| nene14 a întrebat:

Buna TPU...
As dori sa urmez o facultate de drept in U.K. dar problema e ca inca nu stiu prea multe si am inceput sa ma documentez de curand. Totusi am cateva intrebari si as fi recunoscator daca ati raspunde.
1.Stiu ca poti aplica pentru o bursa in U.K. dar stiu ca trebuie sa indeplinesti niste conditii(medie peste 8 sau 9 la bac, ceea ce nu e greu si sa ai examenul ielts luat...ma rog asta nu e o problema. Banuiesc ca oricine merge in U.K. la studii stie engleza).Nu stiu daca la o facultate de drept se acorda burse din partea statului.
2.Mergand pe drept(nu drept international), intentionez sa raman in Anglia(doresc sa fac facultatea in Anglia in cadrul U.K.) si sa profesez acolo avocatura sau alte meserii care sunt bazate pe drept.Scopul meu final este de a deveni judecator.Si banuiesc ca nu o sa fie problema ca sunt roman, mai ales daca o sa devin si cetatean happy.
3.Aceasta intrebare are putina legatura cu precedenta si e in legatura cu discriminarea. Cunoasteti cazuri in care elevii romani care studiaza si isi vad de treaba lor in Anglia sa fie discriminati?
Da...sunt constient ca asta o sa insemne inceputul unei vieti noi pentru mine.Si mai inseamna si ca va trebui sa las Romania in spate, dar asta nu ma prea afecteaza sau nu ma afecteaza deloc mai bine spus.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Una-i bursa, alta-i taxa de scolarizare! Chiar daca vei obtine o bursa, ceea ce trebuie sa platesti este taxa anuala de scolarizare --- doar la universitatile din Scotia nu se plateste aceasta taxa care este suportata de catre Student Awards Agency for Scotland.
Documenteaza-te din link:http://www.studentiromaniuk.co.uk/burse.htm

| nene14 explică (pentru alessia5158):

Multumesc ca m-ai lamurit in privint bursei si a taxei de scolarizare.Totusi eu as dori sa profesez in Anglia nu in Scotia.Si da...surprinzator dreptul din Anglia e diferit de cel din Scotia.