| bleakk a întrebat:

Cum sa scap de sentimentele de compasiune/mila fata de prosti? Mor cand ii vad asa ignoranti pe unii, insa totusi ceva parca imi spune ca nu ei vor sa fie asa si trebuie sa-i ajutam.

14 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Depinde la ce prosti te referi. Unii sunt bolnavi nediagnosticati, altii sunt mai inceti la minte, exista si indivizi dezinteresati de scoala etc.Nu -i dispretui pe prosti fiindca multi vor ajunge bine. Unii iti vor fi chiar sefi.

| emy a răspuns:

Asa este. Trebuie sa ne rugam bunului Dumnezeu pentru ei si sa incercam sa-i ajutam si pe ei,sa-i invatam si pe ei ceea ce stim si noi. Dumnezeu asa ne-a invtatat,sa nu ii dispretuim pe acesti oameni,ci sa ii ajutam,caci doar suntem frati,nu? Avem acelasi Dumnezeu,deci suntem frati, zic eu(si nu doar eu, ci si preotii au spus-o). Te pup, pa, pa.

| DarthRevan a răspuns (pentru emy):

Religia nu rezolva nimic, trebuie sa uite pentru ca nu are rost, noi oamenii ne lasam foarte usor condusi de propriile noastre ganduri si orgoli prea mult si uitam uneori de noi sau efectiv suntem egositi.Dar trebuie sa stim ca noi suntem mult mai mult decat niste ganduri aiurea. Si trebuie sa le menti, se numeste inteligenta emotionala.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nimic. Asa este firea ta.

| RobertMoon a răspuns:

Eu zic sa nu-ti pese, vad uneori oameni de genul si stiu ca nu il pot ajuta si ii las in prostia lor.

| suffarstar a răspuns:

Nu exista oameni prosti. Exista doar un termen pe care tu il atribui unor oameni.

| Darkmagic a răspuns:

Ai primit niste raspunsuri la fel de "bune" ca cele de la intrebarea despre atei si principiile lor... :D

La inceput, prostii ma intristau, apoi prostia a inceput sa enerveze, iar acum ii ignor pe prosti, sau ma amuz.
De ce?
Pentru ca orice altceva e inutil cu ei.

NU a reusit scoala si anturajul lor de o viata...NU o sa reusesti cu atat mai putin tu, sa-i faci mai inteligenti.
Cineva spunea pe aici sa te rogi pentru ei lui Dumnezeu...
Trebuie sa mearga ei spre acel Dumnezeu, nu sa te rogi tu!
Chestiunea cu "Lumineaza-l Doamne pe..." (un nickname de internet) chiar nu functioneaza, si bine face. :)

"Ei nu vor sa fie asa"?
Ba vor!
O parte buna a prostilor este ca sunt inconstienti de prostia lor, si le e foarte bine in aceasta stare!
De unde ai scos-o ca "nu vor sa fie asa"?
Au la dispozitie tot arsenalul de inteligenta al secolului, si TOT prosti sunt...ca doar nu ai intalnit prosti... izolati pe o insula!

Cand mai vezi asa ceva de exemplu...
http://www.tpu.ro/religie/salut-tpu-cati-dintre-voi-sunteti-ateii/ ...razi!
(nici nu e greu, si mai e si sanatos) :D

Later edit:
Poftim, citeste intrebarea, raspunsurile, si vezi singura daca trebuie sa te rogi pentru asa ceva, daca trebuie sa suferi, sau... daca e bine sa razi si sa treci pur si simplu mai departe. :))

http://www.tpu.ro/......-consider/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai ce sa le faci. exemplu la religie, se vorbea de magine si majoritatea ziceau ca e "lucrul lui satana", ce prententii ai la oameni de genul, au ramas in epoca de piatra.

| DarthRevan a răspuns:

Pai depinde, adevarul e ca fetele sunt sentimentale, dar sunt si materialiste, vor chiestii, si daca baiatul ala nu ai cumpara chiestii nu sta cu el etc... Ma rog nu toate sunt asa dar deja numarul de fete de treaba nu mai prea exista.Si de aia baietii nu au incredere in tine, nu stiu ce fel de fata esti.Totusi cati ani ai, asa e mai simplu sa iti explic.

| XxTerrorxX2 a răspuns:

Vrei sa stii ce am invatat din viata asta? Nu ajuta pe nimeni, doar cine te ajuta si pe tine.
De ce? Pentru ca ii doare fix in cot daca i-ai ajutat sau nu, nu contează daca le-ai schimbat radical viata, tu esti tot un nimic pentru ei
Asa sunt unii oameni, din pacate

| DarthRevan a răspuns (pentru XxTerrorxX2):

Nu generaliza, voi oamenii judecati prea mult oamenii.Va tot plangeti ca viata nu e asa cum ne dorim noi etc... In loc sa va tot plangeti atata ati putea face si voi ceva in legatura cu viata si cu viitorul vostru.Cititi o carte, faceti sport mai mult, invatati lucruri noi, mancati mai sanatos etc... Invatati ceva noi pentru viitorul job.Asta va ajuta nu rahaturi gen cum pot sa imi fac o iubita/prieten, sunteti prea dependenti de atentia oamenilor si vo pierdeti pe a voastra.Nu e bine asa

| DarthRevan a răspuns (pentru DarthRevan):

Ceva nou*

| XxTerrorxX2 a răspuns (pentru DarthRevan):

"Asa sunt UNII oameni, din pacate", nu mi-ai citit ideea pana la sfarsit.
Toti avem voie la propia idee, eu nu spun asta ca sa "atrag atenția", eu spun ceva ce am invatat pana acum, dupa comportamentele anumitor oameni

| rody5 a răspuns:

Oamenii pot primi doar atat cat pot duce. Citeste "mitul pesterii".
Fiecare are o lectie de invatat pe lumea asta si nu poti sa obligi pe cineva sa te asculte incalci legea liberului arbitru. Mai degraba cauta sa te dezvolti, sa faci ce-ti place. Puterea exemplului e cea mi buna.