| TheWznd a întrebat:

Cum credeți că au ajuns oamenii atât de paranoici și anxioși încât să creadă că cineva îi minte în legătură cu forma pământului? Cum s-a format the Flat Earth society?
Ați cunoscut vreodată vreun Flat Earther?

24 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cei batuti in cap vad si Pamantul plat.

| TheWznd explică (pentru Bula):

Evident, dar tu cum au ajuns așa?laughing)

| Bula a răspuns (pentru TheWznd):

Nu te-am urmat pe tine... tongue laughing

| TheWznd explică (pentru Bula):

N-am înțeles. Când am zis "nici eu nu am crezut că există astfel de oameni", nu a fost destul de clar că nu fac parte din comunitatea lor? Trebuie să scriu "Oh, și btw, nu sunt Flat Earther" în întrebare?

| sabin89 a răspuns:

O explicaţie plauzibilă ar putea fi una în genul celei date de Ronald Binns - vezi întrebarea mea recentă despre Loch Ness.

| gabicoo a răspuns:

Din această categorie fac parte cei cu creierul plat și neted!
Au totuși o circumvoluțiune! E circulară și o au de la bască! A nu se face confuzie cu polițiștii - ei o au de la cașchetă! laughing

| CostinAlamariu a răspuns:

In primul rand, evident ca pamantul are forma de glob si nu e plat.
In al doilea rand nu consider ca ar trebui sa-i uram pe cei care iau in considerare ca forma pamantului ar putea fi plata. Nu ranesc pe nimeni cu credinta asta si cred ca nu e ceva rau sa pui la indoiala autoritatea stiintifica.
Dincolo de dezbatere pamant plat vs pamant glob ar trebui sa vedem filozofia din spate, anume cea a faptului ca oamenii nu mai accepta pe tava tot ce li se zice. Si asta e un lucru foarte bun. Singura problema e ca ar trebui sa gandeasca mai bine si mai coerent.

Pe scurt parerea mea e ca cei care cred ca pamantul e plat sunt pe drumul cel bun comparativ cu oile care accepta tot ce li se zice. Candva o sa-si dea seama (speram) ca pamant e globular, dar o sa ramana cu dorinta de a pune la indoiala o autoritate stiintifica dovedit corupta care e folosita in scopuri mai putin nobile de foarte multe ori

| TheWznd explică (pentru CostinAlamariu):

Dar, de fapt, ranesc. In special copii, tineri si oameni needucati. Lucrurile astea indoctrineaza si duc la lipsa de incredere in specialisti si oameni de stiinta. Asa apar oamenii care isi fac dreptate singuri pentru ca n-au incredere in lege (infractorii si criminalii) sau apar antivaxeri si cei care refuza sa poarte masca in locuri publice inchise (a caror raspandire este periculoasa pentru intreaga societate) sau cei care cred ca 5G e facut sa ne controleze prin cipuri sau ca raspandeste 5G.

Credinta in sine ca pamantul este plat nu face rau nimanui. Dar incurajeaza la lipsa de cultura si educatie de baza.

Care mai exact e autoritatea stiintifca dovedit corupta din punctul tau de vedere? Hai, sa zicem ca pot sa inteleg conspiratia cu bigpharma, si lipsa de incredere in industria farmaceutica (nu sunt de acord cu aceasta conspiratie, dar inteleg de unde vine), dar ce treaba au astrofizicienii, astronomii si astronautii cu coruptia sau scopurile mai putin nobile?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru TheWznd):

"Lucrurile astea indoctrineaza si duc la lipsa de incredere in specialisti si oameni de stiinta."

Indoctrinarea poate veni de oriunde. Poate veni din partea comunitatii stiintifice sau poate veni din partea unor antivaxeri sau flat-earthers spre exemplu. Daca ar fi sa definim cuvantul "indoctrinare" cred ca am putea sa fim de acord ca inseamna a impune cuiva un set de credinte nu prin argumentare logica ci prin metode de persuasiune psihologica. Cred ca e o definitie destul de buna.
Avand aceasta definitie in vedere, orice individ sau institutie, oricat ar fi "de incredere" este capabil sa indoctrineze intentionat sau neintentionat.
"Duc la lipsa de incredere in specialisti"
Din nou o spun, lucrul asta nu e neaparat rau. Desigur, daca specialistii in discutie au atat binevointa cat si profesionalism, putem cu o oarecare siguranta relativa sa acceptam ceea ce ne prezinta. Dar nu e in totdeauna cazul asta, din motive evidente ce tin de natura umana profund imperfecta.
Altfel spus, nu e nimic rau in a nu-ti pune toata increderea in asa zisii "experti". Indicat si ideal ar fi sa gandesti si tu cu capul tau ce ti se prezinta. Din pacate lucrul asta e aproape imposibil pentru marea masa a oamenilor care nici nu au abilitatea de a judeca rational si nici dorinta de a sta sa gandeasca fiecare afirmatie ce i se pune in fata.

