| faringosept a întrebat:

Cum credeti ca ar decurge lucrurile in situatia in care in acelasi timp ar exista pe Pamant o a doua specie inteligenta?

18 răspunsuri:
| Classy a răspuns:

Probabil tehnologia ar evolua mult mai repede ca si acum! Fiecare cu inovatii noi, cu ideile lui..Si in acelasi timp probabil ura intre cele doua specii...Fiecare incercand sa dea ce e mai bun din el.

| 220V a răspuns:

Candva au fost, de exemplu omul de neanderthal a coexistat cu homo sapiens si se presupune ca acesta din urma l-a exterminat pe neanderthal. Exact cum face cu toate speciile de vietuitoare care ii stau in cale, sau care prezinta un punct de interes. A sters de pe fata pamantului, ecosisteme intregi.

| andrei a răspuns:

Probabil una dintre specii ar fi fost exterminata demult, in urma cu mii de ani. Asta, daca amandoua specii ar fi fost atunci la fel de inteligente. Ar fi fost lupte, razboaie si una dintre specii ar fi fost eliminata. Uita-te doar la indienii din ambele Americi. Cum au ajuns europenii acolo i-au ucis.

Dar daca totusi ar fi supravietuit impreuna cele doua specii ar fi dus un razboi non violent, dar rasial, doar gandeste-te la cum erau tratati negreii.

| RAY a răspuns:

Noi suntem o sub specie mai citeste pe net in fine daca ar fi mai inca o specie ca noi cum ar fi pai stiintific nu ar fi mari deosebiri creierul trebuie sa fie mare, ochii la locul lor nu cred ca am observa mai ales ca primatele sunt indentice anatomic

| sublime89 a răspuns:

Sansele ca cele doua specii sa aiba acelasi nivel de inteligenta sunt foarte reduse. Deci tot timpul specia mai avansata, mai inteligenta, mai bine adaptata, o va elimina pe cealalta.

| ErrorFound a răspuns:

Depinde. Am ajunge ori sa impartim planeta in 2, ori sa ne dezvoltam impreuna si probabil sa formam o singura specie.

| OOOLEOOO a răspuns:

Nici noi nu ne prea descurcam prea bine la categorie ''inteligenta''

Omul este mai mult o fiinta emotionala ca orce alt mamifer decat una rationala.

| RAY a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Foarte bun raspunsul sincer locul tau nu e in tara asta prietene la ce gandire ai

| LordBolton a răspuns:

Ww3 intre specii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea superioara o nimiceste pe cea inferioara inainte sa se egaleze cu prima specie si ramane doar una fara sa se ajunga la impartirea planetei prin ww3 laughing cum spun astia de mai sus.
Deci rezulta ca nu se poate ajunge intr-un moment in care sa existe 2 specii care provin de pe aceeasi planeta la fel de inteligente.
In cazul in care sunt veniti de pe alta planeta sunt o gramada de cazuri posibile care s-ar putea intampla.
Este ciudat datorita faptului ca noi nu ne putem imagina o specie la fel de inteligenta dar totusi diferita fata de noi.
Poate ii duce mintea la fel de mult dar omul putea sa evolueze din punctul meu de vedere in o gramada de moduri si de aici deduc ca probabil vor fi incompatibilitati de intelegere si va iesi razboi.
Imagineaza-ti ca probabil ei au trait in alt mod pe planeta lor si au invatat alte lucruri, nu cunosc notiunea de frica ori de dragoste sau alte sentimente pe care le avem noi.
Poate sunt evoluati in alt mod numai ca au ajuns la acelasi rezultat, nu sunt mamifere si precum spune OOOLEOOO
omul este diferit fata de ei prin emotii.
Inteligenta, viteza de invatare sunt aceleasi dar evolutia tehnologica nu.
Sunt multe scenarii la care te-ai putea gandi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferentele va face ca omul sa incerce sa concureze cu specia, diferita, in cel mai rau caz un razboi

| SouLIce a răspuns:

Cred ca se vor alia specia noastra cu cealalta si asa tehnologia va evolua mult mai mult si mai repede

| Buresbista123 a răspuns:

IN afara de specia umana? sau cum? ce te face sa crezi ca specia umana este una inteligenta? sau ca este singura-vezi clipul asta si sa vedem daca mai gandesti in felul asta---http://www.youtube.com/watch?v=0guEKMVYmZ8
-specia umana e cea mai proasta sau una dintre cele mai proaste specii de pe aceasta planeta

| Northern a răspuns:

Nimic,ce să se întâmple? Poate că și există.

| Analytical a răspuns:

O sa dam un scandar.

| kidy00 a răspuns:

Pai daca ar fi o specie MAI intelegicenta decat noi, am fi sub ei, asa ca am fi tratati, cum tratam noi animalele, adica munca, etc. Pararerea mea. Iar daca ar fi invers, tot asa.

| LittleLady a răspuns:

Doar inteligenta zici? Dar daca inteligenta speciei ar fi artificiala, ei fiind roboti... In acest caz probabil am si noi corupti, adica am refuza sa mai gandim...eu sincer,daca as putea,as imbina oarecum felul de a gandi al stramosilor nostri,mi se pare mult mai complex cu al nostru. Spre exemplu, am observat ca tata incearca sa gaseasca toate variantele pentru a rezolva o roblema, dar eu as incerca sa o depasesc. Eu cred ca o noua generatie ar insemna inovatie dar nu si continuitate.
Deci revenind la intrebarea ta, cred ca, oarecum cele 2 specii s-ar "contopi" formand ceva gen omul robot al viitorului.

| costelpopa94 a răspuns:

Probabil că or să ne extermine sau in cel mai bun caz or să ne sclavească barbati si or să ne silească femeile laughing)