractie intre atomi.

| Gurița_Anita_1983 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Ok,daca gravitatia este cea care da atractia moleculara, inseamna ca aceasta se propaga in toate directiile ca o presiune care ne tine legati fara sa ne dezintegram, eu credeam ca gravitatia este doar catre mijlocul masei pamantului si al altor corpuri ceresti...Conform calculelor gravitatia este influentata de masa corpului si invers proportional fata de distanta, asta inseamna ca si corpul uman emite o foarte muca gravitatie.

| Gurița_Anita_1983 a răspuns:

Greu de ucis dar nu imposibil:Toate corpurile emit gravitatie, iar aceasta este propirtionala cu masa corpului si invers proportionala cu distanta.In concluzie si omul emite o mica gravitatie care are legatura cu forta atractiei moleculare.Nu poate fi ecranata deoarece cu cat mai multe invelisuri vom pune, masa se va mari odata cu cresterea gravitatiei.Nici forta de atractie dintre doi magneti nu poate fi vazuta, dar totusi efectul exista.

| Gurița_Anita_1983 a răspuns:

Mai concret:Sa ne imaginam Big-Bangul.La inceput era un singur punct concentrat cu energie cat cuprinde universul actual, iar in rest o mare de vid.Si atunci functiona legea atractie, pana cand acea energie colosala a explodat si a dat nastere universului de astazi.De atunci universul este in expansiune datorita acelei explozii colosale, pana la un moment dat cand aceea expansiune isi va pierde din putere si va fi din nou atras de gravitatie catre locul de unde a explodat.Si uite asa se elimina si materia neagra care se spune ca este o forta antigravitationala care face sa expandeze universul.Aceasta materie neagra este doar efectul exploziei primordiale.