| Caesarleurdeni a întrebat:

Cum este posibil ca părinții mei sa fie scunzi și eu să fiu mai înalt decât ei încă de la 13-14 ani având în vedere faptul că ADN-ul este principalul factor care influențează înălțimea? Am observat asta și la verișorii mei

Răspuns Apreciat de Editori
| iulianr a răspuns:

Poate cineva in familia ta (bunici, strabunici etc. au sunt/au fost inalti) ADN-ul nu e infleuntat doar mama+tata. De exemplu, eu am ochii albastri si sunt destul de inalt, dar parintii mei nu au niciunul ochii albasti. In schimb, cam toti membrii familiei din partea mamei (inclusiv bunica mea) au ochi albastri si sunt destul de inalti. Parintii tai poate sunt purtatorii unor astfel de gene, care iti ofera o inaltime mare, dar in cazul lor, acestea au fost recesive, dar la tine sunt dominante. Asta e varianta foarte foarte simplificata. E mult mai complex de atat.

7 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Se poate, da. E probabil? nu prea.

Statistic vorbind o sa cresti cam pana la media dintre parintii tai. Daca esti de sex masculin poate o sa fie 5 cm plus iar daca esti de sex feminin o sa fie cam 5 in minus fata de media aia.

| Violleta2022 a răspuns:

Este arhicunoscut ca, copii cresc mai inalti decat parintii!
Mostenirea genetica si evolutia umana fac ca noi sa crestem mai inalti si totodata sa mostenim de la parinti si bunici: trasaturi, culoare de par, ochi sau piele, ADN-ul si grupa sanguina samd.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

ADN-ul are și gene provenite de la strămoși, care se activează când ovulul se unește cu oul bărbătesc, Sau, așa cum scrie și în Dreptul Roman, care se învață la facultate, în anul 1, Mater semper certa est. Dar părinte 1 nu este totdeauna așa de sigur.

| relian a răspuns:

Ai spus bine principalul factor,deci nu singurul.Tu esti mai inalt pentru ca esti mai liber,pentru ca ai fost mai putin stresat decat parintii tai,pentru ca is multe care pot afecta sau nu cresterea.
ADN-ul da are informatia,dar de exemplu tu daca nu-i dai organismului ce trebuie el nu va putea sa ajunga la nivelul informatiei.
Is mai multi factori care is implicati.O alta chestie, poate ca ai avut stramosi care erau inalti, unia indepartati, toate genele informatia se afla si in tine, iar la tine poate a devnit dominanta si asa mai departe.
Dar de regula is implicati factori de crestere, cum traiesti.Este daca vrei ca un Ferari, degeaba poti merge cu el cu sute de km la ora daca tu mergi pe un drum de tara laughing ori se va duce naibii, ori va merge mai incet.

| Caesarleurdeni explică (pentru relian):

Mhm ok, dar au trecut 7 zile de când am pus intrebarea

| relian a răspuns (pentru Caesarleurdeni):

Asa si daca ai intrebata cu 7 zile, voiai toti sa stie ca ai intrebat tu ceva? Eu acum am vazut intrebarea si am zis sa dau si eu cu presupusu, sau sa spun parerea mea nu ce zic altii, ori din carti.
Ok de alta data sa ma anunti cand intrebi ceva, sa iti als nr de telefon?laughing

| Floridori a răspuns:

Pentru ca genetica nu este atat de simpla incat sa se rezume la 1+1=2.
ADN-ul lor este si el mostenit.Genele pot suferi modificari in timp, combinatiile genetice dintre cei doi pot da nastere unor caracteristici diferite, anumite gene poate ca nu sunt active in cazul lor, dar in cazul tau da, genele se mostenesc mai mult de la bunici, cu preponderenta de la bunicii materni, chiar de la strabunici etc.
Sunt mult prea multi factori. Daca te pasioneaza subiectul, este ceva interesant de aprofundat, dar trebuie sa fii pasionat pentru a avea rabdarea necesara sa intelegi cum functioneaza.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. ADN-ul influenteaza dar trebuie sa iei in calcul ca apar influente si de la bunici sau strabunici. Un exemplu concret, parintii mei au ochii caprui dar eu ii am albastrii fiindca bunicul meu are ochi albastri.

| Ava1231 a răspuns:

Esti adoptat