| anonim_4396 a întrebat:

Am ramas si fara speranta in viata asta, oare pentru ce mai traiesc?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Stii de cate ori am avut aceeasi convingere cu a ta?
Si,de fiecare data viata mi-a demonstrat ca nu am dreptate,ea e mai puternica decat noi!
Speranta nu poate disparea,oricat de palida,ea exista in noi,e instinctul de autoconservare,de autoaparare al omului.
De multe ori totul merge cum nu se poate mai prost,ramas fara dragoste,fara servici,fara bani,fara casa,fara prieteni,fara nimic,te trezesti in mijlocul drumului fara sa stii in ce parte s-o iei!
Te sfatuiesc sa iei totusi in considerare faptul ca esti inca viu.
Ai un creier care poate gandi,o inima care inca bate si doua maini care pot deveni utile,esti inarmat cu tot ce-ti trebuie ca sa il ajuti pe "maine" sa vina!
Sunt mii de oameni si,mai ales,copii care,palizi si muribunzi,stau legati in fire si monitoare,pe paturi de spital,si lupta pentru viata lor.Ce sanse au? Niciuna,dar ei spera!
Poti sa speri si tu!
Impune-ti sa nu te mai consideri o victima si lupta cu ce ai.
Oricat de rau poate fi azi,maine poate fi mai bine,respira si gandeste,ia-o incet.
Cat timp ai sa zambesti?
Zambeste,printre lacrimi chiar,dar zambeste!
Cu incapatanare,cu viata in tine,ca sa chemi viata, inapoi la tine!
Maine va rasari si soarele, de tine depinde!

21 răspunsuri:
| dafy a răspuns:

Buna
sa stii ca orice lucru rau care ni s eintampla are si parte lui buna. orice luru se intampla cu un motiv.ai destue motive pentru care merita sa traiesti,nu te descuraja! pana acum de ce ai trait si de ce ai fost fericita? pentru ca ai stiut cum sa razi si cum sa iti invingi probleme, acelasi luru trebuie sa faci si acum, sa crezi in tine si sa lupti pentru ca sunt convinsa ca ai sa ai parte de tot ce e mai bun pe lume.
iti doresc din suflet multa bafta si orice problema ai avea sper sa ti se rezolve si sa crezi ca poti face orice.nimic nu est edestul de puternic sa te invinga pe tine.
pupici

| Amelya02 a răspuns:

Gandeste-te ca ai destule lucruri pe pamant pe care ai vrea sa le faci.sa gusti partea buna din esenta vietii.

| 4l3x4nd3r a răspuns:

Nu dispera eu cind am crezut ca nu mai are rost sa traesc m-am indragostit nebuneste de o fata viata este frumoasa si trebuie "savurata" deoarece ai 1 in care poti face tot ce vrei... Dragoste. Poti sa te distrezi sa faci tot ce vrei tu dar in cealalta In Rai nu stim cum este ( banuim ca este un paradis frumooss) iar in Iad? ( ce o fii? infern chin durere?) nu stim asa ca nu face ceva ce o sa regreti scuze greselile

| KimBianca a răspuns:

Si eu ma intreb asta in cazul meu sad. Dar, asa a vrut sa fie Dumnezeu. Ar trebui sa privim partile bune, chiar daca sunt putine si scurte [ eu vorbesc oh go on ca imi vine sa imi iau lume ain cap si sa dispar straight face]

| xXdoareuXx a răspuns:

Sincer...si eu ma mai gandesc la asta mai mereu :-

| RxTx a răspuns:

Daca esti fata
pentru a te intalni cu minewinking

| TheAnSWEAR a răspuns:

Stai sa inteleg. Esti un copilash de 14-15 ani care a fost parasit de o iubita sau un iubit incredibil care nu te-a inteles, te-a inselat sau cine stie ce naiba a mai facut si acum nu mai poti respira fara fundul acestei persoane peste fata ta.
Daca e ceva emotional, serios, get over it. Daca ai peste 20 de ani,atunci probabil e ceva mai serios insa nu merita sa vii aici sa-ti ceri mila cu portia. Viata e frumoasa, daca ceva rau s-a intamplat, sansa este ca pe parcurs or sa se mai intample, dar nu asta e ideea. Fii optimist si asteapta lucrurile bune, pentru ca desi pare ignorabil acum, or sa vina.

