| edesign101 a întrebat:

Cum este facultatea de matematica? As dori sa urmez studiile in cadrul acestei facultati dupa liceu si doream cateva opinii de la studentii de la matematica sau de la cei care au afinitate cu acest profil. Premit ca imi place foarte mult aceasta disciplina si ca sunt constient de faptul ca ceea ce se studiaza in liceu nu are nicio legatura cu facultatea de matematica.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Și eu mă gândeam să urmez și o facultate de matematică. Acum câțiva ani am dat admitere pentru matematică-informatică la București și nu mi s-a părut extrem de greu subiectul de matematică. Totuși mulți au luat note mici ceea ce îmi spune că nivelul nu mai e cel de acum 15 ani de exemplu. Probabil și severitatea și pretențiile au scăzut la facultățile din România(și aici nu mă refer doar la matematică). Însă cu siguranță va fi multă matematică și ceea ce ai făcut la liceu nu se va compara cu volumul de materie pe care o să îl ai. E necesar să înțelegi foarte bine ce ai făcut la liceu că e doar un abecedar pentru ce vei face la facultate. Vei avea mult mai puțin timp liber dacă vrei să aprofundezi temeinic matematica de facultate. Vei vedea că dacă urmezi și într-o universitate de renume această specializare, așa cum un copil de clasa a 5-a e obligat să știe la perfecție tabla înmulțirii așa și tu vei cam fi obligat să știi aproape la perfecție toată materia de liceu. Deci până acolo aprofundează totul foarte bine. Dacă o faci ai mari șanse de succes. Vei vedea cât de complexă a ajuns matematica în general. O vei învăța mai mult teoretic acolo totuși și nu prea vei știi aplicabilitatea ei dacă nu studiezi și individual. A zis cineva de matlab. Am lucrat și eu cu matlab dar mai mult într-un scop de a studia comportamentul sistemelor fizice iar matematica de facultate stă la baza lor. E frumos să știi și aplicabilitatea noțiunilor, să le cunoști adică importanța.