| RAY a întrebat:

Cum ar fi viata fara iluzia unei sperante? oare ar putea cineva trai fara vreo speranta pentru un viitor mai bun?

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Care este, de fapt, diferenta intre iluzie, speranta si realitate?
SPERANTA ta poate fi sa ai un loc de munca bine platit.
ILUZIA vine in ziua de salar, cand primesti o gramada mare de bancnote, dar toate sunt de titlu mic.
REALITATEA urmeaza: iti platesti facturile, cumperi strictul necesar pentru tine, familia si copiii, iar la sfarsitul zilei te trezesti ca ti-a ramas doar un pumn de bancnote mici si maruntisuri, pe care trebuie sa le imparti pe zilele ramase pana la salarul urmator. Si visul tau de a merge in concediu la mare se mai amana... poate chiar cu cativa ani, pana cresc copiii, pana vei avea salar mai mare, pana... pana... pana te trezesti ca te-ai imbatranit si nu-ti mai gasesti nici loc de munca bine platit. Poate ca pensionar vei ajunge odata si la mare, cu bilet cu reducere...

| RAY explică (pentru Bula):

Ai dreptate, mai ales in Romania traiesti de pe o zi pe alta atat

| T0T a răspuns:

Am putea supraviețui, dar nu trăi cu adevărat. Spune-mi tu cum poți trăi când ești sigur de faptul că până la sfârșit nu vei avea parte de nimic din ce îți dorești?

| Mayhem666 a răspuns:

Fara speranta nu cred ca am putea trai. Cel putin eu nu pot trai fara speranta, ca poate o sa reusesc sa fac acel lucru pe care mi l-am propus.
Azi era gata sa imi pierd speranta ca o sa promovez vreun chestionar pentru scoala de soferi, ca vineri dau sala, si pana la urma nu mi-am pierdut speranta, pentru ca am mai facut doua chestionare, si le-am promovat pe ambele.
Deci eu fara speranta nu cred ca pot sa traiesc. Speranta ma ajuta sa continui, cu speranta, tot incerc, gandindu-ma ca in final o sa reusesc sa fac ce mi-am propus.
Daca nu as fi avut speranta, as fi pierdut multe pana acum.

Răspuns utilizator avertizat
| IoanaaaaaaaaASDF a răspuns:

Eu nu as putea trai fara speranta.

| adrianastanciu190 a răspuns:

Viata fara speranta nu ar exista, iar viitorul inseamna speranta, si speranta inseamna ceva mai bun, intotdeauna si pentru oricine.