"Asa apar oamenii care isi fac dreptate singuri pentru ca n-au incredere in lege (infractorii si criminalii)"

Cu tot respectul, concluzia asta este exagerata. Consider ca putem sa promovam scepticismul si gandirea rationala in randul populatiei fara sa ajungem la anarhie si haos social.

"Care mai exact e autoritatea stiintifca dovedit corupta din punctul tau de vedere?"

Nu exista o singura "autoritate" corupta specifica. Am facut o generalizare. M-am referit la faptul ca, in general, progresul in stiinta si cunoastere poate fi modificat, incetinit de anumite interese si astfel susceptibil la coruptie si exista un milion de exemple in sensul asta si tot atatea motive.
Un exemplu faimos ar fi anumite studii mai vechi cu privire la carbohidrati si grasimi. Acu ceva timp, prin anii 60-70 daca nu gresesc s-a impins ideea ca grasimile ar fi extrem de nesanatoase si ca sunt principalul factor pentru care ne ingrasam. Acum stim ca grasimile nu sunt atat de nesanatoase comparat cu carbohidratii. Acele studii care au impins ideea asta gresita au fost finantate de companii extrem de influente in America in domeniul agriculturii.
Alte studii au aratat ca fumatul ar fi sanatos si asa mai departe.
Un alt motiv de coruptie in lumea stiintifica ar fi dorinta unei generatii de cercetatori de a ramane relevanti. Acei cercetatori au scris carti, au compus studii si au castigat foarte multi bani din chestia asta. Daca vine un tanar cu o idee diferita de a lor si acea idee va fi acceptata ca adevar cartile si cursurile universitare pe care le-au scris vor deveni irelevante.
Nu spun ca lucrul asta se intampla totdeauna si oriunde, dar se intampla. Oamenii care nu fac parte din Mediul Academic nu stiu cum functioneaza Mediul Academic. Ca in orice alt domeniu, si acolo exista coruptie si interese. Si acum nu ma refer la Romania ci la mediul academic din America sau tarile vestice europene.

| Dana2103 a răspuns:

Din cauza informarii false dealungul timpului

| nukeyly a răspuns:

Flat Earther_ bine is multi probabil si cativa fanatici convinsi, si totusi de ce din astia multi nimeni nu a reusit concret da demostreze Flat Earth? Poate la geografie in scoala, chiar ne-au spus adevarul laughing))))))))))))))? _are cineva LINK?

| Cksihja a răspuns:

Dacă am presupune că trăim într-o simulare atunci toate teoriile conspiraționiste ar avea logică, într-o simulare nu știi ce e real și ce nu pe când în lumea reală toată lumea știe că e real și că nu inventează nimeni nimic.

| svenhassel13 a răspuns:

Eu susțin teoria Pământului plat, dar nu ma lua in seama, eu sunt doar un cititor nebun

| Ineys a răspuns (pentru svenhassel13):

Si cum ramane cu toate dovezile ca e o sfera (un elipsoid mai corect spus)?

| svenhassel13 a răspuns (pentru Ineys):

Părerea mea, omul are o iluzie cu privire la Pământ. Doar pare a fi sferic.

| Ineys a răspuns (pentru svenhassel13):

Pai si cum se face ca toate celelalte planete sunt sferice dar fix pamantul e plat? Sau si celelalte planete sunt plate?

| svenhassel13 a răspuns (pentru Ineys):

Bri, ți-am spus, sunt doar un cititor nebun, nu lua in seama.

| Ineys a răspuns (pentru svenhassel13):

Pai m-ai facut curios, n-am intalnit niciodata un flat earther, doar ce-am vazut pe YouTube.

Te-am intrebat doar din curiozitate, crezi ca si celelalte planete sunt plate? Soarele e plat?

| svenhassel13 a răspuns (pentru Ineys):

Da, asta e părerea mea, totul e un vid absolut, fara sfârșit, tot ceea ce vedem nu e real, e doar o iluzie.

| TheWznd explică:

Pentru cine nu crede că astfel de oameni chiar există (nici mie nu mi-a venit să cred):

documentarul Orizontul Plat (Behind the curv e) de pe Netflix vorbește despre această societate.

Există câteva canale de Youtube ale adepților acestei teorii:

Eric Dubay (cel mai creepy) - a scris câteva cărți (self published), are video-uri pe Youtube de 6, 8 ore în care explică de ce pământul e plat.
CC
Patricia Steere
Mark Sargent

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru TheWznd):

Ohoho, stai sa vezi si canalul romanesc de conspiratii d-astea: paradoxromania.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheWznd):

Multi se alatura la asemenea organizatii doar ca o metoda de a socializa, hobby un fel de gasca de paranoici.
Sincer., daca as trai in USA m-as baga in cercuri de genu asa de proba sa vad cum e atmosfera.

| Bariel a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Am vazut ca a facut un experiment cu un laser ca sa demonstreze ca nu exista curbura pamantului laughing

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Bariel):

Probabil. Am incetat sa il mai urmaresc de cand mi-a dat block ca sa nu mai pot scrie comentariilaughing.