| veselie a întrebat:

Dacă eu sunt pe o planetă cu gravitație incredibil de mare, iar timpul astfel foarte lent, uita printr-un telescop la o planetă cu gravitație mult mai mici și, prin urmare, mai rapid timp, mi-ar fi, în esență, uitam ca planeta in fast forward? De ce sau de ce nu?

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu n-am inteles nimic, revino cu detalii de pe planeta aia

| veselie explică:

Conform fizicii, dacă ești pe o planetă care asupra ei acțiopnează gravitație foarte mare, timpul trece mai greu la fel ca acea planetă care orbita o gaură neagră în filmul Interstellar. Dacă mă uit cu un telescop spre o altă planetă care are gravitație mult mai mică, aș vedea că oamenii și obiectele de pe acea planetă se vor mișca la viteze mult mai mari? De ce este posibil sau de ce nu este posibil așa ceva?

| oOAddYOo a răspuns:

Uite un link care sigur te ajuta : http://icp.infectati.ro/adaugat_link.php?id=2643