| Leon a întrebat:

Cum explicam infinitul?

17 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Nu poate fi nici imaginat nici gandit nici explicat, doar intuit.

| mihaibrasov a răspuns:

Nu e necesar sa il explicam.

| CoquineNoire a răspuns:

Este un opt in pozitia misionarului.

| DorelSudoru a răspuns:

Nu se explica

| bluebios a răspuns:

Infinitul este un element situat in afara multimii numerelor reale, notat cu simbolul opt intors (eu voi folosi aici notatia inf), care are urmatoarea proprietate oricare ar fi N apartine de R, N < inf (orice numar real oricat de mare este mai mic decat infinit). Infintul este exterm prezent in natura si in viata de zi cu zi, multe functii care descriu procese naturale (sin, cos, ln etc) fiind de fapt sume cu un numar infinit de termeni (vezi dezvoltarea in serie Taylor).

| bluebios a răspuns:

@AIKOcaNoNYu Infinitul nu este o marime variabila este doar un concept. O varibila poate doar tinde la infinit, dar nu il atinge niciodata.

| bluebios a răspuns:

laughing Ce zici de numarul de zecimale ale lungimii unei laturi a unui patrat cu suprafata de 2 cm patrati.

| Birjaru a răspuns:

X+1

| Leon explică:

Ok, mersi pentru raspunsuri

| Leon explică:

@AIKOcaNoNYu Mărime variabilă care poate lua valori mai mari decât orice mărime dată. Variabilitatea asta poate fi un efect al 'elasticitatii' imense a spatiului?
Am putea face analogie la 'nimic nu se pierde totul se transforma' si am putea explica intr-un mod compresibil infinitul astfel?

| Pisoiul a răspuns:

Fiind un lucru neterminat/fara oprire.Infinitul nu este determinat inca.Cum nici spatiul nu este determinat.

| Sorelina a răspuns:

Eu vad infinitul ca o spirala ce nu se mai termina. Poate ca infinitul nu e chiar infinit, ci doar abstract

| AIKOcaNoNYu a răspuns:

Leon, infinitul nu are margini, limite, e nesfarsit, nemarginit, nemasurat. Exprima natura absoluta a materiei, proprietatea ei de a fi nelimitata in spatiu si timp si inepuizabila pentru cunoastere, ceea ce nu are sau pare că nu are limită în spațiu sau în timp; nesfârșit, în chip nelimitat, fără încetare. Mărime variabilă care poate lua valori mai mari decât orice mărime dată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Infinitul nu poate fi explicat, nu poate fi dovedit, nu poate fi intrecut. Sunt 3 dintre "capacitatile" lui.

| Kamakura a răspuns:

Păi e la sesfărşit su ştiu să explic

| mikidutzel a răspuns:

Deocamdată doar încercăm să-l explicăm, pentru că suntem încă prea proşti pentru asta.