| KindKid17 a întrebat:

Cum as putea sa invat mai bine? Pur si simplu tocesc degeaba! Nu mi se prinde nimic sad Trece semestrul asta si eu nimic nu stiu! nimic! Exista pastile care te ajuta? Sau anumite alimente care sa retin mai usor? Va rog ajutati-ma! In clasele primare eram primul pe clasa, si mergeam la multe concursuri, iar acum ma trezesc cu medii de 5 si 6 la unele obiecte! Ajutati-ma!

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Medicamentele au efect ca cafeaua,trecerea informatiei din memoria scurta in memoria de lunga durata are legatura cu repetitia, toate studiile au dovedit asta, cu cat repeti o informatie ai sanse sa intre acolo in memoria de lunga durata, desigur trebuie si sa intelegi ceea ce inveti rational, ca degeaba repeti ca papagalu daca
1 nu isi place ceea ce inveti
2 nu esti atent acolo, trebuie sa fi focusat la maxim pe ceea ce inveti, din exprienta spun ca repetitia e mama invataturi + placerea de a invata ceea ce isi place + concetrare si rabdare

| KindKid17 explică (pentru RAY):

Pai faza e ca n-am nici rabdare, nici nu ma pot concentra, nu stiu de ce, si nu mi place sa invat, acum serios... nu cred ca pot

| RAY a răspuns (pentru KindKid17):

Vezi nu respecti nimic din ce am scris eu apoi te plangi

| 6684464 a răspuns (pentru KindKid17):

Repeta mult, dar si in mai multe locuri.(ex: dormitor-sufragerie-baie) Constiinta va putea lua cunostintele din mai multe locuri.
Culcate inainte ce ai repetat ultima oara nu inainte ce ai consultat facebook-ul...
Dupa ce crezi ca ai invatat cat de cat, scrie lectia.
Bafta.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu lua pastile man. Invata undeva unde e liniste. Incearca sa inveti ideile principale prima data. Dupa ia pauza. Dupa repeta iar sa stii ce e de baza. Dupa pauza. Si dupa mai citesti si din ce mai e adaugat pe la acele idei si o sa retii

| Idkidk a răspuns:

Nu toci, fă ceva care te ajută laughing Îvaţă cu interes, implică-te!

| suffarstar a răspuns:

Nu mai toci. laughing)
Invata sa retii vizual, ca si cum ai vedea un film.

| KodrutZ a răspuns (pentru suffarstar):

Unii nu au memorie vizuala. Plus ca sint unele treburi pe care trebuie' sa le intelegi, ca se conecteaza logic. Nu toate sint ca istoria si geografia...

| suffarstar a răspuns (pentru KodrutZ):

Pai da, conexiuni logice. Invatarea de tipul asta rezista mai mult. Cred ca acele conexiuni sunt de fapt imagini, nu? Adica iti reprezinti mental ceea ce inveti. Bine, la ce are el, matematica, e chestia de exercitiu si de agerimea mintii, inteligenta. Mie tocitul mi se pare inuman. laughing)

| KodrutZ a răspuns (pentru suffarstar):

Nu, conexiunile le poti face de fiecare data. De exemplu inveti 2-3 reguli de baza din geometrie, apoi poti deduce teoreme/formule pe baza lor. Fara sa le stii pe de rost.

| Dobrin_Maria_1999 a răspuns:

Invata ca o poveste. eu inainte toceam istoria, iar acum imi place istoria si pot retine si anii.
Citeste de mai multe ori pana retii ceva.
Ultima solutia ar fi sa iti faci o schema la fiecare lectie.

| DavidTheTrueMMAFighter a răspuns:

Deci, tocitul ori este de moment..stii lectia de zi, dar pestteva zile, nu stii nimic de ea, nici macar nu o sa stii ca-i invat-o sau, ca in cazul tau, nu da rezultate.....adica, inveti degeaba, nici macar lectia de zi n-o stii!

Da, exista si niste pastile cu care iti,, intra" mai usor in cap....eu aveam colegi, care, la examen le-au folosit...macar, au reusit sa tina minte din lectii si au luat 6, in loc de 4-5.Ele se numesc,, MemoPlus" si costa 28 de ron.

Desigur, mintea are nevoie si de grasimi (,, bune", adica sa nu mananci toate prostiile)... uite aici cateva alimente care te ajuta sa inveti/memorezi mai usor:

1)Carnea=>este un aliment foarte bun pentru cei ce stau prost cu memoria....este foarte bine daca mananci carne, cat trebuie, bineinteles.

2)Pestele

3)Morcovii cruzi

4)Ciocolata amaruie

5)Cerealele integrale

6)Ouale

7)O singura banan

8)Vinetele

9)Nucile

10)Fructele de padure, dar, combinate cu avocado si nuci!

Astea-s cele mai,, dolosite"de mine...eu n-am probleme cu memoria.dar le mananc pentru ca stiu ca ajuta creierul!

P.S 1:Stay chill, nici eu nu-s bun la toate, de exemplu, la matematica sunt praf, dar, la celelalte as...mai ales romana si geografie!

P.S 2:Am si eu o intrebare, caut-o in profilul meu...e despre GTA V, te rog raspunde-mi, dau funda! (Nu raspunde la cea de MMA, am aflat deja ce era)

Mult succes cu invatatul!

| KindKid17 explică (pentru DavidTheTrueMMAFighter):

Pai as vrea sa pricep mai bine la mate! Ca-s profil mate info si va fi vai de capul meu daca nu invat sad Si zici tu ca alimentele astea ma vor ajuta da?

| DavidTheTrueMMAFighter a răspuns:

Scuze de greselile alea...mi-am scapat telefonul si se apasa gresit.Intelegi tu!

| DavidTheTrueMMAFighter a răspuns:

Awsome, si eu sunt praf la mate.Fac meditatii, ca-s a 8 a laughing

| DavidTheTrueMMAFighter a răspuns:

Bro, awsome, da-mi add! :3

| ClayCKilla005 a răspuns:

Asimileaza ceea ce trebuie sa inveti cu un lucru care iti place! Nu trebuie sa te gandesti neaparat la acel lucru pe care trebuie sa il inveti. Cauta un lucru (care iti place) cu care poti asimila ceeea ce inveti.