| RAY a întrebat:

Speranta ca ceva va veni mai bine este un lucru
benefic omului? nu este doar o iluzie dezamagitoare? fara speranta am putea trai oare?

4 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Speranta este singurul lucru pe care-l poate tine pe om in viata, fara speranta suntem morti. Chiar daca totul se intampla exact pe dos, tu iti mai pui o ultima dorinta :''Sper sa se intample ceva bine''.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu cred ca sperantele duc viata mai departe. E foarte important sa speri. Asta genereaza automat un impuls, care starneste si curiozitate si vrei sa continui sa "avansezi" in viata. Fara speranta cred ca omul este pierdut.

Răspuns utilizator avertizat
| FrumusicaSufletista a răspuns:

Speranta este ceea ce te face fericit. Sperind tu te poți controla pe tine,poți vedea cit de departe poți ajunge sau cit poți rezista.Să speri ca totul va fi bine este un lucru frumos,dar tot odată o iluzie. Dacă o iluzie poate face un om mai fericit,mai împlinit cred ca e bine venită, dar totuși să sperăm nu înseamnă să așteptăm, ci înseamnă să lupți mereu si mereu pentru ceea ce dorești, speranță este ca un energizant ce te ajuta să te lansezi, dar nu este cel ce înfăptuiește toată operația.Nu înceta să speri, fii sigur ca va fi mai bine în timp ce lupți pentru bunătate.