| nene14 a întrebat:

Buna TPU...

As dori sa urmez o facultate de drept in U.K. dar problema e ca inca nu stiu prea multe si am inceput sa ma documentez de curand. Totusi am cateva intrebari si as fi recunoscator daca ati raspunde.

1.Stiu ca poti aplica pentru o bursa in U.K. dar stiu ca trebuie sa indeplinesti niste conditii(medie peste 8 sau 9 la bac, ceea ce nu e greu si sa ai examenul ielts luat...ma rog asta nu e o problema. Banuiesc ca oricine merge in U.K. la studii stie engleza).Nu stiu daca la o facultate de drept se acorda burse din partea statului.

2.Mergand pe drept(nu drept international), intentionez sa raman in Anglia(doresc sa fac facultatea in Anglia in cadrul U.K.) si sa profesez acolo avocatura sau alte meserii care sunt bazate pe drept.Scopul meu final este de a deveni judecator.Si banuiesc ca nu o sa fie problema ca sunt roman, mai ales daca o sa devin si cetatean happy.

3.Aceasta intrebare are putina legatura cu precedenta si e in legatura cu discriminarea. Cunoasteti cazuri in care elevii romani care studiaza si isi vad de treaba lor in Anglia sa fie discriminati?

Da...sunt constient ca asta o sa insemne inceputul unei vieti noi pentru mine.Si mai inseamna si ca va trebui sa las Romania in spate, dar asta nu ma prea afecteaza sau nu ma afecteaza deloc mai bine spus.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri...

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Perceptia englezilor vis a vis de romani, este destul de proasta, datorita renumelui pe care noi il avem din cauza celor care talharesc si inseala prin UK, suntem perceputi ca tigani mai toti romanii.
Trebuie sa-ti spun ca engelzii sunt o natie cam aroganta si ei pornesc de la premiza ca, fiind nascuti ca englezoi si vorbind engleza nativ, sunt mai destepti decat noi, iar in general, subsestimeaza orice alta natie de non vorbitori de engleza.
Un pic socant pentru cat pot fi delimitati si de descriminatori, ca sa nu spun rasisti, dar traiesc cu ei alaturi de 15 ani incoace si marea majoritate sunt draguti si amabili, dar nu as putea sa-ti spun cat sunt de cinstiti cand fac asta, pentru ca sunt totusi rasisti in adancul sufletului lor, desii traiesc intr-o tara unde suntem emigranti cu totii, inclusiv engelzoii.
Deci, invata bine engleza, lupta-te sa ajungi in frunte, ca se poate ajunge destul de usor daca esti ambitios, romanii cand sunt determinati sa realizeze ceva in viata, razbesc!
Deci, succes in viitorul apropiat, ca tot ce-ti doresti sa se implineasca!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vad multa ambitie si determinare la tine si cred ca asta te va ajuta sa-ti indeplinesti visul, pentru o facultate si un viitor in UK.
In primul rand, testul de limba engleza care se da la Ambasada Marii Britanii din Bucuresti, este un test destul de dur si complex. Nu toti care merg la munca in UK stiu engleza, unii abia o balbaie, dar asta pentru ca merg acolo sa munceasca la firme unde sunt si alti romani si-i ajuta acestia, altii reusesc sa invete din mers, dar nu este cazul tau, daca una din conditiile de intrare la o facultate din UK este sa ai testul de engelza luat cu o nota peste baremul impus de ei.
Mie personal mi s-a cerut testul academic cu nota peste 7.5 sau 8 (na, ca am uitat, sunt totusi 15 ani de atunci). Ideea este ca, am luat testul si viza de plecare a sosit la scurta vreme dupa aceea.
Cu Facultatea de Drept, poti sa le scrii un email si sa le ceri mai multe referinte, este ceva normal si extremd e popular zilele astea sa ceri informatii prin posta electronica.

Cat despre tes, uite aici teste online, care te pot ajuta sa te pregatesti:
https://www.britishcouncil.ro/examene/ielts/cursuri-resurse/road-ielts

Succes maxim la implinirea viselor!

| nene14 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc de raspuns.Intre timp am vazut ca Essex accepta studenti care au obtinut peste 8, 50 la Bac(nu e o problema)si parca 6 sau 7 la ielts.Nu mai situ sigur care era nota de la Essex(acolo tintesc sa merg), dar am vazut ca la Nottingham e mai mica(si am auzit ca aceasta facultate e mai slaba). Totusi as mai fi putin interest si de aspectul vietii in Anglia(nu ma refer la viata de noapte sau alte astfel de lucruri pentru ce sunt foarte linistit si nu frecventez cluburi etc).Ma refer la perceptia englezilor asupra strainilor in specia asupra romanilor care sunt acolo pentru a munci intr-un mod legal.

| Violleta2022 a răspuns (pentru nene14):

Perceptia englezilor vis a vis de romani, este destul de proasta, datorita renumelui pe care noi il avem din cauza celor care talharesc si inseala prin UK, suntem perceputi ca tigani mai toti romanii.
Trebuie sa-ti spun ca engelzii sunt o natie cam aroganta si ei pornesc de la premiza ca, fiind nascuti ca englezoi si vorbind engleza nativ, sunt mai destepti decat noi, iar in general, subsestimeaza orice alta natie de non vorbitori de engleza.
Un pic socant pentru cat pot fi delimitati si de descriminatori, ca sa nu spun rasisti, dar traiesc cu ei alaturi de 15 ani incoace si marea majoritate sunt draguti si amabili, dar nu as putea sa-ti spun cat sunt de cinstiti cand fac asta, pentru ca sunt totusi rasisti in adancul sufletului lor, desii traiesc intr-o tara unde suntem emigranti cu totii, inclusiv engelzoii.
Deci, invata bine engleza, lupta-te sa ajungi in frunte, ca se poate ajunge destul de usor daca esti ambitios, romanii cand sunt determinati sa realizeze ceva in viata, razbesc!
Deci, succes in viitorul apropiat, ca tot ce-ti doresti sa se implineasca!