Daca esti cat de cat spiritual, vei intelege important vietii si cate lucruri frumoase te pot astepta. Poate iti scriu degeaba mesajul asta dar whatever. I'm a sucker for helping people.

| AvEnGeR6532 a răspuns:

Nu stiu si eu ma intreb cateodat acest lucru dar orce ar fi nu te da batut/a fiindca viata e frumoasa ( in felul ei ) asa ca nu o irosi

| DniSa a răspuns:

Pentru a face ceva in viata. sunt o gramada de lucruri.Viata se termina cand hotaraste Dumnezeu, nu cand ai tu chef. Sa sti ca dupa ploaie iese crcubeul! Stai linistit\a k totul va fi bine orice s'ar fi intamplat!:*

| Misterryo a răspuns:

N-ai pentru ce pentru ca sti sigur ca o sa mori happy Da' faza e ca viata e de fapt un joc, dar e pe viu si tu esti personajul principal.Cand joci un joc pe care nu-l sti scopul e sa il il castigi,sa ajungi la final, nestiind unde e acesta, nu? Intai inveti cat de mult se poate despre el apoi il joci pana ajungi la final...Ai surprize, esecuri, etc.toate fac parte din viata.E un joc frumos si foarte greu. Daca te crezi in stare sa-l joci continua-l...:*

| puya07 a răspuns:

Speranta revine.trebuie sa ai incredere in tine.trebuie sa iti gasesti motive sa traiesti, cautale bine si o sa vezi ca ai pentru ce trai

| SpencerH a răspuns:

Cum sa nu ai pentru ce trai?sad bine-inteles ca ai, incearca sa-ti cumperi sau sa adopti un caine sau o pisica. Oricare ar fi el te va mangaia atunci cand esti trista

| DarkTheory a răspuns:

Traiesti ca sa nu mori

| misssknow a răspuns:

Pentru tine normal:d

| icerose a răspuns:

Sinucide-te! e mai bine, mai scapam de unu si asa sunt multi pe lumea asta 8 miliarde

| gabytzax a răspuns:

Pentru ca orce s-ar intampla trebuie sa continui viata are si partile ei bune si rele. Stiu cum e sa te saturi de viata asta cruda si eu am vrut sa ma sinucit dar mai bine ca nu am facut-o asa ar trebui sa faci si tu sa treci peste orce fi puternic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Viata e frumoasatongue p'asta am invatat-o si eu de curandlaughing) ai multe motive sa trayesty:X

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

SpencerH da buna idee, un sufletel micut cred ca m ar mai inveseli, mercihappy

| Misterryo a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am 3 laughing sa stii ca iti alunga supararea indiferent cat de mare ar fi

| Anytaamarie a răspuns:

Nu iti pot spune pentru ce sa mai traiesti pentru ca nu te cunosc si astfel nu as avea ce motive sa iti dau (decat sfaturi generale, care nu te-ar ajuta prea mult). Insa iti pot spune cum sa iesi din starea in care te aflii acum si anume prin credinta.Crede-ma ca functioneaza,roaga-te din tot sufletul pentru ca Dumnezeu sa te ajute sa treci peste acest impas din viata ta si ai sa vezi ca toate lucrurile vor reveni la normal,sau cine stie,poate va aparea cineva in viata ta pentru care sa merite sa traiesti sau poate ca viata ta va lua o intorsatura la care tu acum nu te astepti. pupici, si o sa inchei cu o mica povestioara : ``A fost odata un om nemultumit de viata sa.I se parea ca e foarte nefericit, ca are parte doar de necazuri.Asa ca intr-o zi s-a suparat pe Dumnezeu si i-a cerut acestuia sa ii schimbe destinul caci, spunea el, nu mai poate suporta.Atunci,Dumnezeu i-a trimis omului un inger,iar acest inger l-a intrebat pe om: Crezi ca,crucea pe care o porti este prea gre? omul a raspuns: Da. Si atunci ingerul l-a luat pe om si l-a dus pe o campie plina de ``cruci``,spunandu-i urmatorul lucru: Alege ce cruce vrei,alege-o pe cea pe care crezi ca o poti duce.Iar omul nostru a tot incercat diferite ``cruci``,pana cand in sfarsit s-a decis. Ajuns acasa,a observat ca viata lui este la fel,ca alesese aceeasi cruce din miile care erau pe campie. Concluzia : Dumnezeu nu ne da mai mult decat putem duce, iar atunci cand intampinam greutati trebuie sa fim constienti ca le putem face fata, chiar daca avem momente in care ne vine sa ne lasam batuti!