| 220V a întrebat:

Cum imi puteti defini libertatea?

Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

Cum ar fi sa faca fiecare doar ceea ce vrea, cand vrea?
Nu, libertatea nu e asta, e mai degraba lipsa constrangerii. Adica nu sa poti sa faci ce vrei, ci sa nu fii obligat sa faci ce nu vrei.

17 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Este atât de liberă, încât nu încape în definiţii.

| DrunkenRat a răspuns:

Bani. Doar nu crezi ca poti merge la tropice cu puterea liberului arbitru?

| Narcis2007 a răspuns:

Fac ce vreau cand vreau...

| Trippy a răspuns:

A fi liber inseamna sa faci ce vrei, sa gandesti sa sa spui ce vrei, sa nu fii dependent de nimic sau de nimeni

| Mădă0611 a răspuns:

Juridic, drepturi si obligatii. Cum suna, sa fii liber si sa ai obligatii, insa fara ele, nu ai avea drepturi/libertati.
Daca eu sunt libera (fac ce vreau, cand vreau), fara obligatii, pot sa rapesc pe cineva, pot sa-i fur cuiva ceva valoros, astfel privez persoanele respective de libertate. Se poate si invers, eu sa fiu privata.

| 220V explică (pentru Mădă0611):

Vroiam sa-ti premiez raspunsul, dar nu ma lasa. Sper ca pe zi sa ma lase. tongue

| OOOLEOOO a răspuns:

Libertatea psihica(mentala), despre care psihologia moderna ne invata.

Libertatea Spirituala, in care suntem ajutati de religie.

Libertatea fizica care este practic inexistenta.

| Delicacy a răspuns:

Libertatea reprezintă o detaşare emoţională şi etică de la influenţele lumii materiale, a societăţii.Libertatea implică naturaleţe, spotaneitate şi curaj.Ea este un ideal spre care tindem cu toţii, însă doar unii sunt capabili să o atingă.

| GoddessMaui a răspuns (pentru Delicacy):

Subscriu.
De asta spun ca sunt libera. Mi-ar placea sa-mi impartasesc libertatea cu tine :X hai in jungla, te astept.

| Delicacy a răspuns (pentru GoddessMaui):

Eu prefer taigaua, nu jungla.

| GoddessMaui a răspuns (pentru Delicacy):

Stii, asa spun eu parului de la subrat. Femeile cu par la subrat sunt mai infioratoare decat un leu, pentru mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Libertatea? Greu de definit, si foarte greu de atins. Un lucru il stiu sigur, nimeni nu e liber pana nu moare. Bine, nu sunt 100% sigur ca dupa moarte suntem liberi, dupa parerea mea, nu mai suntem nicicum. Desigur, avem momente in viata cand, orbiti de fericire, ne credem liberi. Dar, din pacate, fericirea dureaza extrem de putin, si in conditii extrem de dificile. Daca ne uitam in dictionar, aceasta este definitia: LIBERTÁTE, (4) libertăți, s. f. 1. Posibilitatea de a acționa după propria voință sau dorință; posibilitatea de acțiune conștientă a oamenilor în condițiile cunoașterii (și stăpânirii) legilor de dezvoltare a naturii și a societății. ◊ Loc. adv. În libertate = după bunul plac, nestingherit. ◊ Expr. A-și lua libertatea să (sau de a) = a-și îngădui, a-și permite să 2. Starea unei persoane libere, care se bucură de deplinătatea drepturilor politice și civile în stat. ♦ Starea celui care nu este supus unui stăpân. ♦ Situația unei persoane care nu se află închisă sau întemnițată. ◊ Expr. A pune în libertate = a elibera din închisoare, din arest etc. 3. Independență, neatârnare (a unui stat față de o putere străină). 4. (De obicei la pl.) Drepturi cetățenești. ◊ Libertate individuală = dreptul care garantează inviolabilitatea persoanei. Libertate de conștiință = dreptul oricărui cetățean de a avea o opinie proprie în orice domeniu de activitate. Libertate de gândire sau libertatea cuvântului = dreptul de a exprima prin viu grai sau prin scris opiniile proprii. – Din fr. liberté, lat. libertas, -atis. Dar, daca ne luam dupa definitie, si un detinut este liber. Pentru ca, poate actiona dupa propria vointa, si dorinta, in celula sa. ''Starea celui care nu este supus unui stăpân''. Multi dintre noi, ne inchinam lui dumnezeu, si-l consideram stapan, deci, nu suntem liberi. Fie legile, fie zei, fie noi insine, toate aceste lucruri, ne priveaza de libertate. Am sa spun ce este, dupa parerea mea libertatea. Libertatea apare atunci cand ai curaj sa te ridici si sa spui ''nu sunt de acord'' (fie ca nu esti de acord cu o lege, cu un parlamentar, cu un om de rand, cu stiinta, cu biblia, cu zei). Dar nici in cazul acesta, libertatea nu e 100%.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa poti fi mereu tu insuti. a nu se confunda cu a face ce vrei. de obicei a face ce vrei in lumea asta a noastra este exact a face ceea ce nu este considerat normal de catre societate. a fi tu insuti nu este acelasi lucru. a fi tu insuti inseamna sa faci ceea ce te reprezinta. sper ca nu te-am bagat in ceata.

| 220V explică (pentru anonim_4396):

Tot timpul exista iesire din ceata, oricat de deasa ar fi. tongue

| Ƨirenia a răspuns:

Anarhie!

| Serafir a răspuns:

Libertatea e dreptul cu care ne nastem si ni se ia intr-un mod sau altul

| alincde a răspuns:

Cam greu de definit, parerea mea e ca nimeni nu e liber in momentul de fata deoarece a fi liber inseamna sa faci ce vrei, sa gandesti sa sa spui ce vrei, sa nu fii dependent de nimic sau de nimeni, ceea ce la ora actuala nu este poasibil, deci parerea mea e ca libertatea are cate o definitie pentru fiecare om in parte, o definitie pe care doar acel om o poate da.